Araknoid Kist Nedenleri ve Komplikasyonları Nelerdir?

Araknoid Kistler kişinin yaşamını olumsuz yönde tehdit eden, beyin ya da omurilikte bulunan doğumsal ya da nadiren de sonradan gelişebilecek olan ciddi komplikasyonlar içeren bir hastalıktır.

Araknoid Kistler Zararları

Araknoid Kistler, içi sıvı dolu olan küçük kesecikler olarak gebeliğin ilk haftalarında oluşan bebeğin gelişiminde ciddi sorunlara rol açacak olan kistler olmaktadır. Sıklıkla doğumda görülmektedir. Ayrıca Araknoid Kistler daha sonradan da nadirende olsa menenjiy ya da travma geçirilme sonucunda oluşacak komplikasyonlar içerisinde olmaktadır. Daha çok beynin büyük bir kısmı olan temporal lobun dışında ki kafa bölgesinde meydana geleceklerdi. Omurga bölgesinde de bulunsalar da nadiren görülmektedirler. Kistin belirtileri ilk zamanlarda görülmeyecektir. Kist büyüdükçe belirtileri de başlayacaktır.

Bazı kişilerde araknoid kistlerin herhangi bir belirti vermemesi nedeniyle büyümesi ile birlikte görülmesi sonucunda ortaya çıkacaktır. Daha çok bir kişinin 20 yaşından öncesinde ya da doğumundan sonra ilk yıllarda meydana gelecek olan kistlerdir. Kist gelişim göstermesi ile birlikte bebeklerde meydana gelmesi durumunda gelişim bozukluğu ve besleme bozukluğunun olmasına neden olacaktır.

Kistin omurilik çevresinde meydana gelmesi durumunda daha çok spinal kord ya da kişinin omuriliğinde bulunan sinir köklerinin sıkışmasına neden olacaktır. Bu durum gittikçe artan sırt ağrılarının ve daha çok bacak ağrılarının oluşmasına neden olur.

Hastalığın ilerlemesi ve kistin büyümesi sonucunda da kişinin kollarında karıncalanma ve uyuşma hissi olacak hastanın sürekli olarak kendisini halsiz hissetmesine neden olur.

Kistin beyin dokuları üzerinde gelişmesi sonucunda beyne uygulayacak olduğu baskı neticesinde nörolojik olarak bir takım belirtiler ortaya çıkacaktır. Bunlarda sıklıkla davranışlarında değişiklikler olması ve hareketlerini kontrol edememesi gibi sorunlar olmasına neden olur. Daha çok yürümesinde sorun olacak ve denge kaybı sıklıkla yaşayacaktır. Belirtiler zaman içerisinde düzeldiği düşünülecektir. Fakat kalıcı bir tedavi yapılmaması durumunda belirtiler zaman içerisinde tekrardan meydana gelecek ve bu durum sonucunda da kişilerde ciddi oranda nörolojik bir hasarın olmasına neden olacaktır.

Araknoid Kist Tehlikesi

Araknoid kist teşhisi konulan bir kişinin sıklıkla aklına gelen sorulardan bir tanesi de araknoid kist tehlikeli midir sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı olarak kistlerin büyümesi sonucunda tehlikeli olacağı doktorlar tarafından belirtilmektedir. Kişinin hayatını ciddi oranda etkilemesi, kişinin yaşam kalitesini düşürmesi sonucunda birçok belirti meydana gelecektir. Bu belirtiler giderek şiddetlenecek ve yaşam koşullarının kötüleşmesine neden olacaktır. Her ne kadar herhangi bir belirti vermese ve kişiler bunu hissetmese bile bazı durumlarda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

 • Şiddetli baş ağrısı;
 • Mide bulantısı sonrasında kusma;
 • Baş dönmeleri;
 • İntrakranyal basıncın artması;
 • Özellikle bebeklerde makrosefali sonucunda başın aşırı bir şekilde büyümesi;
 • Bayılma nöbetleri;
 • Kemiklerin malformasyonu;
 • İşitme kaybı;
 • Görme bozuklukları;
 • Bebeklerin büyümesinde gerilik;
 • Davranışlarında değişiklik olması;
 • Denge kaybı;
 • Yürüme zorlukları;
 • Bedenin bulunduğu bölgesi etkilenir;
 • Felç geçirme riski.

Bu belirtiler kişilerin hayatını olumsuz yönde etkileyecek olan belirtiler olmaktadır. Hayatlarını ve yaşam kalitelerinin düşmesine neden olan, kişilerde ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olacak ve sık sık bayılmalarına neden olan sorunlar olmaktadır. Hayatı içerisinde kişinin işitme ve görme kaybı yaşaması kalıcı hasar oluşmasına neden olur. Hastalığın ilerlemesi durumunda felç geçirme riskinin olması ile de bilinmektedir. Bu nedenle de belirtiler başlaması durumunda ve kistin görülmesi sonucunda hastanın bir an önce tedavi edilmesi gerekmektedir.

Yenidoğanlarda görülmesi sonucunda bebeğin zihinsel geriliğinin olmasına neden olacak ve spesifik olmayan bir durumun gelişmesi gözlemlenecektir. Kist büyümesi sonucunda kafatasının büyümesi sonucunda makrosefali meydana gelecektir.

Araknoid Kist Tedavisi

Kist zaten gözle görülmeye başlaması sonucunda doktor tarafından yapılacak olan fiziksel muayene sonucunda çekilecek olan MR ya da bilgisayarlı tomografi kist hakkında detaylı bilgiyi de verecektir.

Tedavi yöntemi olarak en sıklıkla kistin bulunduğu bölge ve büyüklüğüne ayrıca kişide meydana gelecek olan semptomların şiddetine bakılacaktır. Buna göre kistin içinin boşaltılması söz konusu olabilir. Fakat bu durumda tekrar etme riski çok fazla olmaktadır. Kalıcı tedavi yöntemi olarak bir takım komplikasyonları olan ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyat sonucunda beynin ya da omuriliğin sinirlerine ya da dokularına ciddi oranda hasar verecektir. Bu durum kişilerin hayatı içerisinde kalıcı hasarlara neden olacağından beyin cerrahının bu durumda deneyimli olması gerekmektedir. Ameliyat daha çok küçük bir kesi sonucunda kamera yardımıyla endoskop denilen yöntem ile yapılacaktır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 2,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle