Akciğerde Hava Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Akciğerde hava kisti oluşması durumunda ilk başlarda belirti vermeyecek daha sonradan solunum sıkıntısı ya da öksürük gibi belirtiler vermeye başladığı zaman tedavisi cerrahi yöntem olacaktır.

Akciğerde Hava Kisti Nedenleri


Akciğer Hava Kisti

İnsanların içme sularına, yediği sebze ve meyvelere bu yumurtalar bulaşması sonucunda kan dolaşımına girmesi neticesinde akciğerlerde ya da karaciğerde hava kisti meydana gelecektir. Bu parazit asla solunum yolu ile insandan insana bulaşacak bir hastalık olmamaktadır. Hayvanların dışkılarında oluşan bakterinin yumurtası sonucunda sebze, meyve ve sulara bulaşması sonucunda yumurtaları ağız yoluyla insanların yemesi sonucunda bulaşacaktır. Kist yumurtası insana bulaşması durumunda daha çok karaciğerlerde oluşurken bazı kişilerde ise akciğerlerinde de görülmektedir. bu parazit yumurtası akciğer organının da tutulması sonucunda hidatik kiste önce larval dönem oluşacaktır. 

Akciğerlerde hava kistinin oluşması Echinococcus adlı bakterinin bulaşması sonucunda meydana gelecek bir kist türü olmaktadır. Bu bakteri köpek, tilki gibi etobur hayvanların bağırsaklarında yaşamaktadır. Etobur hayvanların dışkılarında bağırsaklarına yapışık olan milyonlarca parazit yumurtası etrafa saçılacaktır. Dışarıya atılan yumurtalar suyun içerisinde 7 gün, toprakta ise 10 ay gibi bir süre canlı kalabilirler.

Daha çok risk altında olan kişiler hayvancılık ve çiftçilik işi ile uğraşan kişiler olmaktadır. yaşam koşulları çok etkili olmaktadır. Hayvancılık ile uğraşmakta olan kişilerin bu parazitin kendisine bulaşma riski oldukça fazla olmaktadır.

Ayrıca en az risk grubu içerisinde olan kişiler kedi köpek besleyen kişilerdir. Hayvan tüyünden bu hastalık bulaşmaz.

Akciğer Hava Kisti Belirtileri

Akciğer hava kisti oluşmaya başladığı zaman herhangi bir belirti vermeyecektir. Daha çok bu kistin belirti vermeleri 5 cm ulaşınca belirti vermeye başlayacaktır. Bu hastalığın tanısının konulması daha çok rutin muayeneler sırasında ya da yapılan herhangi bir cerrahi işlem sırasında rastlanacaktır. Kistin büyümesi sonucunda dokulara ve organlara da baskı yapmaya başlayacaktır. Baskı sonucunda komplikasyonların oluşması ile sonuçlanacaktır. Plevral irritasyondan kaynaklı olarak göğüs ağrısının olması ve kuru öksürük oluşması da meydana gelebilir. 

Hidatik kistler akciğer organı üzerinde bulunması durumunda büyüyecek ve çoğalacaktır. Diğer organlara yayılması da söz konusu olabilir. Bu durumda hastalığın içerisinde akciğere dokunun büyüyüp baskı uygulaması sonucunda solunum sıkıntısı yaşanması söz konusu olacaktır. Hastalığın tehlikeli boyutlara ulaşması durumunda bir an önce tanısının konulması ve doktorun ön gördüğü şekilde tedavisinin yapılması gerekmektedir.

Akciğer Hava Kisti Tedavisi

Tanısı

Akciğerde herhangi bir belirti vermemesi nedeniyle rutin kontroller altında küçük kistler görülmektedir. Bu kistler röntgen filmi çekimi sırasında görülmektedir. Ayrıca doktor tarafından istenilmesi sonucunda akciğer grafisinin istenmesi, Bilgisayarlı tomografi çekimi sırasında lezyonunun görünmesi de mümkün olacaktır. Doktor tarafından istenmesi sonucunda MR görüntüleme de yapılabilir. Göğüs cerrahları tarafından tedavisi yapılacaktır. Merak ettiğiniz bütün soruları doktorunuza sorabilirsiniz.

Medikal Tedavisi

E. Granulosus parazitinin insanlara bulaşması sonucunda hastalığın daha çok tedavisinin cerrahi yön kullanılarak tedavisi yapılacak olsa bile kistlerin küçük olması ya da multiple ve bilateral bölgelerde yerleşmiş olması sonucunda tedavisine ilk olarak medikal tedavi yönden uygulanacaktır. Kullanılacak ilaçların albendazol ve mebendazol tarzında ilaçlar kullanılmaktadır. Günümüzde Albendazolün hastalığın tedavisinde daha çok etkin olduğu görülmektedir. Ayrıca albendazol  kullanımı cerrahi tedavinin daha kolay olmasını sağlayacaktır.

Cerrahi Tedavisi

Hastalığın tedavisinde ilk olarak korunma yollarının uygulanması öncelik olmaktadır. Hastalığın tedavisi için cerrahi yöntemler kullanılarak tedavisi gerçekleşecektir. Ameliyata alınacak hastanın kiste neden olan paraziti eradike etmek amacıyla işlem uygulanacaktır. Bulunan kistin bulunduğu bölgeden kesilerek, sağlam dokuya zarar vermeden dışarıya çıkartılması gerekmektedir. Kist çıkartıldıktan sonra ekspanse olabilmesi söz konusu olabilme ihtimaline karşı önlem alınmalıdır. Uygulanan yöntem içerisinde bir takım riskler de bulunmaktadır. Bu riskler arasında daha çok kanamanın meydana geldiği ve hava kaçağının oluşacağı durumlar söz konusu olur. Kistin bulunduğu erikistik tabaka üzerinden kesilerek çıkartılması gerekmektedir. Daha sonrasında ise hipertonik tuz adı verilen özel bir solüsyon ile irrige edilmesi şarttır. 

Komplikasyonlar

Hastalarda meydana gelen bir takım komplikasyonlarda hava kisti sonucunda görülmektedir. Kistin boyutu bu konuda etkili olurken, kistin sayısı ve uygulanan cerrahi yönteme bağlı olan tekniği göre değişmektedir. Bazı hastalarda sıklıkla oluşan plevral enfeksiyonlar oluşabilir. Bunun dışında da hastanın hava kaçaklarının olduğu gözlemlenmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle