Ayak Bileğinde Kist Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olur?

Vücudun pek çok noktasında görülebildiği gibi ayak bileğinde de meydana gelen kist oluşumlarına yol açan etkenler ve bu etkenleri önlemenin yolları ile uygulanabilecek tedavi yöntemleri ile ilgili her şey.

Ayak Bileğinde Kist Nedir? Nasıl Olur?

İnsan vücudunda hareketin ve yükün en yüksek seviyede olduğu bölgelerden birisi olan ayak bileğinde de vücudun diğer bölgelerinde olduğu gibi kist oluşumları gözlemlenebilir. Modern toplum yaşantısı içerisinde de dünya genelinde yaygın olarak görülen kist tiplerinden ve ayak bileği problemlerinden birisi konumunda bulunur. Temel olarak ayak bileğinde bulunan ve sıralı vaziyette bulunan eklemler ile bilek hareketleri sağlanır. Vücutta meydana gelen kistlerin önemli kısmının hangi nedenlere bağlı olarak meydana geldiğine ilişkin net ve somut bilgiler bulunmuyor olsa da ayak bileğinde meydana gelen kistin oluşmasında, ayak bileğinde bulunan dolaşım sistemi içerisindeki sıvılarda dolaşım sorununun meydana gelmesi olduğu belirlenmiştir. Özellikle de insanların gün içerisinde ayak bileklerinde çok fazla hareketsiz kalması sonucunda bu sıvı dolaşım sorunları meydana gelir ki bunun sonucunda da sıvı birikimi meydana gelir. Bu durumda kistik yapının meydana gelmesine yol açar.

Bilekte meydana gelen kistlere karşı hassas bir yaklaşım sergilenmesi gerekir. Her ne kadar yüksek oranda iyi huylu yani kanser yapısı içermeyen yapılar olsa da olasılığının bulunması ve farklı problemlerin oluşmasına neden olma konusunda önemli bir eğiliminin bulunması nedeni ile belirtilerinin gözlemlenmesi halinde uzmana başvuru yapılması gerekir.

Ayak bileği bölgesinde meydana gelen bu kistik yapının bölgeden ayrılması ve fonksiyon açısından risk taşıyan organlara ulaşırsa hayati  tehlike meydana gelebilir. Bu sebeple en ufak belirtisinde uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Ayak Bileğinde Kist Belirtileri Nelerdir?


Ayak bileği kisti görüntüsü

Ayağın bilek kısmında meydana gelen kistlerin, vücudun diğer bölgelerinde gözlemlenen kistik oluşumlar gibi doğrudan somut belirtiler ortaya koyması söz konusu değildir. Yani diğer bölgelerde de olduğu gibi ayağın bilek bölümünde oluşması durumunda ilk evrelerinde herhangi bir belirti ortaya koymayacağı gibi ilerleyen evrelerinde çeşitli semptomlar ile kendisini gösterse de bölgede meydana gelebilecek farklı rahatsızlıkların belirtisi olma niteliği de taşıyabilir. Bu yüzden de belirtileri üzerinden kist tanısının koyulabilmesi pek de mümkün değildir. Bu şekilde tanısının koyulabilmesi mümkün olmayacağından uzman hekime başvuru gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ayak bileğindeki kistler ilerleyen evrelerinde çeşitli belirtiler ortaya koyabilir. Bu belirtiler arasında ise ilk sırada bilekte meydana gelen olağan dışı şişlik halidir. Bileğin şişmesine karşın bölgede herhangi bir ağrı şikayeti söz konusu değil ise kistik yapının mevcut olduğuna işaret edebilir. Bu yüzden uzman doktora başvurulması kesin tanısının koyulması açısından çok önemlidir.

Ayak Bileği Kisti Tanısı Nasıl Koyulur?

Ayak bileği kisti tanısı için uzman doktorlar tarafından öncelikli olarak fiziki muayene gerçekleştirilir. Fiziksel muayene sırasında bölgedeki kistin oluşturduğu yumrunun tespiti yapılmaya çalışır. Bunun dışında MR ve ultrason gibi görüntüleme sistemleri ile ayak bileğinin içerisindeki kistik yapının formu, büyüklüğü ve etki alanları gibi veriler de alınabilir. Bu şekilde uygulanacak tedavinin planlaması en doğru şekilde gerçekleştirilebilir.

Ayak Bileği Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Vücutta ortaya çıkan kistlerin önemli bir bölümü hangi bölgede olduğu fark etmeksizin kendiliğinden yok olabilir ya da bölgede herhangi bir problem yaşatmaz. Bu gibi vakalara yönelik olduğu gibi ayaktaki bilek bölgesinde yaşanan kistik oluşuma ilişkin olarak da yapılan incelemelerde herhangi bir semptom ortaya koymadığı ve aynı zamanda da kanserli hücre içermediği tespit edilirse tedavi müdahalesinde bulunulmaz. Sadece büyüme eğilimi bulunan vakalara ilişkin olarak düzenli kontrolleri kapsayan bir takip süreci önerilir. 

Ancak ayak bileği kistik lezyon gelişim ve büyüme kaydediyor ve kişi açısından ciddi şikayetlere neden oluyor ise en kısa süre içerisinde cerrahi müdahaleler ile kistin bölgeden alınması gibi bir tedavi uygulaması gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda rahatsız eden ve risk teşkil eden bilekte ortaya çıkan kistlerin tedavisi için uygulanan cerrahi nitelikli 3 farklı teknik bulunmaktadır. Bu tedavi teknikleri;

  • İğne ile sıvı alımı,
  • Bileğe atel takılması,
  • Cerrahi operasyon,

şeklindedir.

İğne ile Sıvı Alımı Tedavisi

Bilekte bulunan lezyon içerisine özel bir iğne ile ulaşılarak, içeriğinde yer alan sıvı formdaki maddeler alınır daha sonra bölgeye iltihaplanma önleyecek ilaç enjektesi gerçekleştirilir.

Bileğe Atel Uygulanması

Kişinin ayak bileğinin yüksek hareket performansı/verimliliği nedeni ile bölgede daha fazla tahribatın meydana gelmesinin önlenmesi amacı ile atel uygulaması gerçekleştirilir.

Cerrahi Ameliyat

Genel olarak bölgede bulunan kistin yüksek risk (kanser riski) taşıyor olması durumunda ya hareket potansiyeli kayıpları ve yüksek şiddette ve sürekli devam eden ağrı semptomlarının olması durumunda tercih edilir. Bu operasyonlarda bölgede kistik lezyon yapısının durumuna göre uygun niteliklerde kesikler atılarak, kiste ulaşılır ve tamamen alınarak, bölgeye dikiş uygulaması gerçekleştirilir.

Ayak Bileği Kisti Bitkisel Tedavi

Ayak bileğindeki kistik yapıya yönelik bitkisel tedavi uygulaması da söz konusudur. Ancak bu bitkisel tedavi uygulamaları ileri aşamada olmayan (cerrahi müdahale gerektirmeyen) hastalar için uygundur.

Zerdeçal Kürü

Kullanılacak Malzemeler

  • Zerdeçal

Kür Hazırlığı

Bir miktar zerdeçalın bir bardak kadar su içerisinde iyice kaynatılması ve daha sonra bölgeye güde en az 2 ya da 3 defa olacak şekilde uygulanması tavsiye edilir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle