Anne Karnında Kist Olması Sebepleri ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Günümüzde önemli gelişme kaydeden ultrason teknolojisi sayesinde tespit edilebilen anne karnındaki bebekte kisti oluşumların nedenleri ve tedavisi için hangi müdahalelerde bulunabileceğine dair.

Anne Karnındaki Bebekte Kist


Anne karnındaki bebekte kist

Modern yüzyıl tıp görüntüleme teknolojileri sayesinde anne karnındaki bebeğin sağlık durumu ve gelişim durumu gibi detaylar daha kapsamlı bir şekilde tespit edilebiliyor. Bu çerçevede de eğer anne karnındaki bebekte bir sağlık sorunu ya da hastalık bulunuyor olması durumunda daha erken dönemde müdahalelerde bulunabilmenin sağladığı avantajlardan yararlanılabiliyor. Bu çerçevede de anne karnındaki bebekte kist oluşumları da günümüzün ultrason teknolojileri sayesinde tespit edilebilmektedir. Hamileliğin ilk dönemleri içerisinde görülen bir kistik oluşumlar olarak yeni anne adaylarının fazlasıyla endişe kapılmasına neden olabilmektedir.

Anne karnında bulunan bebeğin beynindeki omurilik sıvısını üreten ve omuriliğinin korunmasını sağlayan doku içerisinde meydana gelen bu kistik oluşumlar bebeğin, anne karnındaki gelişimi sırasında beyindeki gelişimle birlikte görülmeye başlanır. Günümüzde vücutta meydana gelen kist oluşumlarının önemli bölümü zararsız ve iyi huylu yani kanser yapısına sahip olmaması nedeni ile mevcut temel yapısı kapsamında kendiliğinden yok olabiliyor. Bu kapsamda da anne karnında bulunan bebeğin beyninde de meydana gelebilen bu kistik lezyonların kendiliğinden yok olabilme özelliği bulunur ki hamilelik sürecinin erken dönemlerinde ortaya çıkarak, yine doğumdan önce hamilelik döneminde kendiliğinden yok olabilir. Günümüzde hamileliklerde %1 ile 2% oranları arasında değişen etkilerde bulunduğu biliniyor. Her ne kadar kendiliğinden yok olma fonksiyonuna sahip olsa da ultrasonda tespiti yapılmış olan bir kistin gelişim ve durum sürecinin takibinin sıkı şekilde gerçekleştirilmesi hem bebeğin gelişim problemleri yaşamaması hem de ortaya çıkartabileceği (tetikleyebileceği) semptomların ve rahatsızlıkların önlenebilmesine yardımcı olacaktır.

Anne Karnındaki Bebekte Kistin Nedenleri

Kistlerin temel yapısal özellikleri dolayısı ile tıp dünyasında henüz tam olarak neden kaynaklı olarak ortaya çıktıklarına ilişkin kesin bir yargı bulunmamaktadır. Ancak bölgesel niteliklerine göre farklı teoriler kistlerin neden ortaya çıktığına ilişkin olarak öne sürülmektedir. Bu çerçevede de anne karnındaki bebekte kistin nedenleri konusunda tam olarak net veriler bulunmasa da çeşitli teoriler bulunmaktadır. Buna göre de bebeklerin annenin karnındaki gelişim süreci içerisinde gelişen organlarında görülebilecek bir rahatsızlık ya da bozukluk nedeni ile bebekte kistin meydana gelebilmesi mümkün olabilmektedir. 

Anne Karnındaki Bebekte Kist Teşhisi

Modern tıp teknolojisi sayesinde bebeklerin annenin rahmindeki gelişim durumları ve sağlık durumları ile ilgili olarak net veriler alınabilmesi ve bu gelişim sürecinin iyi bir şekilde takip edilebilmesi mümkündür. Zaten modern toplumlarda da gebelik döneminde olan bayanların sık sık bu ultrasongrafi gibi yöntemler ile kontrollerini gerçekleştirmeleri tavsiye edilir. Bu doğrultuda da yapılan ultrason kontrolleri sırasında bebeklerde kistin meydana gelip gelmediği ya da kistlerin ortaya çıkmasına enden olabilecek bir organ gelişimi sorunları ya da bozukluklarının ortaya çıkıp, çıkmadığının tespit edilebilmesi mümkün olabilmektedir.

Hamileliklerde rahimdeki bebekte kistik lezyon oluşumlarına çok sık şekilde denk gelinebiliyor. Bu durum çoğu zaman endişe yaratıcı durumlar teşkil etmemektedir. Hamilelik döneminin ilk haftalarında görülebilen kistlerin önemli kısmının ilerleyen haftalarda kendiliğinden yok olabilmesi de mümkün olduğundan endişe duyulmaması gerekir.

Anne Karnındaki Bebekte Kist Tedavisi


Anne karnındaki bebekte kist tedavisi

Hamilelikte belirli periyotlarda gerçekleştirilen ultrason tedavileri sayesinde tespit edilen bebekteki kist oluşumlarının tedavisi için her zaman müdahalede bulunulmasına gerek bulunmaz. Çünkü yetişkinlerde de olduğu gibi bebekte meydana gelen kistlerin mevcut özellikleri dahilinden ilerleyen süreçte kendiliğinden yok olma olasılığı bulunur. Özellikle de kistin iyi huylu yani kanser yapısına sahip olmaması durumunda hamileliğin ilk haftalarında görülmelerinin ardından ilerleyen süreç içerisinde kendiliğinden küçülerek, tamamen yok olabilir. Bu yüzden de doğrudan tedavisi için herhangi bir müdahale gerçekleştirmek yerine, kistin bebekteki gelişim durumunun sıkı şekilde takibi gerçekleştirilir. Eğer kistin ilerleyen süreç içerisinde bebek ve anne sağlığı açısından ciddi riskler teşkil etmeye başladığı gözlemlenir ise gerekli olan tedavi uygulamalarına başlanır.

Anne adayının yumurtalık kisti olması durumunda da benzer müdahaleler söz konusu olur.

Bu noktada uygulanacak anne rahmindeki bebekte kist tedavisi, kistin durumuna ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Buna göre bebekteki kistin sağlığını riske edecek durumda ve etkilerde olması durumunda tedavisi için uzman hekim tarafından bebeğin erken doğumu gerçekleştirilebilir. Bu yüzden de bebek, sezeryan tekniği ile anne rahminden alınarak, gerekli olan tedavi süreci aktif şekilde sürdürülür.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle