Baker Kisti Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Baker kisti kıkırdağın yırtılması gibi durumlarda meydana gelecek olan dizin arkasında şişkinlik meydana gelir. Şiddetli bir ağrı semptomlar arasında olmaktadır. Fizik tedavi ya da ilaç tedavisi olmalıdır.

Baker Kisti


Baker Kisti

İçi sıvı dolu olan kist dizin arka bölgesinde bulunur. Kişilerde şişliğin ve gerginliğin yaşanmasına neden olacaktır. Ağrı dizin her zaman bükülmesi sonucunda ya da dizinizi uzattığınız zamanlarda meydana gelecektir. Aktif bir şekilde yürümeye çalıştığınız da ise şiddetli bir ağrı oluşacaktır. Popliteal kisti olarak da adı birçok yerde geçmektedir. Bu kistin oluşmasının nedenleri arasında kireçlenme ya da kıkırdağın yırtılması sonucunda meydana gelecektir. Bu tür durumlar dizin çok fazla sıvı üretmesi sonucunda kistin oluşumuna neden verecek bir durum meydana getirecektir.

Baker Kisti Nedenleri

Diz bölgesinde bulunan sinovial salgısı dizin bir nevi yağlanmasını sağlayacaktır. Bunun sonucunda da kişilerin bacaklarını düzgün bir şekilde hareket ettirmelerini sağlar ve yardımcı olur. Bu sayede sizin içerisinde ki bütün dokuların birbirine sürtünmesi azalacak ve parçaların düzenli bir şekilde hareket etmesini sağlayacaktır. Bazı durumlarda ise dizin çok fazla sinovial sıvısı üretmesi sonucunda dizin popliteal kisti oluşmasına neden olacaktır. Arka bölgede bulunan sıvı birikmesi sonucunda kese tarzında oluşan baker kistine rastlanılmaktadır. Kist daha çok popliteal fossada oluşmaktadır. Bu bölgede meydana gelen kistler dizde işlev kaybı olmasına neden olurlar.

 • Diz ekleminin iltihaplanması sonucunda meydana gelir;
 • Fazla kilo;
 • Diz bölgesinde oluşan artrit sonucu;
 • Diz yaralanması;
 • Dizde bulunan kıkırdak yırtılması.

Baker kistinin oluşması durumunda dizin arka kısmında bir şişkinlik meydana gelecektir. Bu şişkinlikler en sık görülen osteoartitit olmaktadır. Yırtık menisküs hastalarında ve diz ekleminde hasar olan kişilerde de sıklıkla yaşanacak bir sorun olarak ortaya çıkar. Kişilerde hareket etmekte zorluk oluşmasına neden olacağı gibi diz çökme gibi bir eylem içerisinde de bulunacakları zaman ciddi ağrılarının olması ile sonuçlanacaktır. 

Baker Kisti Belirtileri

Baker kisti birçok kişinin yaşamaya başladığı zaman şiddetli ağrısının olmasına neden olacaktır. Çok rahatsız edici bir özelliği olmaktadır. Fakat bazı hastalarda belirtileri arasında ağrıya neden olmayacak ve bu nedenle de fark edilmeyecektir. Olası belirtiler ise şunlardır.

 • Dizin arka bölümünde şişme;
 • Bacaklarda şişme;
 • Şiddetli diz ağrısı;
 • Kistin kopması;
 • Sertlik;
 • Dizi tamamen bükememe.

Aktif olarak yürürken ya da dizinizi hareket ettirmeniz sonucunda yukarıda ki belirtilerin şiddeti daha da artacak ve hastanın baker kisti bulunan dizinin üzerine basması giderek zorlaşacaktır. Dizin arka kısmında gözle görülür bir şişkinlik olması durumunda, ağrının çok şiddetli olması durumunda ve kişi günlük aktivitelerini yapmakta zorluk çekmesi gibi durumlar içerisinde kaldığı zaman ağrının şiddetli olması nedeniyle dizin arkasında bulunan şişlikten kaynaklanabilecek olması nedeniyle ve durumun giderek şiddetlenecek olması sonucunda doktora görünmesi gerekmektedir. 

Baker Kisti Komplikasyonları

Baker kisti çok nadiren de olsa büyümesi sonucunda patlaması söz konusu olabilir. Bu durumda sıvı diz kapağının içerisine yayılması ile sonuçlanacaktır. Sıvının iltihaplı bir şekilde yayılması sonucunda kişilerde bir takım belirtiler ortaya çıkacak ve bu komplikasyonlar ciddi olması nedeniyle insan hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Diz bölgesinde şiddetli bir ağrının oluşması söz konusu olacaktır. Baldır bölgesinde gözle görülür bir biçimde şişmenin sonucuyla kişi ayağını yere basmakta oldukça zorlanacaktır. Bazen kızarıklıkta görülür. Kist insanların normal bir şekilde yürümelerini ya da hareket etmeleri konusunda öne geçecektir. Genellikle iyi huylu olması nedeniyle kanserli doku olmamaktadır. Kistin her zaman için tedavi edilmesi durumunda patlama gibi bir sorunu ortadan kaldıracaktır.

Kişi ayağını yere bastığında şiddetli ağrı yaşayacak olmasından dolayı ayağını tam olarak kuvvetli bir şekilde yere basamaz. Bu durumda da kişilerde güç kaybının olmasına neden olur.

Baker Kisti Tedavisi

Baker kistinin tedavisini ortopedi uzmanı tarafından yapılması gerekmektedir. Fiziksel muayene sırasında kistin teşhisini koymak hekimin tecrübesi sonucunda gerçek olabilecektir. Ayrıca kistin bazı durumlarda kanser olup olmadığını ya da kan pıhtısı sonucunda şişkinlik meydana gelip gelmediğini anlamak amacıyla ultrason görüntüsü, röntgen ya da MR gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak kistin tanısının konulması ve ardından da tedaviye başlanması gerekmektedir.

Baker kistinin birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar daha çok şişkinliğin büyüklüğüne, ağrısına göre değişiklik göstermektedir. Sıklıkla şu tedavi yolları kullanılır:

Sıvı boşaltılması: Doktor tarafından sıvının boşaltılması için özel bir iğne takacaktır. Bu iğne doğru bir şekilde yönlendirilmesi ve kiste ulaşması için ultrason cihazı yardımıyla yapılacaktır. İğne kistin içerisine girer ve çok dikkatli bir şekilde sıvıyı dışarıya boşaltılır. Ardından alkol ile kistin içerisi temizlenir. Genellikle lokal anestezi altında yapılan bir yöntem olmaktadır.

Fizik Tedavi: Baker kisti kişilerin yapmakta oldukları bilinçsiz hareketler diz çevresinde ki şişkinliğin artmasına ve dizin daha çok ağrımasına neden olacaktır. Bu nedenle de düzenli olarak bir fizyoterapist eşliğinde yapılacak olan egzersiz ve fizik tedavi hareketleri sonucunda hastanın iyileşmesi görülebilir. Ağının olduğu zamanlarda buz kompresi uygulamak ve iyileşene kadar hastanın koltuk değneklerini kullanması da tavsiye edilmektedir. 

İlaç: Doktor tarafından kortizon içerecek olan kortikosteroid ilaçlar verilecektir. Doktor tarafından bu ilaç enjekte edilir ve sıvının azalmasını sağlayacaktır. Kist bir kere tedavi edilmesi sonucunda tekrardan nüks etme riski bulunur. Bu tür bir durum ile karşı karşıya kalınmaması için kişilerin altta yatan neden olan kıkırdak yırtılması ya da kireçlenme sonucunda oluşması durumunda bunun da önlenmesi gerekmektedir.

Kişiler ağır fiziksel hareketler yapılmasından kaçınması gerekmektedir. Mümkünse alacağı ilaçları doktor tarafından reçete edilmesi sonucunda alması gerekmektedir. Ağrı kesici alarak ağrısının azalması sağlanabilir. Bol sıvı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca kişilerin fiziksel olarak olabildiği kadar dizlerine yüklenmemeleri ve fizik tedaviyi aksatmamaları gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle