Anekoik Kist Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anekoik Kistin içerisi sıvı dolu olan kistler olmaktadır. Çok büyük boyutlara ulaşması ve bu durumda ameliyat ile çıkartılması ya da içinin boşaltılması gerekmektedir. Bitkisel tedavi büyümesini engeller.

Anekoik Kist


Anekoik Kist Ultrason Görünümü

Anekoik kist iç organlarda bulunan ve normal kistlerin ilerlemesi sonucunda ortaya çıkacak olan bir durumdur. Birçok kist türü bulunmaktadır. Bu kistlerin ikinci aşamaya gelmesi sonucunda dikkate alınması gereken bir kist türü olacaktır. Kistlerin daha büyük olması nedeniyle insanlarda bir takım komplikasyonların oluşmasına neden olur. Ultrason görüntüsü ses dalgaları sonucunda görüntüler oluşturacaktır. Bu görüntüler organ üzerinde ne kadar yoğunsa ve şiddetliyse beyaz kısımlar görülecektir. Dokularda yoğunluk olmaması durumunda ise ses dalgaları siyah renkte olacaktır. Kistlerin içerisinde sıvı ile dolu olmaktadır. Bu kistler ise ses dalgalarının yoğun bir şekilde geçmesine olanak tanımayacaktır. Bu durumda kistin olduğu organda bölge siyah olacaktır. Kistin yansımaması ve organ üzerinde oluşan siyah yapının anekoik durumu olarak algılar. Kistlerin ses dalgası vermemesi sonucunda da anekoik kist olarak adlandırılacaktır. Yapılan ultrason muayenesinde kist daha az yansıma gösterecektir. Çevresinde bulunan doku açık renkli olacakken kistin ses dalgası yansıtmaması ya da çok az yansıtması sonucunda siyah kısım yoğun olur. 

Anekoik kistlerin hepsinin basit kist diye tabir edileceği unutulmamalıdır. Yani içerisinde çok açık renkli bir sıvının bulunması ve belirgin olan kistler olmaktadır. Basit kistlerin çeperi her zaman için düzenli olmaktadır. Oluştuğu zaman kanser olacağından şüphelenen kişilerin bu anekoik kistlerin kanser olmadığını da unutmamaları gerekmektedir.

Lobule konturlu anekoik kist daha çok kadınlarda ve göğüs bölgesinde görülmektedir. 

Anekoik Kist Belirtileri

Kist oluştuğu bölgeye göre organın ve dokunun fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyecektir. Kistler bulunduğu bölgeye göre çok yavaş büyümesi görülecektir. Bunlar çekilecek ultrason ile takip edilmesi gerekmektedir. Tiroid kistleri vücuda olumsuz bir etkisi olacaktır. Bunlar sürekli olarak büyümesi sonucunda kistin dokuya baskı uygulaması sonucunda bir takım belirtileri de tiroid fonksiyonlarını etkileyecek olduğundan ortaya çıkar.

Kist hızlı bir şekilde büyüme göstermektedir. Boyutları giderek büyümesi sonucunda 30 santim büyüklüğüne kadar ulaşması söz konusu olacaktır. Kanser olmaması nedeniyle kişilerin korkmaması gerekmektedir. Fakat kistin giderek büyümesi sonucunda oluşacak komplikasyonlara neden olabilir. Bu durum kişilerin hayatı içerisinde olumsuzluklara neden açacaktır.

Kistin daha çok dalakta, karaciğer, rahimde, erkeklerde testislerinde, tiroid bezlerinde oluşması söz konusu olacağı gibi göğüs bölgesinde de meydana gelebilir. Büyümesi sonucunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır;

 • Karın ağrısı;
 • İştahsızlık;
 • İltihaplanma;
 • Kist patlaması durumunda karın ağrısı;
 • Safra tıkanıklığı;
 • Sarılık;
 • Sertlik hissi;
 • Şişkinlik;
 • Adet düzensizliği.

Başlangıç aşamasında anekoik kistler herhangi bir belirti vermeyecek, büyümesi durumunda ele bile gelen bu kistler tedavi edilmesi gereken durumlardır. Kistlerin mutlaka takibe alınması gerekmektedir. Bunlar tomografi, ultrason görüntülemesi ve MR yapılması gerekmektedir.

Anekoik Kist Tedavisi

Anekoik kist tedavisi sırsında kişinin yaşının değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu yöntem anekoik kistler içerisinde sıvı toplanması söz konusu olacağından kanser olmayacaktır. Erkeklerde ve kadınların da rahminde oluşacaktır. Bunun tedavisi için genel cerrah uzmanları ya da kadın doğum uzmanları tarafından yapılacaktır. Kistin tedavisini yapabilmek için iğne ile sıvının içinin boşaltılması ya da cerrahi müdahale uygulanarak kistin çıkartılması gerekmektedir. Kist çok büyük olması durumunda laparoskopik yöntem başarılı olmayacaktır. Bu nedenle de açık cerrahi yöntem uygulanarak kist bulunduğu bölgeden çıkarılacaktır. 10 santim civarında olan kistin tedavisi ise kaparoskopi yöntem ile de ilk olarak kistin içerisinde ki sıvı boşaltılması sonucunda kistin duvarlarının kesilerek çıkartılacaktır.

Kistin daha büyük olması sonucunda anekoik kistlerin bulunduğu bölgede yapılacak olan büyük bir kesi sonucunda kist görülecektir. Bunun sonucunda da cerrah tarafından çok dikkatli bir şekilde kist çıkarılacaktır

Tiroid bölgesinde olan ya da yumurtalıklarda görülen kistin anekoik kist nedir sorusu akıllara gelmekte ve tehlikeli olup olmadığı kendilerine sorulmaktadır. Kistin bulunduğu bölge üzerinde büyümemesi ve yırtılmaması sonucunda kistin içerisinde ki sıvı karın içerisine boşalması sonucunda tehlike oluşturacaktır. Patlamaması durumunda ve küçük olması sonucunda herhangi bir tehlike oluşturmayacaktır.

Çoğu kişinin ultrason sonucunda anekoik kist tanısı konulması sonucunda anekoik kist ne demek sorusunu akıllara getirmektedir. Kistin kanser olup olmadığı ise büyük soru işareti ve hamile kadınlarda görülmesi ya da hamile kalmayı düşünen bir kadının yumurtalıklarında görülen anekoik kist gebeliğe engel olacağı düşünülmektedir. Gebelik sırasında tanı konulması sonucunda doğum sonrasında kistin cerrahi yöntem ile çıkartılması söz konusu olacaktır. Kistin hamilelik süresi boyunca takibinin yapılması gerekmektedir. Eğer ki kist ameliyat ile alındıktan sonra kadınların 1 sene sonra gebe kalması uygun olacaktır.

Anekoik Kist Bitkisel Tedavi

 • 1 orta büyüklükte sarı soğan;
 • 2 çay kaşığı sumak.

Kist tedavisinde bitkisel yöntem kullanılarak tedavisi gerçekleşecekse o zaman bunun için uygulayacak olduğunuz bitkisel kür tedavisinde mutlaka sarı soğan uygulamanız gerekmektedir. Kırmızı ya da mor soğan bitkisel kürün başarısız olması ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle de hastalık tedavi edilir fakat sarı soğan olması gerekmektedir. 1 tane soğan dilimlenmelidir. Bütün dilimlerin üzerine sumak serpilir. Soğanlar çiğ olarak ve sade bir şekilde yanında bir şey olmadan öğle yemeği ve akşam yemeğinden önce tüketilmesi gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken soğanın zarlarını çıkaracak olmanızdır. Soğan tedavisi kist tedavisinde uzun yıllardır kullanılmakta olan bir tedavi yöntemidir. Kistlerin tehlikeli olmadığı durumlarda büyümesini engelleyecektir. Sarı kuru soğan ayrıca suyun içerisinde kaynatılarak da içilmesi mümkün olan basit kistlerin tedavisinde uygulayacak olduğunuz çok basit bir bitkisel yöntem olmaktadır. Kürü 3 hafta boyunca uygulamalısınız.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle