Baker Kisti Tedavisinde Kullanılan Yöntemler ve Ameliyatı

Baker kisti meydana gelmesi durumunda, cerrahi müdahale en son uygulanacak olan bir yöntem olmaktadır. Hastalığın ilk olarak ilaç tedavisi ve sonrasında içindeki sıvının boşaltılması gerekmektedir.

Baker Kistinin Tedavisi


Baker Kisti

Dizin arka tarafında ele gelen ve gözle görülebilen bir yumru şeklinde olmaktadır. Bu kistin birçok nedenden kaynaklı olarak oluşabilir. Daha çok yetişme çağında olan çocuklarda görülmektedir. Ele gelen yumrunun görülmesi dışında herhangi bir belirti vermemekte olan bu kist bazı kişilerde diz bölgesinde ağrı yapması ile bilinmektedir. Kistin tedavisinde ilk olarak uygulanacak olan tedavi yöntemi olarak antibiyotik ilaç tedavisi kullanılacaktır. Ayrıca hastalığın tedavisinde ağrı oluşması durumunda hastaların ağrı kesici kullanması da söz konusu olacaktır. İlaç tedavisine herhangi bir şekilde yanıt vermeyen hastalarda aspirasyon yöntemi ya da cerrahi yöntem uygulanarak kistin yok olması hedeflenecektir.

Baker Kisti Fizik Tedavi

Baker kisti için fizik tedavi egzersizleri kistin yok olmasında etkili olmaktadır. Bunun için dizin güçlendirmesi gerekmektedir. Bunu yapabilmek için uzman bir fizyoterapist eşliğinde olacağı gibi sizler evinizde yapacak olduğunuz egzersiz hareketleri ile de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ayak bileğinize 1 kilo gram ağırlığında bir ağırlık bağlamalısınız. Bir sandalyeye oturarak bacağınızı düz bir şekilde öne doğru uzatarak kaldırın. 30 saniye boyunca ayağınızı havada kalkık bir şekilde tutun. Daha sonrasında diğer bacağınızın yanına getirin. Günde dört defa her defasında 15 defa uygulamalısınız.

İkinci hareket olarak yapacak olduğunuz fizik tedavi egzersizi olarak yere doğru uzanmanız gerekmektedir. Bacaklarınızı kırmadan düz bir şekilde uzanmalı ve bacağınızı yukarıya doğru kaldırın. Bu hareketi yaparken baker kisti olan bacağınıza bir kilo gram ağırlığında bir ağırlık bağlayarak yapabilirsiniz. 10 saniye boyunca ayağınızı havaya kaldırın ve durun. Daha sonrasında ayağınızı diğer ayağınızın yanına getirin. Bu hareketi günde 10 defa 4 set olarak tekrar etmelisiniz.

Baker Kisti Aspirasyon Tedavisi

Popliteal fossada meydana gelen kistlerin tedavisi için ilk olarak tanısının konulması durumunda ele gelen herhangi bir belirti dışında daha çok ağrısız ve belirtisiz olan bu kist tedavisinde hekim tarafından ilk olarak kistin içinin boşaltılma durumu gerçekleşecektir. Ultrason eşliğinde yapılacak olan bu tedavi yönteminin gerçekleşebilmesi için doktor tarafından özel bir enjeksiyon yardımıyla kistin içerisine girilecektir. Bu durumda ultrasondan kiste ulaşılıp ulaşılmadığı da izlenecektir. Kiste iğne ile girilmesi sonucunda içerisinde ki sıvının boşaltılması gerekmektedir. Kist içerisinde ki sıvı boşaltılması sonrasında kistin duvarları içeride kalacağı ve tekrardan bu kist duvarlarının içinin sıvı dolmasını engellemek amacıyla tıbbi bir sıvı enjekte edilerek kistin içerisi yıkanacaktır.

Fakat aspirasyon yöntemi ile tedavisi gerçekleşecek olan baker kistinin tekrarlama ihtimali çok yüksek olmaktadır. 

Baker Kisti Cerrahi Tedavisi

Baker kisti tedavisinde cerrahi yöntem kullanılarak kistin oluştuğu bölgeden tam olarak çıkartılması en son ameliyat yöntemi kullanılarak tedavisi gerçekleşmektedir. Bunun için daha çok ilaç tedavisine rağmen iyileşme belirtisi göstermeyen ve içindeki sıvının boşaltılmasına rağmen sürekli olarak tekrar eden baker kistinin olduğu bölgeden çıkartılması için ameliyat gereklidir. Ameliyatı ortopedi doktorları tarafından gerçekleştirilecektir. Daha çok lokal anestezi altında yapılmaktadır. Fakat çok küçük çocuklarda ise baker kisti ameliyatının tedavisi genel anestezi altında da yapılabilir. Hastaya verilen anestezi sonrasında Popliteal fossa bölgesinde meydana gelen istin tedavisi için kistin olduğu bölgeden küçük bir kesik açılarak kistin duvarları ile birlikte bulunduğu bölgeden çıkartılması gerekmektedir. Daha sonrasında kistin alınması için açılan kesik dikilerek kapatılır. Bazı komplikasyonları olsa da enfeksiyon kapma gibi, cerrahi tedavi sonrasında kist tekrar etmez.

Baker Kisti İbrahim Saraçoğlu Tedavisi

  • 1 tane beyaz kuru soğan;
  • 2 su bardağı su.

Dizde meydana gelen Popliteal fossa kısmında oluşan kistin tedavisi için hastanın bitkisel tedavi yöntemi de uygulaması faydalı olabilir. Bunun için 1 tane beyaz kuru soğana ihtiyacınız olacaktır. Kuru soğan ve 2 su bardağı suya ihtiyacınız olacaktır. Tedavinin bitkisel yöntem uygulanarak gerçekleştirilebilmesi için beyaz soğan kullanmalısınız. Bu bitkisel kür için kırmızı ya da mor soğanın faydasız olacağı unutulmamalıdır. Kuru soğan 4 eşit parçaya bölünerek 2 su bardağı suyun içerisine atılır. 8-10 dakika arasında kaynatılmalı ve ardından suyun ılıması sonucunda yaptığınız soğan suyunun yarısı sabah yarısını ise akşam aç karnına içmelisiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle