Amip Kisti Nedir? Amip Nedeniyle Oluşan Kist Tedavisi

Amip kisti, ağız yoluyla alınabilen bir mikroorganizmanın mide bağırsak sisteminde bağırsaklara yerleşerek orada iltihaplanmaya neden olurlar.

Amip Kisti Nedir – Nasıl Hastalık Yapar

Amip, kirli sulardan ve kirli yiyeceklerle vücuda alındıktan sonra bağırsaklara yerleşerek hastalık oluştururlar. Amip kistleri, amip mikrobunun vücuda alındıktan 1 hafta ile 4 hafta arasında belirti vermeye başlamaktadır. Belirti vermeyen vakalar olabileceği gibi hastalık vücutta diğer organlara da zarar verebilmektedir. 

Kist bağırsaklarda oluştuktan sonra akciğerlere, karaciğere ya da bağırsağın kendisinde kalarak vücut iç organ fonksiyonlarında aksaklıklara neden olabilir. 

Amip Kisti Belirtileri

Kist vücuda girdikten en erken 1 hafta sonra belirti verebilirken bu süre uzayabilir, hiç belirtide vermeyebilir. Bağırsaklara yapışarak asalak bir şekilde vücuda alınan besinlerin yararlı olanlarını kendisi kullanmaya başlayan amip, kendisine kese oluşturarak vücuttan yararlanır. Bu yararlanma sırasında da vücut bazı tepkiler verir. Bunlar şöyledir:

  • Karın ağrısı
  • Mide bulantısı, kusma
  • İshal
  • İştahsızlık
  • Dışkıda bazen kan
  • Halsizlik, yorgunluk 
  • Dışkılar iken şiddetli ağrı
  • Ani kilo kaybetme

Sayılan belirtilerin önemsenmemesi, doktora başvurulup bir gaita tahlili yaptırılmaması durumunda hastalık şiddetlenir ve görülen belirtiler ağırlaşmaktadır. Dışkı kanlı, karın şiş ve dokunulmakla ağrılı, şiddetli ishal, ateş amip kistinin ilerlediği hastalarda görülmektedir. 


Çocuklarda karın ağrısına DİKKAT!

Hastalık, bebeklerde ek gıda almaya başladıklarında, çocuk ve yetişkinlerde kirli gıda ve suların tüketilmesi ile ortaya çıkmaktadır. İçme suyun temizliğine dikkat edilmediği, içme suyunun geçtiği boru hattının düzenli aralıkla kontrol edilmediği ve ölçümlerin düzenli yapılmadığı / yapılamadığı şehirlerde amip kisti vakaları yayılım gösterecektir. 

Amip Kisti Bulaşmasının Önlenmesi

Bir şehirde ya da ülkede, amip kistinin içme suyu şebekesine karışmış olması orada yaşayan herkese bulaşması anlamına gelmektedir. Yönetim tarafından böyle bir risk açıklanmış ise kişilerin yedikleri gıdaları sirkeli suda bekletip sonrasında kaynatılmış soğutulmuş su ile yıkaması gerekir. İçme sularının ise kaynatılıp soğutularak tüketilmesi gerekmektedir. 

İçme suyu ve sulama suyuna bulaşan mikrop, o suyla sulanan besinlerinde üzerine yerleşerek sofralara taşınmaktadır. Yapılan yemeklerde ve içme sularında dikkat edilmesi böyle bir durumda amip kistinin önüne geçecektir. 

Diğer yandan bakıldığında bebeklerin ek gıdaya geçtiği dönemlerde iyice yıkanmış besinlerin verilmesi, yere düşen bir gıdayı ya da kullanıyorsa emziği iyice yıkamadan tekrar verilmemesi gerekmektedir. Sadece amip için değil diğer mide bağırsak hastalıkları için bebeklerin vücut savunma sisteminin henüz tam gelişmemesi nedeniyle ağır hastalıklara ve bebek ölümlerine sebep olabilir. 

Amip Kisti Tedavisi

Amip kistinin tedavisi, erken fark edildiği ve belirtilerin şiddetlendiği dönemde antibiyotik ile yapılmaktadır. Amip üzerinde etkili olan antibiyotik tedavisi hastanın yaşı ve kilosuna göre dozu ayarlanarak kullanması gerekmektedir. Hastanın yaşadığı ishal nedeniyle vücutta su kaybı oluşmuş ise serum takmak gerekebilir. 

Amip kistinin hastanın dışkılaması ile diğer ev halkına da bulaştıracağından dolayı diğer aile bireylerinin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Dışkılama sonrasında yıkanmayan eller ile ellenen kapı kolları, lamba düğmeleri, yiyecekler bulaşmaya neden olacağı için dikkatli davranılması gerekmektedir. Diğer aile bireylerinde saptanan amip için gerekli tedavi onlara da başlanması gerekir. Belirti verme süresi 7-28 gün arasında değişim gösterdiği için henüz belirti vermeyen hastalarda koruyucu olarak tedavi önerilebilir. 


Antibiyotikte Doz Atlanmamalı

Amip kistinin diğer organlara özellikle sinir sisteminin önemli organı olan beyne ulaşıp kist yapma ihtimali varsa, kanlı ishalin şiddetli belirti gösterdiği hastalarda cerrahi yöntemle kistin alınması gerekmektedir. Karaciğer, beyin gibi organlarda görülen amip kistleri ise yine antibiyotik ve cerrahi tedaviyle alınması gerekir. 

Verilen antibiyotik tedavisi, belirlenen sürede kullanılmalı ve doz atlanmamalıdır. Doz atlama durumunda mikroorganizma antibiyotiğe karşı direnç oluşturur ve tedavi edilemeyebilir. Ağrı ve ateş durumları için hastaya ek olarak analjezik ve ateş düşürücü ilaçlar verilebilir. İshalin su kaybına neden olan hastalarda ise hazırlanacak oral rehidratasyon sıvısı ağız yoluyla alındığında vücuttaki sıvı kaybının yanı sıra yaşanan mineral kaybının da tedavi edilmesini sağlar. 

ORS Hazırlanışı

Kaynamış ılıtılmış 1 litre suya 2 yemek kaşığı şeker, 1 çay kaşığı tuz ve karbonat eklenerek hazırlanır. Hazırlanan su içilir ve her içileceğinde yeniden hazırlanabilir. Vücutta oluşan sıvı ve mineral kayıplarında rahatlıkla kullanılan ORS, ağır ishalli hastalarda kusması yoksa verilmektedir. Kusması da olan kişilerde mutlaka serum takılması gerekebilir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle