Anevrizmal Kemik Kisti Tanımı ve Tedavi Yöntemleri

Ağırlıklı olarak çocuk ve genç yaşlarda görülen, genişlemeye meyilli ve genellikle tümör yapısı bulunmayan anevrizmal kistin nasıl oluştuğu ve neden çocuk ve gençlerde görüldüğüne dair herşey.

Anevrizmal Kemik Kisti

21. yüzyılda yüksek oranda çocuk ve genç yaştaki kişilerde görülebilen bir tür kist olmasıyla, iskelet sistemi dahilinde çok düşük olasılıkla görülen iyi huylu olarak nitlendirilen kemik yapısında ortaya çıkan lezyonlardır. Öyle ki günümüzde görülen  rahatsızlığın 70% oranı ve hatta daha fazlası 10 yaş grubundaki ile 20 yaş grubundaki gelişme ve ‘ergenlik’ çağında olan çocuklardan oluşmaktadır. Çok düşük olasılığı bulunmasıyla beraber tüm kemik tümörleri arasında sadece 1% gibi küçük bir bölümü kapsamaktadır. Kemikteki hangi değişimler ve bozulmaların etkisiyle ortaya çıktığına ilişkin olarak kesin bulgular henüz tıp dünyasında somut biçiminde sunulamamıştır. Bunlara karşınkistin, hasta kemikteki dahilinde içeriğinde kan bulunan, kemikte genişlemeyle, kemik korteksinin incelmesine neden olan bir tür tümör yapısı bulunmayan kist tipidir.

Anevrizmal Kemik Kistinin Ortaya Çıktığı Kemikler?

Genç ve çocuklarda görülebilen bir kist tipi kist rahatsızlığının vücuttaki kemik sisteminin her noktasında oluşabilmesi mümkündür. Ancak kemikteki yapısında kist oluşumu ağırlıklı olarak;

 • Uyluk kemiği,
 • Kaval kemiği,
 • Leğen kemiği,
 • Kol kemiği,
 • Omur kemiği,

gibi kemiklerde görülebiliyor.

Belirtileri

İskelet sistemi dahilinde ortaya çıkıyor olması hastanın etkilerini önemli seviyede hissetmesine neden olabiliyor. Özellikle de ağırlıklı olarak çocuk ve genç yaşlardaki kişilerde görülüyor olması zaten gelişim sürecinde olan vücutta, kemik sisteminde böyle etkili olabilecek bir problemin gelişmesi, çok önemli ve şiddetli şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Buna göre anevrizmal kemik kistinin belirtileri;

 • Yoğun olarak bölgedeki kemik kitlesi olmak üzere tüm kemik yapısında çok rahatsız eden şiddetli bir ağrı oluşumu,
 • Söz konusu bölge içerisinde büyüme eğilimi bulunan kist kitlesinin yaratmış olduğu olağan dışı baskı ve etki sonucunda bölgesel şekil bozukluklarının meydana gelmesi,
 • Vücut ısısında ciddi artışlar,
 • Patolojik nitelikli kırıkların etkisiyle kırık probleminin getirdiği şikayetler,

şeklindedir.

Nedenleri ve Tanısı

Kemik sisteminde meydana gelen anevrizmal kistin nedenlerine ilişkin olarak bilimsel olarak somut veriler ortaya koyulmamıştır. Bu sebeple de vücutta anevrizmal kemik kisti nedenleri için çeşitli temellere dayalı olan teoriler üretiliyor. Bunlardan birisi de;

 • Damar kireçlenmesi (arterio),
 • Toplardamar yetmezliği (venöz),
 • Bir tür cilt hastalığı olan venlerdeki emboli durumundan kaynaklı kan toplanması,

gibi etkenler nedeniyle kemiğin yaşadığı bozulmanın sonucunda ortaya çıkan bir lezyondur, biçimindir.

Tedavi ve Cerrahi Müdahale

Hastada ciddi semptomlara yol açan kistin tedavisi konusunda pek çok farklı değişken bulunur. Özellikle de doğru ve kalıcı bir tedavinin hasta açısından en rahat ve en uygun şekilde gerçekleştirilmesi bu noktada seçilecek tedavi uygulaması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Buna göre de kistin tedavisinin sağlanması konusunda öncelikli olarak kistin bulunduğu konum analiz edilmektedir. Radyografi ve MR gibi görüntüleme sistemleri ile elde edilen konum verileri doğrultusunda uygulanacak tedavi yöntemi seçilir. Tabii ki bu etken ile birlikte anevrizmal kemik kisti tedavisi için kistin büyüklüğü ve kemik üzerinde oluşturmuş olduğu bozukluk durumu gibi etkenlerde göz önünde bulundurulur. Bu doğrultuda da cerrahi operasyon gündeme gelir.

Anevrizmal kemik kistinin tedavi edilmesi konusunda uygulanan cerrahi müdahaleler öncesinde eğer hastanın kanama riskin yüksek seviyede bulunuyor ise kistin damarlanmasının izin vermesi halinde ve gereklilik mevcut ise ortopedist tarafından ’embolizasyon’ uygulanır. Bu uygulama cerrahi müdahaleyi kapsayan ameliyattan evvel 2 gün kala yapılır.

Büyüklük, bulunduğu konum ve bulunduğu kemikteki bozulma durumuna göre,

 • İçerisindeki maddelerin boşaltılması ve dokunun alınması,
 • Dokunun tamamıyla çıkartılıp alınması,
 • Vertebroplasti (kemik için özel bir çimento türü),

uygulanır. Cerrahi operasyonların ardından hastanın durum takibinin taburcu olmasından da sonra uzun süreli olması gerekir. Buna göre de hastanın yıllık olarak kist tekrarlama veya diğer olası komplikasyonlara karşı mutlaka gerekli olan test ve görüntüleme değerlendirmeleriyle takibinin gerçekleştirilmesine önem verilmesi gerekir. Böylelikle sonraki ortaya çıkabilecek anevrizmal yapıdaki kistin ilk evrelerinde tespit edilerek, tedavisi daha kolay şekilde gerçekleştirilebilir.

Rahatsızlığının cerrahi operasyonlarla gerekli önlemlerin alınmasıyla dahi tekrarlama riski son derece yüksek bir kist tipidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle