Akciğer Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Akciğer kisti ilk oluştuğu zaman herhangi bir belirti vermeyecektir. Büyümesi ve dokuya baskı uygulaması sonucunda semptomlar gelişir. Tedavisi olarak cerrahi yöntem kullanılmaktadır.

Akciğerde Kist Nedenleri


Akciğer Kisti Görünümü

Akciğerde kist oluşmasına neden olan ecchinoccoccus isimli bir parazit sonucunda olacaktır. Bu parazit köpek, kurt ya da tilki gibi etobur hayvanların dışkısının suya y da sebzelere bulaşması sonucunda akciğere ulaşan bu parazit akciğere ulaşması durumunda akciğer hidatik kist oluşacaktır. Akciğerde kist oluşması daha çok kırsal bölgelerde yaşamakta olan kişilerde görülmektedir. Kistin insandan insana bulaşması gibi bir durum olmayacaktır. Akciğer üzerinde meydana gelen kist birden fazla olacağı gibi tek bir tane boyutu 15 santime kadar ulaşan kistler olmaktadır. Etobur hayvanların dışkısında 600 ile 800 arasında yumurta bırakacaktır. Bu yumurtaların meyvelere, sebze ya da içme suyuna karışması durumunda insanın kanına geçecektir. Ayrıca anne karnında olan bebekte de gebelik sırasında çekilecek ultrason sonucunda bebekte akciğerlerinde kist oluşumuna neden olabilir.

Akciğerde Kist Belirtileri

Akciğer üzerinde oluşan kist ilk zamanlarda herhangi bir belirti vermeden oluşmaya ve büyümeye devam edecektir. Parenkimi bronş akciğer zarı; Kalp ve damarlara baskı yapar.  Kistin büyümesi sonucunda dokulara ve organlara şiddetli baskı uygulayacaktır. Bunun sonucunda sık sık öksürük meydana gelir. Kişilerde solunum sıkıntısı baş gösterecektir. Göğüs ağrısı da kistin büyümesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Kistin bulunduğu bölgeye göre değişik belirtiler verecektir. Bronşlara zarar vermesi sonucunda kronik öksürük meydana gelir. Akciğere yerleşen kist büyümeye başladıkça belirti vermeye başlayacaktır. Halsizlik, kilo kaybının oluşması, Bazı kişilerde yüksek ateşte meydana gelebilir. Bazı kişilerde ise hiçbir belirti vermeyecektir. Bu durumda kistin bulunduğu bölge üzerinde patlama riski vardır. İçerisinde oluşan sıvı diğer iç organlara bulaşması sonucunda patlayan kist enfeksiyonuna neden olacaktır. Bir kist patlaması durumunda, şiddetli karın ağrısı ve sırt ağrısı yapacaktır. Kusma, mide bulantısı aşırı olur. Nefes alıp vermekte zorlanacaktır. Kuru öksürük, başın çok fazla dönmesi, Görme sorunları gibi belirtileri olur. 

Hidatik kist çok yavaş bir şekilde büyümeye başlayacaktır. Bir yıl içerisinde 1 santim ile 3 santim arasında değişecektir. Akciğerin yapı gereği süngerimsi olması sonucunda daha çok büyüyebilir. Çocuklarda olması durumunda gelişmesinde sorunlar meydana gelir. Kistin patlaması çok tehlikelidir.

Akciğer Kistin Tanısı ve Tedavisi

Bazı kişilerde hiçbir belirti vermemesi nedeniyle yıllar boyunca bulunduğu yerde kalabilir ve rutin muayene sonucunda ortaya çıkarlar. Yukarıda belirtmiş olduğumuz semptomların gelişmesi sonucunda akciğer grafisi çekilmesi gerekmektedir. Ayrıca tanıyı tam olarak net koyabilmek için hastaya bilgisayarlı tomografi ve MR görüntüleme yapılacaktır.

Akciğer kist tanısı konulduktan sonra hastanın iyileşmesi için cerrahi yönden tedavi uygulanması gerekmektedir. Bu ameliyatı sadece göğüs cerrahı uzmanı yapabilir. Kist bir kere alındığı zaman tekrar etme ihtimali her zaman için vardır. Akciğerin korunması için albendazol ya da mebendazol isimli ilaçlar doktor tarafından reçete edilir ve hasta tekrardan kist oluşmaması için bunları kullanmalıdır.

Akciğerde meydana gelen kistin tedavisi cerrahi müdahale edilerek bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir. Göğüs cerrahı tarafından hangi akciğerde kist bulunuyorsa oradan bir kesik yapılması gerekmektedir. Ameliyatın asıl amacı ise akciğer dokusuna zarar vermeden kisti çıkartmak olacaktır. Kistin özel bir iğne ile içinin boşaltılması ya da tamamen çıkartılması gerekmektedir. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın kist içerisinde ki sıvının hiçbir şekilde diğer organlara bulaşmaması gerekmektedir. Bu durum çok tehlikeli olur.

Akciğer kist lezyonu meydana gelmesi durumunda ameliyat edilme sonucunda bir takım risklerde bulunmaktadır. Bunlar daha çok hastanın yaşı ile ve kistin büyüklüğü ile alakalı olmaktadır. Hastada yandaş bir takım hastalıklar tansiyon ya da böbrek gibi sorunlar varsa bazı komplikasyonlar oluşabilir. Ayrıca akciğer ameliyatından sonra hava kaçağının olması ve enfeksiyon kapması gibi durumlar meydana gelebilir. Ameliyattan 5 gün sonra hasta, hastaneden taburcu edilir.

Akciğer Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 10 gram ebem gümeci;
  • 10 gram ısırgan otu;
  • Yarım litre su.

Yarım litre suyun içerisine ebe gümeci ve ısırgan otu atılarak 5 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan soğuması beklenir. İçerisinde hiçbir şekilde tatlandırıcı olmadan kullanmanız gerekmektedir. Bu kürü sabah ve akşamlar yapmalısınız. Kürü 1 ay boyunca her gün sabah ve akşam yapmanız tavsiye edilmektedir.

Hastanın sağlığına çok dikkat etmesi gerekmektedir. sigara tüketimini bırakmalı, hava kirliliği olan yerlerde uzun bir süre kalmaması gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle