Araknoid Kist Ameliyat Aşamaları ve Riskleri Nelerdir?

Araknoid Kist sonucunda hastanın hayatının olumsuz yönde etkilenmesi sonucunda şant yöntemi ya da açık cerrahi yöntemi kullanılarak kist bulunduğu yerden çıkartılması söz konusu olur.

Araknoid Kist Ameliyatı


Araknoid Kist Ameliyatı

Araknoid kist oluşmuşsa ve bu kist kişinin hayatında herhangi bir belirti vermeyip hayatı olumsu yönde etkilememesi durumunda kişinin kistinin herhangi bir tedavi yapılmadan bırakılması ve takibe alınması gerekebilir. Eğer ki büyüme olması durumunda ve baskı sonucunda kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemesi sonucunda kistin başarılı bir şekilde içinin boşaltılması ya da alınması gerekecektir. Bunun için uygulanacak ilk yöntem endoskopi adı verilen yöntem olacaktır. Fenetrasyon ismi verilen bu yöntem sonucunda kistin içerisine çok dikkatli bir şekilde girilecek ve küçük bir kamera yardımıyla kistin içerisinde ki sıvı boşaltılacaktır.

Hastanın daha çok omurga bölgesinde araknoid kisti olması durumunda doktor tarafından bunun için ameliyat etmesi söz konusu olabilir. Bu kistin büyümesi sonucunda ya da içinde ki sıvının boşaltılmasına rağmen eğer ki kişilerde tekrardan oluşması durumunda ameliyat edilmesi gerekecektir.

Ameliyatı mümkün olmayan kişilerde fenetrasyon veya şant yöntemi de uygulanabilir.

Araknoid Kist Ameliyatı Öncesi

Hastanın ameliyattan bir gün öncesinde bütün tetkiklerini yaptırması gerekmektedir. Bunlar kan tahlili, röntgen filmi gibi tetkikler sonrasında hastanın ameliyat saati yaklaştığında hemşireler tarafından damar yolu açılacak bu aşama da doktor tarafından verilen bir ilaç olması sonucunda ilaç hastaya verilir. Ameliyat için uygun kıyafetler hastaya verilecek ve hasta kıyafetleri giyinmesi sonucunda ameliyathaneye götürülecektir.

Ameliyathane de, ameliyat ekibi ile karşılaşacaktır. Burada kendisine ilk olarak anestezi doktoru tarafından uyutulma işlemi yapılacaktır. Bazı hastalarda lokal anestezi uygulanırken bazı hastalarda genel anestezi yapılmaktadır. Buna tamamen doktor karar vermektedir. Ardından sizi ameliyat edecek cerrah ve ekip ameliyat aşamalarına geçecektir.

Araknoid Kist Ameliyat Aşamaları

Kistin olduğu bölgede bir kesi yapılarak kistin görünmesi için kafatası kaldırılacaktır. Kistin başarılı bir şekilde çıkarılması için mikrocerrahi yöntemi uygulanır. Çok dikkatli olunarak kistin patlatılmadan ve beynin bölümlerine zarar vermeden çıkarma işlemi cerrah tarafından yapılır. Beyinde bulunan araknoid boşluklara da müdahale edilecektir. Kistin bulunduğu bölgeden başarılı bir şekilde çıkarılma işleminin mikrocerrahi yöntem kullanılarak yapılacaktır. Kist çıkarma işlemi sonrasında kaldırılan kafatası tekrardan yerine konulur. Dikilir ve ameliyat sonlandırılacaktır.

Kişiye şant takılması kararlaştırılması sonucunda araknoid boşluklarına şant denilen yöntem uygulanacaktır. Şant ameliyatı takılması sonucunda kişinin kafatasında kistin olduğu bölge üzerinde çok küçük bir kesik yapılacaktır. şant bu delik yardımıyla kistin üzerine yerleştirilecektir. Şant daha çok periton adı verilen bir yöntem ile karın boşluğuna aktarılacaktır. Bu sistem cilt altına yapılacaktır. Başkası dışardan bakması durumunda gözle göemeyecektir. Hastanın cerrahi yöntem öncesinde şant yöntemi uygulanması durumunda birçok hastanın tekrar etmeden hayatına devam ettiği ve ameliyat kadar komplikasyonlarının olmadığı da bilinmektedir.

Araknoid Kist Ameliyatı Sonrası

Araknoid kist çıkarılması sonrasında hastanın iyileşme süresi tedavinin türüne bağlı olmaktadır. Günümüz şartlarında araknoid kistin tedavisi endoskopi yöntemiyle gerçekleşmektedir. Bu nedenle de doktor tarafından uygulanacak yöntem sonrasında iyileşme hızla gerçekleşecektir. Araknoid kist içerisinde bulunan BOS adı verilen sıvının boşaltılmasından sonra 15 gün içerisinde ortalama olarak normal yaşantısına dönecektir.

Fakat kistin tekrar etme ihtimali olması ve nadiren de olsa hasarın olması nedeniyle kişinin her altı ayda bir bilgisayarlı tomografi ya da MR çektirmesi sonucunda hastalığın tekrardan nüks edip etmediğinin kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

Araknoid Kist Ameliyatı Riskleri

Ameliyat mikrocerrahi yöntemi ile yapılması nedeniyle risk taşımaktadır. Ameliyatı tecrübeli bir hekimin yapması gerekmektedir. Ameliyat aşamasında yapılacak en ufak bir hata hastanın hayatını hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle de ameliyat ilk aşamada düşünülmez ve şant yöntemiyle kistin içerisinde ki sıvının karın boşluğuna akması için müdahale edilecektir.

Her ameliyatın bir takım komplikasyonları bulunmaktadır. Bunların arasında en sıklıkla var olan komplikasyonlar arasında kişilerin enfeksiyon kapma riski olmaktadır. Enfeksiyonu gerek hastaneden ya da taburcu olduktan sonra hijyenine dikkat etmemesi durumunda evinde de kapma ihtimali olacağından hastanın hem antibiyotiklere çok dikkat etmesi, hem de hastanın hijyenine uyması gerekmektedir. Açık cerrahi yönteminde iyileşme daha uzun sürmektedir. Şant yönteminde iyileşme daha hızlı olmaktadır. Hastanın beslenmesine dikkat etmesi önerilmektedir. İlk bir hafta daha çok sıvı gıdalar ile beslenmelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle