Ağızda Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Ağızda kist oluşumu, diş çekimi sonrasında ya da travma neticesinde meydana gelebilir. Kist oluşması sırasında bir belirti vermeyecektir. Mutlaka tedavisinin yapılması gerekiyor.

Ağızda Kist

Ağzı bölgesinde kist oluşması daha çoğunlukta ağız boşluğu üzerinde ve çene kemiklerinde meydana gelen kistler oluşmaktadır. İçleri sıvı ile dolu olacağı gibi yar sıvı olan ve dışı duvar ile kaplı olan kesecikler olmaktadır. Bu kesecikler patolojik boşlukların oluşmasına neden olacaktır. Ender olarak ağız ve yüz bölgesinde de oluşacaktır. Çene kemiklerinde meydana gelecek olan ve içerisi sıvı dolu olan bu kesecikler yumuşak dokularda görülecektir.

Ağız boşluğu içerisinde meydana gelen kistlerin çok yavaş ve sinsi bir şekilde ilerlemesi sonucunda kistin büyümesi neticesinde ve geç kalınması sonucunda çene kemiğinde ve dişlerde çok ciddi hasarların oluşmasına neden olacak zarar oluşmasına neden olacak bir sorunun olmasına neden olacaktır. Ağız içerisinde yumuşak olarak dokularda kistin oluşması travma sonucunda ya da ağız içerisinde bulunan tükürük bezlerinde oluşacak herhangi bir tıkanma sonucunda meydana gelecek olan ve kişilerde meydana gelen kistin şeffaf bir görüntüsü olacaktır.

Ağızda Kist Belirtileri

Ağızda meydana gelen bu kistler ağız boşluğunda veya çene kemik kısmında oluşacak başlaması sonucunda herhangi bir belirtisi olmadan çok yavaş bir şekilde ilerleyecektir. Çene kemiklerinde eğer ki kist oluşması ve ilerlemesi sonucunda çenenin üzerinde meydana gelen kistlerin boyutlarının büyümesi sonucunda çene bölgesinde hasar oluşmasına neden olacaktır. Kistin boyutlarının büyümesi sonucunda şu belirtilerin ortaya çıkması da görülecektir.

  • Çenede şişlik;
  • Sinire baskı yapması sonucunda ağrı;
  • Dudaklarda uyuşukluk;
  • Tükürük bezlerinde tıkanma;
  • Çenede his kaybı.

Kist içerisinde meydana gelecek olan şeffaf görünümü olacak kesecikler oluşacaktır. Dudakların iç yüzeyinde şeffaf bir görünümlü olacak ağrı sinire baskı yapmadığı zaman sadece şişlikler oluşacaktır. Bazı kistlerin oluşması sonucunda ağız tabanında şişliğin oluşmasına neden olur. Dudaklarda oluşan uyuşukluğun oluşması ve ağrının meydana gelmesi durumlarında kistin büyük boyutlara gelmesi sonucunda meydana gelecektir.

Ağızda Kist Nedenleri

Ağızda kist oluşması durumunda sebepleri arasında dişlerde bir sorun olmasından kaynaklanması mümkün olacaktır. Kişilerin geçirmesi bir travma sonucunda olacağı gibi bir kaza geçirmesi ve ağzına darbe alması sonucunda meydana gelecek kistler oluşacaktır. Ağız içerisinde kist oluşması durumunda belirtileri hemen oluşmayacağı için kişilerde çene kistlerinin büyük boyutlarda olması sonucunda meydana gelecektir.

Diş üzerinde meydana gelen kistlerin oluşması sonucunda bakteriler orada birikmesi neticesinde diş bölgesinde oyulma meydana gelecektir. Kistin meydana gelmesi sonucunda hastalarda sıklıkla kulaklara yayılacak bir ağrının oluşması görülür. Buna şişlik olması da eşlik edecektir. Böylelikle diş üzerinde meydana gelen kistlerin enfeksiyona neden olacağı zamanlarda tedavisi yapılmaması sonucunda ortaya çıkacaktır. Bazı kişilerde ise yirmi yaş dişinin tam olarak çıkmaması sonucunda o bölgede dişin çıkmaması sonucunda oluşabilir. Artık kist oluşması gibi durumlarda çekilen bir kistin oluşması durumunda ortaya çıkar. Döküntü kisti de çocuklarda daha sıklıkla oluşacak ve herhangi bir tedavisi yapılmadan sonradan kendiliğinden geçecektir.

Ağızda Kist Tedavisi

Ağızda kist oluşması sonucunda diş kaybına neden olmaması için mutlaka tedavisinin yapılması gerekmektedir. İlk olarak hastaya antibiyotik tedavisi uygulanacaktır. Bunun sonucunda bazı kistler küçülür ve kendiliğinden kaybı olacaktır. Fakat antibiyotik tedavisine rağmen küçülmemiş kistlerin mutlaka ameliyat ile tedavisinin yapılması gerekmektedir. Ameliyat ile olduğu bölgeden çıkartılan kist sonrasında hasta ağız sağlığına çok dikkat etmelidir. Dikişler alınana kadar mutlaka ağız gargarasını yapmalı, doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Bazı kistlerin oluşması sonucunda kist ile birlikte dişin bir bölümü alınacaktır. Eğer kistin boyutlarının çok büyük olması durumunda kist ile birlikte dişin de çekilmesi söz konusu olabilir. Tedavisinin gerçekleşebilmesi için ilaç tedavisi uygulanması sonucunda bazı küçük olan kistlerin cerrahi yöntem uygulanmadan kistin ağız içerisinden çıkartılmadan gerekecektir. Özellikle de kistin oluşması sonucunda iltihaplanması sonucunda sertleşme meydana gelecek ve hastalarda şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olacaktır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle