Baker Kisti İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Baker kisti oluşan kişilerin, bir yandan tıbbi tedavi alırken bitkisel kürleri uygulayarak daha hızlı bir iyileşme sağlar. En sık kullanılan kür tariflerini yazdık.

Dulavrat Otu Suyu

 • 100 gram dulavrat otu.

Birçok kistin tedavisinde kullanılmakta olan, kistin küçülmesini sağlayan şifalı bitkiler arasında dulavrat otu gelmektedir. Dulavrat otu kürünü yapabilmek için bir meyve sıkacağına ihtiyacınız olacaktır. Taze olarak topladığınız 100 gram dulavrat otu meyve sıkacağı ile suyunun sıkılması sağlanmalıdır. İçerisine herhangi bir katkı maddesi koymamalısınız. Su ile sulandırmamalı ve bu şekilde içmeniz gerekmektedir. Bu kürü 2 ay boyunca her gün günde iki defa daha çok sabahları ve de akşamları kullanmanız gerekmektedir. Daha çabuk iyileşme sağlamış olacaksınız.

İbrahim Saraç Baker Kisti Kürü

 • 1 tane orta büyüklükte beyaz kuru soğan;
 • 300 gram klorsuz su.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu baker kisti ya da diğer kist sorunu olan kişilere soğan kürünü tavsiye etmektedir. Soğan kürünün vücudunuzda bulunan kistin tedavisinde çok başarılı olmaktadır. Sizlerde hayatınız içerisinde eğer ki baker kist teşhisi konulması durumunda, doktor tarafından verilen tedaviyi bir yandan uygularken, diğer yandan beyaz kuru soğan kürünü uygulamanız sonucunda kistin daha hızlı erimesini sağlayacaksınız. Soğan kürünün yapılabilmesi için 1 adet orta büyüklükte olan kuru soğan dört eşit parçaya bölünmesi gerekmektedir. 300 gram yaklaşık olarak 1.5 su bardağı klorsuz suyun içerisine soğanlar atılır. 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Daha sonradan soğuması için soğanlar içinde bekletilir. Soğanları suyun içerisinden çıkardıktan sonra kalan suyu içmelisiniz. Bu kürü 15 gün boyunca uygulamanız gerekmektedir. Daha sonradan bir hafta ara verilir ve sonra tekrardan 15 gün devam edilir. Bu döngü içerisinde kullanmalısınız. Her defasında yeni kür yapmalı ve yeni beyaz kuru soğanlar kullanmanız gerekmektedir.

Papatya ve Isırgan Otu Çayı

 • 10 gram kuru papatya;
 • 10 gram ıhlamur;
 • 10 gram meyan kökü;
 • 2 su bardağı su.

Baker kistine iyi gelecek bir kür olmaktadır. Fakat hemen uyaralım ki bu kürü hamilelerin ve yüksek tansiyon hastalarının kullanmaları sakıncalı olacaktır. Sizlerde yapacağınız kür için bütün malzemeleri aktarlardan satın alabilirsiniz. Fakat satın alacağınız papatyanın özellikle kır papatyası olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bütün malzemeler bir kabın içerisinde harmanlanması gerekmektedir. Daha sonradan 400 gram yaklaşık olarak 2 su bardağı kadar klorsuz olan suyun içerisine atmalısınız. 15 dakika boyunca orta ateşte kaynatın. 30 dakika boyunca demlenmesi için beklemelisiniz. Süzüldükten sonra her sabah ve her akşam bu kürü 21 gün boyunca içmelisiniz.

Akasya Çayı

 • 25 gram akasya çiçeği;
 • 10 gram akasya kabuğu;
 • 2 su bardağı su.

Akasya çiçeklerini çok küçük parçalar haline getirmelisiniz. Mümkünse ezin. Akasya kabuğu toz haline getirilir ve 2 su bardağı suyun içerisine atılarak kaynatılır. Soğuması beklenir. Ağzı kapalı bir kavanozun içerisine konulur. 24 saat boyunca bekletilir. Karanlık ve serin bir yerde bekletmeniz gerekmektedir. Ertesi gün kavanozun ağzı açılır. Her öğünden 1 saat öncesinde 1 yemek kaşığı akasya küründen almalısınız. Buzdolabında saklayabilirsiniz. Tedavinin süresi 4 hafta olmaktadır.

Ceviz Kabuğu Kürü

 • 15 tane ceviz kabuğu;
 • Yarım litre su.

Bu kürü kullanmak için orta büyüklükte olan cevizleri kırıp, içini çıkarmalısınız. Bu kürü yapmak için cevizin kabuğunu kullanmanız gerekmektedir. 15 tane ceviz kabuğu cam bir kavanozun içerisine konulur. Üzerine yarım litre su eklenir. Kavanozun ağzı kapatılır. Karanlık ve serin bir yerde 15 gün boyunca bekletilmesi gerekmektedir. Her gün yemeklerden önce 1 yemek kaşığı tüketmeniz gerekmektedir. Kürün kullanım süresi 15 gün olmaktadır. Daha sonrasında 3 gün ara verilir. Tekrar ihtiyaç duyulması sonucunda yenilenir.

Bitkisel Çay

 • 10 gram kuzukulağı;
 • 10 gram ceviz yaprakları;
 • 10 gram dulavrat otu;
 • 10 gram kekik;
 • Yarım litre su.

Yarım litre suyun içerisine bütün malzemeleri ekleyip kaynatın. Kısık ateşte 30 dakika boyunca kaynatılmalıdır. Fokurdamaya başladığı zaman ocağın altı kapatılır. Pişirdiğiniz kabın kapağını açmayın 3 saat kadar demlenmesi beklenir. 3. saatin sonunda süzülür ve yarısı sabah aç karnına, diğer yarısı da akşam yemeğinden önce aç karnına içmelisiniz. Kürü 3 hafta kullanmalı, daha sonradan 1 hafta ara verilmelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle