Bağırsak Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Vücudun sinir sisteminin önemli parçalarından birisi olan bağırsak yapısı içerisinde meydana gelen boşlukların gaz ya da sıvı ile dolması sonucunda ortaya çıkan bağırsak kistinin belirtileri ve tedavileri.

Bağırsak Kisti

Vücut yapısında sindirim sisteminin ana organlarının başında gelen ve ince/kalın şeklinde iki ana yapıya ayrılan bağırsak, fonksiyonları çerçevesinde tüketilen besinlerin vücuttaki yakılması ve vücuttan atılmasını gerçekleştirir. Bu işlem sırasında bağırsak içerisinde kalan sıvı formdaki ve diğer maddeler nedeni ile bağırsak kisti meydana gelmektedir. Kalın bağırsak kisti genel olarak 50 yaş üzeri kişilerde görülür ki kistin iyi huylu olabileceği gibi kötü huylu olma riski de bulunur. Bu yüzden bağırsakta tespit edilen bir kist oluşumu söz konusu ise gerekli olan testlerin yaptırılarak, bunun modern çağda yaygın şekilde görülen bağırsak/kolon kanseri riski taşıyabilen köyü huylu kist olup, olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Özellikle de günümüzde tıp teknolojisi alanında yaşanan gelişmeler sayesinde erken evrede kanserin teşhis edilebilmesi ve böylelikle kanserden kurtulma oranlarının daha yüksek olması sağlanabiliyor.

Bağırsak Kisti Neden Olur?

Bağırsakta meydana gelen kist oluşumu genel olarak insan vücudunda;

  • Heyecan,
  • Korku,
  • Stres,

gibi ağır yük ve yıpranmalara neden olabilecek şiddetli psikolojik durumlar dolayısı ile meydana gelir. 

Günümüzde yapılan araştırmalarla insan vücudunda ortaya çıkabilecek yüzlerce farklı kist türü tespit edilmiştir. Ayrıca bu kistlerin 90% gibi kısmının genellik iyi huylu kistler olduğu belirlenmiştir. Bu yüzden yapılan testlerde kist tespit edilmesi kansere yakalanıldığını göstermez. Yine de iyi huylu mu, kötü huylu mu olduğunun tespiti için gerekli olan testlerin yaptırılmasına önem verilmelidir.

Bağırsakta Kist Belirtileri

Vücutta meydana gelen bazı kistler, ilk evrelerinden itibaren çeşitli semptomlar yani belirtiler ortaya çıkartırken, bağırsak kistleri ise bu konuda daha ‘sinsi’ yapıda kist tipidir. Bağırsak kisti belirtileri ilk evrelerde hemen belirgin şekilde ortaya çıkmaz. Bu durumda çoğu zaman ilk aşamalarında tespit edilmesinin zorlaşmasına neden olur. Ayrıca bu bölgedeki kistlerin belirtileri kistin büyüklüğü ve beraberinde de bulunduğu tam konum ile doğru orantılıdır. Bağırsaklarda kist belirtileri ilk evresinin sonrasında sindirim sistemi dengesizliklerine neden olduğu gibi karın bölgesi genelinde şiddetli ve süreklilik teşkil eden ağrı şikayetlerinin ortaya çıkmasına yol açar. Devam eden süreç içerisinde hasta da sürekli olarak tuvalet ihtiyacı yaratır ve ‘dışkılama’ konusunda zorluk yaşanmasına neden olur. Bu gibi belirtileri ile kendisini göstermeye başlayan bağırsak kisti belirtileri arasında;

  • Yaşanan ‘dışkılama’ problemi ile birlikte ‘dışkıda’ kan görülebilir. Ayrıca ‘anüsten’ de kan akışı tuvalet sonrası görülebilir.
  • İştahsızlık sorunu ortaya çıkar.

gibi belirtileri de görebilmek mümkün olabiliyor.

Bağırsak kisti belirtileri genel olarak sindirim sisteminde ‘tıkanıklık’ ve tamamen işlev kaybı gibi şiddetli bir düzeyde belirgin hale gelir. Bu yüzden bu gibi şikayetlerin söz konusu olduğunda uzman doktor incelemesine girilmesi ve bu süreçte ‘MR’, ‘Ultrason’ ve ‘Tomografi’ gibi bölgedeki sorunlara net sonuçlar verebilecek testlerin yaptırılmasına önem verilmelidir.

Tedavi Yöntemleri

Günümüzün tıbbi görüntüleme sistemleri alanında elde edilen sonuçlar ile bağırsak kistinin iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğunun tespiti 100% sonuçlar sağlamaz. Bu yüzden de yapılan diğer testler ile birlikte bağırsak kanseri riski söz konusu ise cerrahi müdahaleler ile bağırsakta kist tedavisi gerçekleştirilir. Günümüzde bağırsak kisti tedavisi çerçevesinde ‘kolonoskop’ içerisinden bağırsaktaki kistin bulunduğu noktaya ulaştırılan bir ‘tel’ sayesinde alınabilir. 

Bağırsak kisti tedavisi sırasında gerekli olması ya da kistin çıkartılmasının risk teşkil etmesi veya mümkün olmaması durumunda tamamen tıbbi olarak uygun seviyede olacak ‘elektrik akımı’ müdahaleleri ile kistin bulunduğu noktada yakılması sağlanır. Böylelikle kistin gelişmesi ve kanser riski teşkil etmesinin önüne bu yakma hedefli tedavi uygulaması ile önlenebilir. Ancak bazı hastalarda bu tedavi uygulamalarının yanıt vermemesi durumunda uzman hekim tarafından bağırsak kisti ameliyatı uygulanır. Bu cerrahi müdahaleler çerçevesinde bölgede bulunan kist, hastaya genel anestezi uygulanarak alınır. Bu süreç hastadan hastaya göre değişiklik gösterebileceği gibi genel anestezi gerektiren bir cerrahi operasyon olması hastanın gündelik yaşamın kısa süre içerisinde dönebilmesi mümkün olmaz. Özellikle de bağırsak kisti ameliyatı sonrası iyileşme süreci içerisinde hastanın beslenmeden, fiziki hareketlere kadar her konuda son derece hassas hareket etmesi gerekir.

Bitkiler ve Kürler

Bağırsak kistinin ilk evrelerde olmasa da ilerleyen evrelerde ortaya çıkardığı belirtileri gözlemlenmesi durumunda uzman hekim kontrolü altında doğanın sunduğu şifa kaynağı bitkilerden ve bu bitkiler ile hazırlanabilen kür uygulamalarından yararlanılabilir. Bu doğrultuda bağırsak kistine iyi gelen bitkiler arasında;

  • Hatmi bitkisi,
  • Yeşil anason,
  • Nane,
  • Siyah çay,
  • Limon,

gibi bitkiler ve doğal ürünler yer alır. Bunlar ile tamamen doğal ve sağlıklı şekilde hazırlanan kürler de tüketilerek, iyileşme sürecine destek verilebilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle