Anekoik Kistik Lezyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Anekoik Kistik Lezyon içi sıvı dolu olan kistler için söylenen ve ultrason görüntülenmesinde tanısı konulan, kistin böbrek, göğüs, karaciğer ya da yumurtalıklarda görülür. 30 santime kadar ulaşabilir.

Anekoik Kistik Lezyon

Anekoik kistik lezyonları daha çok basit kist olarak bilinmektedir. Bunların içerisinde sıvı dolu olan ve ultrasonda görülen belirgin kistler olarak tanımlanmaktadır. Vücudun birçok bölgesinde bulunabilir. Karaciğer, yumurtalıklar, böbrek ve göğüs gibi organlarda görülmesi söz konusu olacaktır. Kistlerin içerisi sıvı olmaktadır. Çekilen ultrason görüntülemesi içerisinde ses dalgaları yansıma yapmadan ses dalgalarının geçmesine olanak sağlayacaklardır. Bu yansıtmanın olmadığı durumlara anekoik adı verilmektedir. Bu yüzden de ultrasonda görülmekte olan kistlere anekoik kist adı verilmektedir. Anekoik kistik lezyon ise özellikle de kadınlar tarafından yumurtalık ya da göğüs bölgesinde olması durumunda korkuya kapılmalarına neden olacaktır. Bu durum yumurtalıklarda ki kistlerin ikinci aşaması olarak adlandırılmaktadır. Bu kistler büyüme özelliğine sahip olan kistler olmaktadır. Ayrıca kistlerin boyutları çok büyüyeceği çaplarının da normal kistlere oranla daha da geniş olacağı da bilinmektedir. Bu kistler vücudun başka bölgelerinde de sıklıkla görülecektir. Anekoik kistik lezyon oluştuğu zaman bu bulunduğu organda dokusunda iz kalan bir kist anlamına da gelmektedir. İyi huylu olması nedeniyle kontrol altına alınması gerekmektedir.

Doktor tarafından hastanın takibi söz konusu olmalıdır. Eğer kist büyümesi durumunda hastanın tehlikeli duruma düşmesine neden olacaktır.

Anekoik Kistik Lezyon Boyutları

Anekoik kistik lezyon genel olarak bir tanımdır. Bu durum kistin içerisinde bir sıvı madde olduğu anlamına gelecektir. Anekoik kistik lezyonlar oluşması durumunda bu kistin tedavisini yapabilmek için kistin ne olduğuna bakılacaktır. Bazı Anekoik kistik lezyonlar bulunduğu bölge içerisinde büyümesi ile dikkat çekeceklerdir. Kistler 30 santime kadar büyümesi ile bilinmelidir. Bazıları hiçbir belirti vermeyeceği için kistlerin bu boyuta ulaşması çok tehlikeli olacaktır. Eğer kist hızlı bir şekilde büyümesi durumunda bir an önce tedavisi olması gerekmektedir. Birçok Anekoik kist tehlikeli bir durum oluşmasına neden olacaktır.

Hastalığın tedavi amacıyla yapılacağı zaman rutin olan kontrol sırasında görülebilir. Bunun için hastalığın rutin muayenesi sırasında çekilecek olan ultrason görüntülenmesi sırasında anlaşılacaktır. Hastanın kisti bulunması sonucunda yapısına göre değişiklik gösterecektir. Hastanın bulguları değerlendirilecek, kistin türü çok önemli olmaktadır. Tedavi yöntemi olarak hastanın da yaşı çok önemli olmaktadır.

Anekoik Kistik Lezyon Tedavisi

Anekoik Kist lezyon tedavisi için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemi uygulanması için hastanın yaşı ve kistin durumu ve dokuda ki iz göz önüne alınarak yapılacaktır. Hastanın tedavi aşamasında hastaya ilaç tedavisi uygulanacaktır. Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar mutlaka uygulanması gerekmektedir. Fakat birçok içi sıvı dolu olan kistin tedavisinde ilaç tedavisi olumlu sonuç vermemektedir. Bu nedenle de anekoik kistin tedavisi amacıyla içerisinde ki sıvının boşaltılması gerekmektedir. Bu sıvıyı boşaltmak için daha çok cerrahi yöntem ile içinin boşaltılması gerekmektedir.

Kistin içerisinde ki sıvının boşaltılması için iğne yöntemi de uygulanmaktadır. Bu yöntem kistin tekrardan nüks etmesine neden olacak bir durum olabilir. Ayrıca iğne ile sıvının boşaltılması ultrason yardımıyla yapılacaktır. Kistin içerisinde olan sıvının özel bir iğne ile boşaltılmasının ardından daha sonradan ise içerisine özel bir alkollü madde enjekte edilecektir. İçerisinde kalan bütün mikrop ve bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır.

İğne yöntemi kullanılarak kistin içerisinde ki sıvının boşaltıldıktan sonra tekrar nüks etmesi durumunda ya da doktor tarafından cerrahi yöntem ile kist çıkartılmaya karar verilmesi durumunda iki türlü ameliyat ile hastanın tedavisi gerçekleşecektir. Kapalı yöntem adı verilen laparoskopik yöntem ya da açık cerrahi uygulanarak yapılacak tedavi yöntemidir.

Günümüzde en çok anekoik kistik lezyon tedavisinde kapalı yöntem kullanılarak tedavisi söz konusu olacaktır.

Hastanın kistinin bulunduğu bölgeden 3 tane küçük kesik yapılması sonucunda genel anestezi altında hastanın ameliyat işlemine başlanacaktır. Bunun için cerrahi aletler kullanılır. Bir kesik 1 santim civarında olacaktır. Diğer iki kesik ise 5 mm boyutlarında olur. Büyük olan kesikten kamera yardımıyla iç organlar görülecek. Hastanın kistine ulaşılması sonucunda monitöre görüntü aktarılacaktır. Bunun sonucunda da cerrah tarafından kistik lezyon çıkartılması yapılacaktır. Ameliyat süresi kistin büyüklüğüne göre ortalama olarak bir buçuk ile iki buçuk saat arasında değişmektedir. Hastanın kisti başarılı bir şekilde çıkarıldıktan sonra kesiklerden biri yardımıyla çıkartılır. Daha sonradan dikişler dikilir. Hastanın genel temizliği yapılır ve hasta uyandırılır. Hastanede kalma süresi herhangi bir komplikasyon gelişmemesi durumunda 1 ile 2 gün arasında değişmektedir. Hasta çalışması durumunda 15 gün doktor raporu verilir. Doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler ve ağrı kesiciler zamanında uygulanması gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle