Araknoid Kist Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Araknoid Kist beyinde ya da omurilikte meydana gelen araknoid zarında oluşan kistler daha çok çocuklarda görülen ve asemptomatik olacağı gibi ciddi belirtiler ve komplikasyonları olabilir.

Araknoid Kistler

Araknoid zar beyin ve omuriliği çevreleyen çok ince bir zara verilen bir isimdir. Araknoid zarın üzerinde kistlerin gelişmesi söz konusu olabilir. Daha çok bu kistin oluşması 20 yaşından önce olan erkeklerde daha çok görülmesi ile bilinmektedir. Kafa içerisinde oluşan kistlerin yaklaşık olarak %1 kadarı araknoid kistler oluşturmaktadır. Araknoid zarın bulunduğu her bölgede kistin gelişmesi söz konusu olabilir. Araknoid kistlerin daha çok beyin ve omurilik sıvısı denilen BOS ile dolu olduğu bilinmektedir. BOS, insan beynini ve omurgayı çevrelemekte olan doğal koruyucu sıvı olarak bilinir.

Araknoid Kist Nedenleri

Araknoid kistler gençlerde ve çocuklarda oluşmasının nedenleri arasında doğumsal nedenler olmaktadır. Araknoid zar bebeğin anne karnında büyümesini tamamlarken zarın içerisinde sıvının birikmesi neticesinde meydana gelir. Anne karnında gelişmekte olan bebeğin gebeliğin 15. haftasına geldiği zaman oluşan araknoid zar beyin omurilik sıvısı olan BOS dolaşımı başlayacaktır. Dolaşımın olması sonucunda kistin gelişme ihtimali her durum içerisinde oluşacaktır.

Daha sonradan geçirilecek olan menenjit hastalığı bu kistlerin gelişimine neden olacak durumlardır. Bazı kişilerin beyin ya da omurilik cerrahi müdahalelerde bulunulması durumunda komplikasyon olarak gelişecektir. Beyinde oluşan tümörler sonucunda da olabilir. Sıklıkla çocuklarda görülen bir rahatsızlık oluşması sonucunda tedavisi gereken durumlara neden olur.

Doğumsal olmayan araknoid kistlerin gelişme ihtimali de vardır. Bunlar da çok kişilerin kafasına alacakları bir travma sonucunda eğer ki beynin iltihaplanması sonucunda kistin gelişme riski oluşabilir.

Kistin Bulunduğu Bölgeler

Temporal (Şakak) bölgesinde oluşan kistlerdir. Araknoid kistlerin neredeyse yarısı beyinde görülmektedir. Temporal araknoid kistler daha çok sol tarafta yerleşmektedir. Kan akışının normal olmasını engellemesi nedeniyle kistin içerisinde ki BOS sıvısının boşaltılması için kistin şantlanması söz konusu olabilir. Şant takılması durumunda neredeyse bu şant hastada ömür boyunca kalacaktır.

Suprasellar araknoid kistler kafatasının orta kısmında bulunmaktadır. Kistin hipofiz bezinin üzerinde oluşması sonucunda hormonları salgılamakta olan hipofiz bezi içerisinde bulunur. Kistin tedavisinin cerrahi yöntem kullanılarak yapılacaktır. Daha çok açık yöntem kullanılarak yapılacak ve kistin çıkartılması çok büyük bir ameliyat sonucunda olacaktır.

Kuadrigeminal araknoid kistler, kafa içerisinde gelişmekte olan zarın genişlemesi durumunda beyinciğin üzerinde sıklıkla bulunacaktır. Bölgede gelişen kistlerin su kanalı üzerinde gelişmesi ile bilinir. Tedavi yöntemi daha çok endoskopik yöntem kullanılarak yapılır. Bebeklerde tespit edilmesi durumunda 5 aydan küçük bebeklerde daha çok şant yöntemi kullanılarak tedavi uygulanacaktır.

Beynin iki lobu arasında interhemisferik adı verilen araknoid kistler görülebilir. Beyincik arkasında görülen kistlere retroserebellar araknoid kistler denilmektedir. Beyincik üzerinde oluşan kistler ise supraserebellar araknoid kistler olmaktadır.

Araknoid Kist Belirtileri

Araknoid kist oluşması durumunda herhangi bir belirti vermeyecektir. Herhangi bir ağrı yapmayacak olması nedeniyle kişide yapılan incelemeler sonucunda fark edilecektir. Çok az da olsa araknoid kistlerin meydana gelmesi sonucunda kişilerde bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler kistin boyutlarına bağlı olmaktadır. Kistin sinirlere yakın olması ya da hassas bölgelerde olması durumunda ve bölge üzerine baskı uygulanması sonucunda belirtiler meydana gelebilir. Eğer kist beyinde meydana geliyorsa şu belirtileri olacaktır:

Gelişim çağında olan bebeklerde ve çocuklarda kafalarında şekil bozukluğu görülebilir.

  • Baş ağrısı;
  • Mide bulantısı ve kusma;
  • Sık sık baş dönmesi;
  • Epilepsi;
  • Bayılmalar;
  • Psikiyatri hastalıkları;
  • İşitme ve görme zayıflığı;
  • Dengesel sorunlar;
  • Hafıza sorunları.

Kistlerin bazıları da omurga üstünde yer alabilir. Beyinde olan belirtilerden başka kişilerde sırt ağrısı, kas güçsüzlüğü, bacaklarda uyuşma ve idrar tutamama sorunları da sıklıkla kişilerde meydana gelebilecek belirtiler arasında olacaktır. Kistin boyutları her zaman değişecektir.

Araknoid Kist Tedavisi

Doktor tarafından eğer ki yetişkinlerde ya da çocuklarda araknoid kistlerden şüphelenilmesi durumunda teşhisini koymak için bir takım testler istenecektir. Bu durum içerisinde kişilerin beyin veya omurgasında kist olduğundan şüphelendiği zaman bilgisayarlı tomografi çekileceği gibi MR taraması sonucunda da hastalığın teşhisi konulabilir.

Bir yumurta büyüklüğünde bile olabilir, kişinin sağlığını tehdit edecek durumlar oluşabilir. Daha çok herhangi bir darbe alma sonucunda kistin patlaması sonucunda içerisinde ki sıvının beyne dağılması söz konusu olabilir.

Kişilerde daha çok herhangi bir belirti vermemesi nedeniyle komplikasyonların olmaması durumunda kistin büyümemesi durumunda, alınması önerilemeyecektir. Çünkü kişinin hayatında herhangi bir soruna neden olmayacaktır. Fakat bazı kistlerin büyümesi söz konusu olduğunda ve kişinin komplikasyonlara yol açması durumunda ise kistin tedavisinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Kistin BOS sıvısının içinin boşaltılması önerilmektedir. Bunun için doktorun kistin bulunduğu bölgede bir endoskop yöntemi kullanılarak BOS çekilerek boşaltılması gerekmektedir. Endoskop yöntemi küçük bir kamera yardımıyla yapılacaktır. Kistin çok yavaş bir şekilde içerisinde bulunan BOS sıvısı boşaltılacaktır. Diğer bir ameliyat türü ise kistin şant takılması sonucunda olacaktır. Bunun sonucunda şant sayesinde BOS sıvısının içi boşaltılacaktır.

Kistin omurga üzerinde bulunması durumunda ve hastanın belirtileri bulunması durumunda kistin tamamen çıkartılması amacıyla ameliyat olacaktır. Ameliyatın mümkün olmaması durumunda ise fenestrasyon ya da şant yöntemiyle BOS boşaltılacaktır.

Hastalığın teşhisinin konulması durumunda, devlet ya da üniversite hastanelerinde kistin büyüklüğüne göre ve var olan semptomları değerlendirilecektir. Bunun sonucunda heyet raporunun verilmesi sonucunda, kişinin askerlikten muaf olacağı gibi engelli raporu alacaktır.

Kistin oluşması durumunda kişilerin bitkisel tedavi yolları var mı sorusu akıllara gelmektedir. Kistin bir bitkisel tedavi yolu ile iyileştirilmesi söz konusu olmasa bile, büyümesini önlemek amacıyla soğan kürü ve sarımsak çayının faydalı olduğu da halk arasında bilinmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle