Kist Türleri ve Tedavi Süreci

Kistler, cilt yüzeyi ya da organlar üzerinde gelişen katı, sıvı ya da hava ile dolu kapalı kapsüllerdir. Bulunduğu dokunun normal bir parçası değildir. Ayrı bir zarı vardır ve yakındaki dokudan bu zar ile ayrılır. Kistin çevresini saran dış kapsül kist duvarı olarak adlandırılır. Mikroskobik ebatlarda olabilecekleri gibi bir organı tamamen kapatacak kadar büyük olabilirler. Kortikosteroidler, iğne aspirasyonu, drenaj, fizik terapi veya cerrahi operasyon gibi tedavi seçeneklerinden en uygun olanı yapılacak tahliller sonucu doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Akne Kistleri – Cilt gözeneklerini tıkayarak enfeksiyona ve enflamasyona neden olan kistlerdir. Kistik akne olarak da adlandırılır.
Araknoid Kistler – Sıklıkla doğumsal bir anomali olarak yenidoğanlarda görülse de beyin iltihabı ve kafa travmaları araknoid kistlere neden olabilir. Beyin omurilik sıvısının bölünmesi ve cepler halinde katlanması ile gelişir.
Baker Kistleri – Popliteal kistler olarak da adlandırılan baker kistleri, dizin arka bölümünde ortaya çıkar. Artrit gibi romatizmal hastalıklar, kıkırdak dokuda yırtılmalar ve yıpranmalar temel nedenidir.
Bartholin Kistleri – Bartholin bezleri vajina içinde yer alır. Bu bezlerin tıkanması, enfeksiyon kapması, mantar varlığı kist oluşumuna neden olabilir.
Göğüs Kistleri – Süt bezlerinde tıkanmalar ya da hücre bozulmasından kaynaklı olabilir. Biyopsi ile kontrol edilerek kistlerin iyi huylu olup olmadığı anlaşılmalıdır.
Şalazyon Kistleri – Göz kapağı kenarında yer alan meibom bezlerinın tıkanmasına bağlı olarak gelişir. Drenaj yoluyla temizlenerek tedavi sürecinde göz damlası kullanılmasını gerektirir.
Kolloid Kistler – Beyin zarını etkileyen kistlerdir. Tedavi yöntemleri hidrosefali bulgusuna ve kistin bulunduğu yüzeye bağlı olarak değişmektedir.
Dermoid Kistler – Cilt yüzeyi,  kıl folikülleri, ter bezlerini etkileyen bu kistler yağ, hormon ya da kıl içerebilir.
Epididimal Kistler – Testislere bağlı damarlarda (spermatosel) oluşan kistlerdir. Sıklıkla üremeyi etkilemezler. Fakat ilerlediği durumlarda ağrı verici olabilir.
Gangliyon Kistleri – Eklem ve tendonlara yakın bölgelerde gelişen içi sıvı dolu kistlerdir.
Hidatik Kistler – Akciğer ve karaciğerlerde parazit varlığında ortaya çıkan kistlerdir. Besi hayvancılığı ile uğraşan kişiler hastalığın risk grubunu oluşturur. Karaciğeri etkileyen parazit kistleri ilk belirti olarak sarılığa neden olur.
Yumurtalık Kistleri – Her iki kadından birinde görülebilen yumurtalık kistleri genellikle iyi huylu yapıdadır. Çoğu yumurtalık kisti kadınlar daha durumu fark etmeden adet döngüsü içinde vücuttan atılmaktadır. Fakat bazı türlerde kadını gebe gösterecek kadar büyüyebilir. Nadiren kötü huylu kistler yayılarak kansere neden olur.
Pankreatik Kistler – Çoğu pankreas kisti gerçek bir kist olarak görülmez ve psödokist olarak adlandırılırlar.
Periapikal Kistler – Bunlar radiküler kistler olarak da bilinirler. Diş köklerinde iltihaplanma ve çürümeyle birlikte ortaya çıkabilir.
Pilar Kistleri – Bunlara trikilemmal kistler de denilmektedir. Kıl foliküllerinin olduğu yerlerde gelişirler ve çoğunlukla sıvı dolu kistlerdir.
Pilonidal Kistler – Kıl dönmesi temel nedeni olup sıklıkla kuyruk sokumuna yakın yerlerde gelişirler.
Renal Kistler – Böbrek hastalıklarına bağlı olarak kan damarlarının dilatasyonu ile gelişen kistlerdir. Kan pıhtısı içerebilirler.
Pineal Bez Kistleri – Beynin pineal bezinde oluşan benign kistlerdir.
Sebasöz Kistler – Cilt gözenekleri veya kıl köklerini etkileyen yağ kistleridir. Sebasöz kistler sıklıkla yüz, sırt ve kafa derisinde görülmektedir.
Tarlov Kistleri – Bunlar ayrıca perineural kistler olarak da bilinmektedir. Sakral sinir kökü ve omurganın tabanında bulunurlar.
Vokal Kat Kistleri – İki tip vokal kat kisti vardır: mukus tutulum kistleri ve epidermoid kistler. Vokal kat kistleri kişinin konuşma kalitesini etkiler. Aynı anda birden fazla ses üretimi (diplofoni) ya da ses kısıklığı (disfoni) görülebilir.