Anne Karnındaki Bebek Beyninde Neden Kist Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelikte ilk dönem içerisinde ağırlıklı olarak gözlemlenebilen bebeğin beyninde kist oluşumunun gözlemlenmesine neden olan ana etkenler ve bu etkenler ışığında uygulanabilecek tedaviler.

Anne Karnındaki Bebek Beynindeki Kist


Bebekte beyin kisti görüntüsü

Hamilelik döneminin ilk dönemleri içerisinde ağırlıklı olarak gözlemlenebilen ve ultrasonagrafi ile tespiti gerçekleştirilebilen anne karnındaki bebeğin beyninde oluşan kist tipine yönelik olarak tıbbi olarak ‘koroid pleksus kisti olarak da isim verilmektedir. Bunun nedeni ise bebeğin beyninde bulunan koroid pleksus isimli yapıların içerisinde ortaya çıkıyor olmalarıdır. Söz konusu kistler için yapılan araştırmalar dahilinde hamileliklerin 1% ile 2% oranı arasında değişen bir görülme oranı bulunur. Ayrıca genel olarak tedavi müdahalesinde bulunulmasını gerektirmeden hamileliğin devam eden süreci içerisinde kendiliğinden yok olabilmektedir. Anne karnında gelişimini sürdüren bebeğin sağlıklı bir şekilde ihtiyaçlarının anne adayı tarafından karşılanması gelişimin sorunsuz şekilde tamamlanabilmesine yardımcı olduğu gibi bebeğin bu gelişiminin, beynindeki kistin yok olması konusunda da önemli etkileri bulunur. Bu tip kistlerde bebeğin beynindeki kistin büyüklüğünden çok fazla sayıda bulunması çok daha büyük bir önem taşımaktadır. 

Anne Karnındaki Bebek Beyninde Neden Kist Olur?

Günümüz tıp dünyasında vücutta meydana gelen pek çok farklı kist türünün olduğu belirlenmiştir. Bu kist tipleri farklı nedenlere ve etkenlere bağlı olarak ortaya çıktığı gibi bazı tiplerinde belirli nedenler tespit ediliyor olsa da genel olarak kist gibi bir rahatsızlığın ortaya çıkması konusunda ne gibi etkenlerin ön planda olduğu somut bir şekilde kanıtlanamamıştır. Bu doğrultuda da anne karnındaki bebeğin beyninde kistin oluşmasına neden olan etkenler ile ilgili olarak somut veriler elde edilebilmiş değildir. Özellikle de ilgili süreç içerisinde hem anne adayının hem de bebeğin sağlığının korunması ve gelişimin sorunsuz olması açısından test ve kontroller sınırlı sayıda kalabiliyor.

 Modern yüzyıl dünyasında son derece yaygın şekilde görülmeye başlanan Down sendromu ve Trizomi gibi rahatsızlıklar ile birlikte görülen bebek beynindeki kistler, çok daha ciddi ve çok daha şiddetli etkilere sahip olur. Bu yüzden de ilgili süreç içerisinde bebek sağlığının gelişimi en doğru şekilde takip edilmelidir. Anne karnındaki bebeğin beyninde görülen kistler, hamilelik sürecinin devamı ile birlikte kendiliğinden yok olabilmektedir. Ancak yok olmama ve büyüme kaydederek, bebek sağlığı açısından ciddi risklerin ortaya çıkmasına neden olabilecek bir gelişim gösterebilme ihtimali kontrollerinin doğru şekilde gerçekleştirilmesini gerektirir.

Anne rahmindeki bebeklerde görülen beyin kisti oluşumları 98% oranında genel olarak gebelik sürecinin 26. haftasına doğru kendiliğinden yok olabilmektedir.

Anne Karnındaki Bebekte Beyin Kisti Tedavisi


Anne karnındaki bebekte beyin kisti

Yapılan testler ile tanısı koyulan anne rahmindeki bebeğin beynindeki kistin tedavisi konusunda öncelikli olarak bebekteki kromozom sayısının belirlenmesi sağlanır. Bu doğrultuda da bebeğin anne rahminde bulunduğu alandaki sıvıdan bir örnek alınır. Alınan bu sıvı örnek üzerinde ‘genetik’ nitelikli testler gerçekleştirilerek, bebeğin kromozom sayısının belirlenmesi sağlanabilir. Bebeklerin kromozom sayısının tespit edilebilmesine yardımcı olan bu test uygulamalarının cerrahi müdahale gerektiriyor olması nedeni ile çok düşük oranda bebeğin kaybı riskini taşır. Günümüzde tıp dünyasında yapılan araştırmalara göre böyle bir test için uygulanan müdahalelerde bebeğin kayıp yüzdesinin 200′ de 1 olduğu belirlenmiştir.

Anne karnında bulunan bebeğin beynindeki kistin bebek sağlığı açısından risk teşkil ediyor olması durumunda tercih edilen ilk tedavisi ise cerrahi müdahaleden yana olur. Gerekli olan kontrollerin gerçekleştirilmesi ile beraber bebeğin hayati risk yaşamasına neden olan beyin kistinin tam olarak bulunduğu nokta, büyüklüğü ve beraberinde de etki alanı gibi faktörlere ilişkin olarak tedavisi için cerrahi müdahaleler gerçekleştirilir. Ancak cerrahi müdahalelerin hamilelik süreci içerisinde ve sonrasındaki yeni doğan döneminde yapılamayacağından bu süreç içerisinde takibi gerçekleştirilir. 

Buna göre de gerçekleştirilen görüntüleme testlerinin ardından bebeklerin beyin kistinin bulunması halinde olağan dışı kromozom durumu öngörülür. Bu gibi anomalilerin gözlemlenmesi durumunda en kısa süre içerisinde bebeğin hayati risk yaşamaması açısından mutlak suret ile aminosentez uygulamasının gerçekleştirilmesi gerekir.

Bebekte kistin beyinde tek bölümde ya da her iki bölümde de bulunuyor olmasının kromozal anomali açısından herhangi bir değişken faktörü bulunmamaktadır. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 2,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle