Akciğer Kist Hidatik Tedavisi ve Ameliyat Aşamaları

Etobur hayvanların ince bağırsağında bulunan bir parazitin yumurtalarının dışkı yoluyla, içme suyuna ya da tükettiği sebze ve meyvelere bulaşması sonucunda oluşan hidatik kist tedavisi mümkündür.

Akciğer Kist Hidatik

Kedi ve köpek gibi etobur olan hayvanların ince bağırsaklarında yaşamakta olan Echinococcus isimli larvanın insanlara bulaşması durumunda insanların iç organlarında kist oluşumuna neden olan bir parazit sonucunda akciğerlerde kist meydana gelecektir. Kişisel temizliğe her zaman dikkat edilmeli, içme suyunun temiz olduğuna dikkat edilmelidir. Ayrıca çiğ yenen sebzenin ve meyvenin bol sular ile yıkandıktan sonra tüketilmesi gerekiyor. Köpek ve kedilerin çiğ et yemelerine izin verilmemelidir.

Parazitin bulaşması sonucunda birçok organa yer yaparak büyümesi söz konusu olabilir. Daha çok Echinococcus granulosus paraziti insanlarda karaciğer ve akciğerlerde görülmektedir.

Akciğer Kist Hidatiğinin Nedenleri

Hayvanların ince bağırsaklarında olan bu larvanın insanlara bulaşması daha çok köpek, tilki gibi hayvanların bağırsağında mukozasına yapışkan olan parazitin dışkı yoluyla etrafa saçılması sonucunda oluşmaktadır. Bu parazit milyonlarca yumurtanın dışa atılması sonucunda insanlarla temas etmesi neticesinde oluşur. Hayvanların halka açık yerlerde ya da sebzelerin yakınlarına dışkılaması sonucunda parazit etrafa saçılacaktır. Bir dışkının içerisinde 400 ile 1000 arasında yumurta olduğu düşünülmektedir. Bu yumurtalar suya karışması sonucunda 7 gün canlı kalacak ve topraklarda ise 10 ay boyunca canlı kalması ile bilinmektedir. İnsanların ya da otoburların, parazit yumurtası bulaşmış olan gıdaları ya da suyu tüketmesi durumunda bu parazitin bağırsaklardan geçmesi sonucunda kana karışacaktır. Bunun neticesinde de iç organlara ulaşması durumunda kist oluşumuna neden olur. Parazitin yumurtasının bulaşmış olduğu su ya da meyve ve sebzeleri insanların tüketmesi durumunda, bağırsak sonucunda kişilerin akciğerlerinde ya da karaciğerlerinde kist oluşumuna neden olur.

Bu hastalığın bulaşması sadece yiyeceklerin ya da suyun tüketilmesi sonucunda meydana gelir. Asla solunum yoluyla parazitler canlılara geçmesi söz konusu olmayacaktır.

Risk Altında Olanlar

Parazitin bulaşma riski olan kişilerin daha çok meslekleri ile alakalı olduğu ve yaşam koşullarının da bu konuda çok etkili olduğu ve hastalığa yakalanma riskini arttırdığı yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. En büyük risk altında olan kişilerin hayvancılıkla uğraşmakta olan çiftçilerde görüldüğü gözlemlenmektedir. Evinde kedi ya da köpek besleyen kişiler en az riskli olan kişiler olmaktadır. Evinde hayvan beslemekte olan kişilerin hayvanlarının aşılarını yaptırmaları sonucunda herhangi bir risk taşımamaktadır.

Akciğer Kist Hidatiğinin Belirtileri

Hidatik kist hayvan dışkısında oluşan Echinococcus granulosus parazitin yumurtalarının insanlara oral yol ile su ya da yiyeceklerinden bulaşması sonucunda ilk zamanlarda çok yavaş gelişim göstermesi nedeniyle belirtileri olmayabilir. Kistin gelişmesi ile birlikte hastalarda şu belirtiler ortaya çıkacaktır. Akciğerin dokusu süngerimsi olmaktadır. Bu nedenle de oluştuğu diğer organlara göre daha da büyüyebilir. Çoğu insanlarda da daha fazla belirtisi olabilir.

 • Yüksek ateş;
 • Öksürük;
 • Göğüs ağrısı;
 • Halsizlik;
 • Kilo kaybı.

Bazı hastalarda herhangi bir belirti göstermeyebilir. Hastanın kist gelişmesine rağmen belirtilerinin olmaması durumunda kişinin yaptıracak olduğu ultrason muayenesinde ya da röntgen filminde görülmesi belli olabilir.

Kistin bir belirti vermeden büyümesi durumunda kistin patlaması söz konusu olabilir. bunun sonucunda hastalığın infeksiyonuna bağlı olarak kistin akciğerlerde patlaması neticesinde bir takım şikayetler ortaya çıkacaktır. Kistin patlaması neticesinde şu belirtiler ortaya çıkar:

 • Karın ağrısı;
 • Mide bulantısı;
 • Kusma;
 • Nefes darlığı;
 • Bağ ağrısı;
 • Görme ve işime sorunları.

Kistin akciğerin hava yollarında görülmesi ya da kalp ve damarlara yakın oluşması sonucunda belirtileri daha erken görülmesi de mümkün olacaktır. Bu durumda kişilerde balgamlı öksürük gelecektir. Kişilerin sıvı kusması meydana gelebilecek bir durum olabilir. Deride kızarıklık ve astıma benzeyen solunum güçlüğü sıklıkla yaşanacaktır.

Akciğer Kist Hidatik Tedavi

Kistin gelişmesi durumunda akciğer hidatikli olan hastaların akciğer röntgen filmi çekilmelidir. Kistin akciğer grafisinde görülmesi söz konusu olur. Ayrıca bilgisayarlı tomografi çekiminde de daha net olarak görülmektedir. Bazı kişilere kan tetkikleri yapılacaktır.

Akciğer kist hidatiği tanısı konulması durumunda kesin tedavisi cerrahi müdahale olacaktır. Ameliyatı göğüs cerrahları tarafından yapılacaktır. Kistin çıkartılıp alınmasından sonra her zaman kistin yayılma durumları olacaktır. Buna engel olunması için albendazol ya da mebendazol adlı ilaçlar reçete edilecek ve hastanın kullanması gerekmektedir.

Hastalığın tanısı konulduktan sonra tedavisinin gerçekleşebilmesi için hangi akciğer içerisinde geliştiyse o ciğerin yan tarafından torakotomi isimli bir kesinin yapılması gerekmektedir. Eğer bu kist iki akciğerde de meydana geliyorsa her iki kistin çıkartılması için ayrı ameliyatlar yapılması gerekmektedir. Kistin oluştuğu yere uygun olarak göğsün ön tarafından yapılacak olan kesi sonucunda her iki kistin de çıkartılması gerekebilir. Ameliyat esnasında akciğer dokusu asla çıkarılmaz ve zarar verilmeyecektir. Kistin özel bir iğne yardımıyla içerisi boşaltılması sonucunda çıkartılmaktadır. Kistin çıkartılması sonucunda akciğerin kist bölgesinde bir boşluk meydana gelecektir. Bu boşluk ise dikilme sonucunda kapatılır.

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle