Akciğer Kist Ameliyatı Aşamaları ve İyileşme Süreci

Akciğer üzerinde kist olması durumunda günümüzde açık operasyon kapalı yöntem ve tek kesikten yapılan VATS yöntemi ile hastanın akciğerinde bulunan kist çıkartılma işlemi gerçekleşmektedir.

Akciğer Kist Ameliyatı

Ameliyat Öncesi


Akciğer Kisti

Ameliyat öncesinde hastanın bütün tetkiklerinin yapılması gerekmektedir. Göğüs röntgeni, bilgisayarlı tomografi ya da MR çekimi, hastaya yapılacak kan tahlilleri, hastanın anestezi doktoru tarafından onay alması gibi durumları ameliyat öncesinde yapması ve doktoru ile ameliyat gününü kararlaştırması gerekmektedir. Ameliyat olacağı o gece hastanın hiçbir şey yememesi ve içmemesi gerekmektedir. Anestezi altında olacağı için hastanın yedikleri nefes borusuna kaçarak hayati tehlike oluşumuna neden olabilir. Hastanın hemşire tarafından damar yolu açılır. Hastanenin herhangi bir personeli tarafından ameliyathaneye indirilir. Burada ilk olarak genel anestezi ekibi ile karşılaşacaksınız.

Ameliyat Aşamaları

Akciğer kistlerini operasyon ile alacak olan göğüs cerrahı tarafından açık operasyon ya da kapalı operasyon yapılabilir. Günümüzde en çok kapalı operasyon denilen VATS türü tercih edilmektedir. Akciğer kisti olanlara yapılacak olan operasyon her zaman genel anestezi altında yapılmaktadır.

Açık Ameliyat – Torakotomi:

Hastanın kisti hangi akciğerde bulunuyorsa ona uygun olarak bir kesik yapılacaktır. Bu kesik akciğer üzerinden yapılacak ve göğüs kafesinin kaburgalar arasında kaldırılarak bir kesik açılacak ve akciğere ulaşılacaktır. Ardından ise akciğer üzerinde bulunan kist tespit edilecektir. Kistin çıkarma işlemi için göğüs cerrahı ve yanında ameliyat ekibi bulunacaktır. Hasta genel anestezi altında olacağından hiçbir acı ya da ağrı hissetmeyecektir. Kistin akciğer üzerinde bulunduğu o lob bölgesi ya da akciğer üzerinde ki kistin segmenti tamamen çıkartılması gerekmektedir. Ameliyat işlemi sonrası kanaması hastanın kontrol edilmelidir. Bazı komplikasyonlar arasında hava kaçağı da bulunmaktadır. Bu durum içerisinde kalınca hava kaçağı kontrollerinin de hasta uyandırılmadan yapılması gerekmektedir. Bütün bu kontroller yapıldıktan sonra 1 tane hastaya dren konulması gerekmektedir. Daha sonradan ameliyat işlemi bitecek olduğundan ameliyatın sonlanması için hastanın dikişleri anatomik bir şekilde atılır ve hasta uyandırılır.

Endoskopik (Kapalı) Ameliyat VATS

Günümüzde en çok kullanılan akciğer ameliyat türü olarak yapılmaktadır. Hastalığın içerisinde hastanın kaburgalarını açmadan 2 ya da 3 tane küçük kesik yapıldıktan sonra açık ameliyattan çok bu ameliyatın tercih edilir. Çünkü bu 3 kesikten birinden kamera yardımıyla girilir ve diğer iki delikten de cerrahi aletler ile kesik işlemi gerçekleştirilecektir. Bu işlem sonrasında kist çok dikkatli bir şekilde bulunduğu lob ya da segmentin çıkartılması gerekmektedir. Daha sonradan kistin çıkartılmasından sonra cihazlar çıkartılır ve dikişler atılarak genel anestezi altında olan hasta uyandırılması gerekmektedir. Hastanın VATS adı verilen bu yöntem ile ameliyat edilmesinin daha çok nedenleri arasında hastanın daha da hızlı bir şekilde iyileşecek olması, hastanın hastane içerisinde kalma süresinin daha da kısa olmasından dolayı tercih edilen bir yöntem olmaktadır.

Hasta 15 gün içerisinde bu yöntem sayesinde normal hayatına dönebilecektir. 

Tek Kesik Yapılarak Kapalı Operasyon Türü (Tek Port VATS)

Göğüs cerrahları tarafından uygulanacak olan tek port VATS yöntemi ile hastaya sadece tek bir tane kesik yapılarak bu bölgeden gerçekleşebilecek işleme denmektedir. Bu kesik 2 santim civarında olacak bir porttan operasyon gerçekleştirilecektir. Her cerrah tek port VAT yöntemi ile ameliyat yapamıyor olsa da bazı uzman hekimler tarafından gerçekleştirilen bu yöntem sayesinde hastanın hayata dönüş süresi daha kısa olmaktadır.

Ameliyat Riskleri

Akciğer kist ameliyatı olan bir hastanın ameliyat sonrası yaşayacak olduğu riskler oldukça düşük olmaktadır. Bu durum daha çok hastanın yaşı ile alakalı olacak ve genel sağlık durumu ile de alakalı olacaktır. İlave bir yandaş hastalığı olması, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon ya da şeker, nefes problemleri gibi hastalıklarının olması durumunda komplikasyonlar oluşabilecektir. Ameliyat sonrasında hastada hava kaçağı olacağı gibi, her ameliyat sonrasında da görülen enfeksiyon riski de bulunabilir. Hastane ortamında uzun bir süre hasta yatabilir.

Akciğer Kisti Ameliyat Sonrası İyileşme

Akciğer kisti ameliyatı geçiren bir hastaya yapılan operasyon türüne göre 4 ile 5 gün arasında değişen süre ile hastanede kalacaktır. Eğer kapalı yöntem ile ameliyat olmuş ise hastanın herhangi bir komplikasyonu olmaması durumunda 2 ya da 3 gün hastanede kalacaktır. Hastanın cerrahi tedaviden sonra Albendazol kullanımı birkaç ay devam etmesi gerekmektedir. Dozu her zaman için doktor tarafından ayarlanacaktır. Hastaların bazılarında sıklıkla plevral enfeksiyonların olması gibi bir durum söz konusu olabilir. Hastanın hastane içerisinde yatış süresi ya da taburcu olduktan sonra ki o süreç içerisinde kesinlikle hijyenine dikkat etmeli, enfeksiyon kapmaması gerekmektedir. Birkaç gün sıvı gıdalarla beslenmesi gerekmektedir.

Yara yerinden pis kokulu bir sıvı geliyorsa, yüksek ateşinin çıkması durumunda hastanın vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle