Bacakta Kist Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Bacakta kist, her yaş grubunda görülebilen, zaman zaman oldukça tehlikeli olabilen yapılardandır. Hastanın yaşam standartlarını düşüren bu kistler, farklı yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Bacakta Kistik Lezyon


Bacakta Kist

Bacaklar (alt ekstremiteler), sıklıkla kistik lezyonların oluşumunu gözlemleyebileceğimiz bölgelerdir. Ayaklarınız, bacaklarınız ya da diz etrafında görebileceğiniz bu kistler, çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin sıklıkla görülebilir. Çoğu zaman iyi huylu olan bu kistler, zaman zaman da kemik tümörünün belirtileri arasında bulunmaktadır. Doktor kontrolünde teşhisi konulduktan sonra, tedavisi yapılması gereken bu kistler, genellikle Baker kisti olarak adlandırılmaktadır. Bacağın ve hatta ayak parmaklarının üzerinde dahi görülebilmeleri mümkündür.

Oluşum Nedenleri

Bacaklarınızda ya da alt uzuvlarınızda kistlerin meydana gelmesinin çok fazla sebebi bulunabilir. Kendi kendilerine oluştukları gözlemlenebilen bu kistlerin pek çoğunun oluşum nedeni bilinmemektedir. Ancak nadir de olsa ani kasılmaların ya da darbe etkisi ile meydana gelen kistlerin varlığından bahsetmek mümkündür Bacak içinde katılaşan ve bir yapı halini alan bu yapılar, görüntü itibari ile keseciği andırmaktadır. İçlerinin dolu ya da boş olabilir. Çoğu zaman içi sıvı dolu, üzerine parmaklarınız ile dokunduğunuzda hareket ettiğini söyleyebileceğiniz kistler görmeniz mümkündür. 

Vücudunuzun fazla sıvı üretiyor ya da vücut içerisinde meydana gelen bir aksaklıktan dolayı sıvı sızdırdığı gözlemleniyorsa (genellikle kıkırdak ve eklem arasından) bu durumun da kist meydana getirdiğini söylemek mümkündür.

Kist Belirtileri

  • Kendi kendine muayene sırasında ele gelmesi
  • Dayanılmaz ağrı
  • Bacakları hareket ettirmede güçlük
  • Kistin varlığının dışarıdan da görülebiliyor olması
  • Kaşıntı
  • Yapı etrafında morluk ve kan damarları gözlemlenmesi
  • Diz kapağına aşırı baskı
  • Bacağın titremesi
  • Aşırı yorgunluk
  • Deri altında kabarma

Bacakta kist oluşumunda kist genellikle şişliği itibari ile dışarıdan görülebilmektedir. Ancak kistin deri altında bulunduğu durumlarda doktor tıbbi görüntüleme cihazları aracılığı ile bunu anlayabilir.

 Bacakta kist sorununda, hastalar genellikle yapıyı kendi kendilerine müdahale sonucu anlamaktadır. Çoğu zaman kendi kendine büyüyen bu kistler, zaman içerisinde ciddi ağrılara yol açmakta, ancak bunun öncesinde hastanın gözlemi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Belirtileri itibari ile kistin farklı bölgelere sıçrıyor olması, kötü huylu; çoğu zaman da bir kanser hücresi olduğunun kanıtı olsa da, doktor kontrolünde teşhis konulması gerekmektedir. Kendi kendine büyüyen bu kistler, tedavi edilmezse, hastada çok ciddi sorunlar meydana getirebilir.

Genellikle yaşlılarda görülen bu kist (Eklemlerin sıvı tutma kabiliyetini kaybetmesi sebebiyle) hastanın yürümesinin ve çoğu zaman ayağını kullanabilmesinin yönündeki en büyük engeldir. Fark edildiği anda, büyümesine fırsat vermeden doktora görünülmesi gerekmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Bacakta bulunan kistin tedavisi için pek çok farklı yöntem uygulanmaktadır. Bunların ilki, yapının kendi kendine geçmesini beklemektir. Kısmen de olsa işe yarayan bu yöntem, doktorun teşhisi ve onayından sonra uygulanmalıdır. Kistin iyi huylu olduğu belirlenmezse, kesinlikle uygulanmamalıdır. Zira bacağınızdaki bu kist, bir kanser hücresi de olabilir.

İlaç yöntemi, kist içerisinde iltihap bulunuyorsa bu iltihabı küçültmeye ve kistin büyümesini engellemeye yardımcı bir yöntemdir. Kistin tedavisinde doğrudan bir rolü olmadığını söylemek mümkün olacaktır.

Aspirasyon yöntemi, kistin tedavi edilmesi konusunda en çok uygulanan yöntemdir. Bir enjektör yardımı ile uzman doktor eli ile kiste girilmesi ve kist içindeki sıvının alınması süreçlerini kapsayan aspirasyon sonrasında, genellikle kistin iyileştiği gözlemlenmektedir. Ancak bu durum da kisti çözüme kavuşturmaz ise uygulanması gereken yöntem cerrahi yöntem olmaktadır. 

Bacakta Kist Zararları ve Ameliyatı

Bacağınızda bir kist bulunması, çoğu zaman tehlikeli bir duruma işaret etmez.Zaman zaman kanserli hücre bulunduran kistler, ancak o zaman ciddi derecede tehlikeli olabilmektedir. Ancak doktor kontrolü ile kistin kötü huylu olduğunun anlaşılması, ya da kistin artık hastanın yaşam standartlarını düşürücü bir etkisinin olması, doktoru ameliyat seçeneğine yönlendirmektedir.

Bacakta kist ameliyatı oldukça basit bir ameliyat olmakla beraber, genellikle tek seferde bitmektedir. Birkaç gün yatış süresinden sonra taburcu edilen hasta, doktor kontrolünde ameliyat kararı aldıktan sonra, operasyona alınır. Sterilizasyon sağlandıktan sonra, hastanın bacak bölgesinde bulunan kistin, tamamının temizlenmesi operasyonun en büyük amacıdır. Temizlenen kistin bulunduğu bölgenin kapatılması sonucunda işlem sonlanmaktadır. Bacağınızda kist görüldüğünde, eklemler ya da kıkırdaklar ilgili de bir problem olması söz konusu olduğundan, aynı ameliyat esnasında kıkırdaklarda meydana gelen sorunun çözümü de gözlemlenebilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle