Bademcik Kisti ve Bademcik Kistinin Belirtileri, Tedavi Yöntemleri

Bademcik kistinin hastadaki belirtiler ve bu belirtilerin risklerinin neler olduğu, bademcikteki kistin tedavi edilmesi için kullanılan yöntemler ve bu yöntemlerin oluşturabileceği komplikasyonlara dair herşey.

Bademcik Kisti


Bademcik kisti

İçeriği daha ağırlıklı olarak sıvı formda bulunan maddelerden oluşan kesecikler biçiminde yapılar şeklinde tanımlanan kistler, vücudun her bölgesinde olduğu gibi bademcik bölgesinde de görülebilir. Vücutta meydana gelen tüm kistlerin önemli kısmında olduğu gibi bademcikteki kistik lezyonların da genellikle kanserli hücre yapısına sahip olmadığı, yani iyi huylu yapıda oldukları biliniyor. Ayrıca temel olarak boğaz kistleri sınıfında bulunan alt 2 kategoriden birisi olan yutak kist grubunda bulunur. Son derece hassas bir bölgede olması nedeni ile kanserli hücre yapısına dönüşme riskinin de bulunması nedeni ile belirtilerinin gözlemlenmesi durumunda en kısa süre içerisinde kontrol amaçlı olarak uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur. Bademcikteki kistik oluşumların toplum genelinde oldukça yüksek oranda görüldüğü biliniyor. Genel olarak iyi huylu yapıya sahip olması ve ağırlıklı olarak hasta açısından semptomlar ortaya koymaması ve sağlığı risk etmemesi nedeni ile pek çok kişi tarafından ilk evrelerinde fark edilmeyebiliyor. Hatta bazı vakalarda kendiliğinden geçmesi dolayısı ile de daha farkına varılmadan yok olması söz konusu olabiliyor.

Bademcikte meydana gelen problemlerin çok uzun süreli olması durumnunda bölgede yaratabileceği tahribat ve enfeksiyon oluşması kanser yapısının meydana gelmesi açısından risk faktörünü arttırır. Bu yüzden de olası rahatsızlıkların belirtileri görüldüğünde en kısa süre içerisinde tedavisi için uzman doktora başvuru yapılması gerekir.

Bademcik Kistlerinin Belirtileri

Boğaz grubundaki yutak kistlerinden birisi olarak öne çıkan bademcik kisti belirtileri arasında ilk sırada hastanın bademciğindeki iltihaplanma oluşumundan kaynaklı olarak pembemsi ve sarıya yakın renk tonlarında şişlik biçiminde görülmesi gelir. Bunun dışında gündelik yaşantı içerisinde yaşam kalitesini düşürecek niteliklerde de belirtilerin yani semptomların oluşması söz konusu olur. Buna göre de bademcik kisti belirtileri arasında;

  • Hastanın yutkunurken fazlasıyla zorluk yaşaması ve boğazda sanki bir şey takılmış hissinin verdiği rahatsızlığın oluşması,
  • Solunumda sürekli artan şiddette zorluk yaşanması,
  • Konuşma esnasında boğazdaki hissiyatın ve tahribatın yaratabileceği problemlerin görülmesi,
  • Bademciktek kistik oluşumun oluşturduğu iltihaplanmaların genel etkisiyle bölgede dışarıdan görülen kızarma oluşumu,
  • Vücut ısının fazla artması ve yükse ateşlenme,
  • Süreklilik teşkil eden ve çok rahatsız edici baş ağrıları,
  • Kulağa da yansıyan ağrılar,
  • Vücut enerjisinin çok kolay yitirilmesi ve her konuda isteksizlik hali,

gibi semptomlarda yer alır. Bu gibi bademcik kisti belirtileri görülen kişilerin en kısa süre içerisinde uzman hekim kontrolünden geçmesi çok önemlidir. Özellikle de ilk evrelerinde etkin belirtiler ortaya koymadığı göz önünde bulundurulduğunda bu semptomların etkin şekilde görülmesi ilerlemiş bir kistin varlığına işaret edebilir.

Bademcik Kisti Nedenleri

Bademcikte meydana gelen kistilerin neden oluştuğuna ilişkin olarak somut veriler henüz bulunmamaktadır. Zaten vücutta görülen pek çok kistin bölgesel değişkenleri haricinde tam olarak hangi nedenlere bağlı olarak meydana geldikleri bilinmemektedir. Ancak kistlerin neden olduğuna dair bir takım bilimsel ve tıbbi temelli teoriler söz konusudur. Bu çerçevede de bademcikte görülen kistlerin genel olarak bölgede meydana gelen iltihaplanmaların uzun süreli etki göstermesinden kaynaklı olduğu düşünülüyor.

Bademcik Kisti Tedavisi ve Ameliyatı


Bademcik kisti tedavi

Vücuttaki pek çok kistte doğrudan tedavisi için müdahale tercih edilmez. Çünkü kistlerin temel özellikleri çerçevesinde kendiliğinden var oldukları gibi herhangi bir semptom teşkil etmeden kendiliğinden de yok olabiliyor. Bu gibi kistik oluşumların belirtiler üzerine ya da farklı bir rahatsızlık için yapılan kontrollerde şansa tespit edilmesi durumunda ise kistin hastadaki etkileri değerlendirilir. Yani bölgede meydana gelen kistin hastada ne gibi semptomlara yol açtığı, ne kadar büyük olduğu ve ne gibi riskler taşıdığı değerlendirilir. Ayrıca bölgedeki kistin kanserli hücre yapısı içerme riski değerlendirir. Eğer bu kontrollerde herhangi bir olumsuz tespit edilmez ise tedavi tercih edilmez ve hastadaki kistin büyüm durumu düzenli kontroller ile takip altına alınır.

Bazı vakalarda risk faktörü yüksek ise en doğru sonuçlar için kanser oluşumuna karşı kistten biyopsi ile örnek alınarak, patolojik incelemede gerçekleştirilebilir.

Eğer kistin bu kontrollerde büyüme kaydettiği ve hasta sağlığını riske soktuğu tespit edilirse ya da en başından itibaren risk teşkil etmesi veya kanser yapısı içermesi durumunda ise doğrudan cerrahi müdahaleyi temel olan bademcik kisti tedavisi gerçekleştirilir. Diğer kistlerde de olduğu gibi uzman hekimler tarafından kistin kanserli yapı içermemesi durumunda içerisindeki beyaz renkteki ve sıvı formdaki maddelerin özel iğne ile alınmasını tercih eder. Çünkü en basit şekilde tedavisi böyle sağlanabilir ki hastanın en kısa süre içerisinde normal hayatına dönüşü mümkün olur. Ancak bu müdahale ile sonuç alınamayacağı bir tablo söz konusu ise uzman hekimler tarafından laparoskopi yani kapalı ameliyat ya da daha komplike durumlarda açık ameliyat gerçekleştirilir. Uzmanlar tarafından ameliyat müdahalelerinde genel anestezi ile bölgede kistin büyüklüğüne göre kesiler açarak, kistin dış duvarına ulaşır ve komple bölgeden çıkartır. Daha sonra bölgeyi dikişle kapatır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle