Bartholin Kisti Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bartholin kisti kadınlarda olur. Ameliyatla alınmasına rağmen tekrarlama ihtimali çok yüksek olan, kişinin her zaman vajinal hijyene dikkat etmesi gereken, bitkisel tedavi ile oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Bartholin Kisti Bitkisel Tedavi

Kistin vajina bölgesinde oluşan, ameliyat ile alınmasına rağmen kişilerin hijyenine dikkat etmemesi durumunda tekrar etme riski bulunan bir kist olmaktadır. Bunun tekrarlamaması için bayanların vajinal temizliğine çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca var olan bitkisel tedavi yöntemleri de hastalığın ilerlemesini durduracak ve hastalığın belirtilerini hafifletecektir.

Papatya Karışımı

 • 50 gram kurutulmuş papatya;
 • 1 tane sarı biber;
 • Okaliptüs yağı;
 • 3 su bardağı su.

Halk arasında kullanılan bu kür anti inflamatuar özelliği ile bilinmektedir. Ayrıca hastalığın belirtilerini hafifletmesi ile de bilinmektedir. Hastalığın alevlenmesi ve ağrıların şiddetlenmesi durumunda uygulanmalıdır. Suyun içerisine papatya konulur ve sarı biber küçük parçalara doğranarak suyun içerisine konulur. 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Kaynadıktan sonra okaliptüs yağından 10 damla damlatın. Su alınarak bir kabın içerisine boşaltılır. Buharına oturacağınız gibi daha sonradan suyun ılıması sonucunda kistin olduğu bölge yıkanmalıdır.

Bitkisel Macun

 • 150 gram ceviz;
 • 250 gram organik bal;
 • 50 gram sarımsak;
 • 1 çay kaşığı dereotu tohumları.

Bayanlarda bartholin kisti geliştiği zaman yapacak olduğunuz bitkisel macun sayesinde iyileşme görülecek ve belirtilerini azaltacaksınız. Cevizi blendırdan geçirmelisiniz. sarımsaklar ve dereotu ezilmesi gerekmektedir. Ceviz, sarımsak ve dereotu tohumları organik balın içerisine konularak macun haline gelene kadar karıştırılması gerekmektedir. Bu karışımı buzdolabında saklayabilirsiniz. Her öğün öncesinde 1 saat öncesinde 1 yemek kaşığı tüketilmelidir. Ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle de bilinmektedir. Şeker hastalarının doktorlarına danışarak tüketmeleri tavsiye edilir.

Bartholin Kisti İbrahim Saraçoğlu Kürü

Beyaz Dut Kürü

 • 2 su bardağı kaynar su;
 • 1 yemek kaşığı beyaz dut kurusu.

Kaynamakta olan klorsuz suyun içerisine bir yemek kaşığı güneşte kurutulmuş olan beyaz dut konulmalıdır. Dutların küflenmemiş olması ve çok siyah renkte olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. 6 dakika boyunca dut suyun içerisinde kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Ocağın altının kapatılması ve ılık olana kadar demlenmesi için beklenir. Ilık olduğu zaman 1 bardak kahvaltıdan yarım saat önce ve akşam yemekten yarım saat kadar önce de kalan 1 bardak içilmelidir. Kürü her gün taze olarak yapmalı ve gün içerisinde aksatmadan kullanılmalıdır. Hastalık iyileşene kadar bu kürü içebilirsiniz.Tatlandırıcı ya da ilave herhangi bir şey konulmamalıdır.

Karabaş Otu ve Melisa Kürü

 • 1 su bardağı su;
 • 1 tatlı kaşığı karabaş otu;
 • 1 tatlı kaşığı melisa otu.

Klorsuz suyu kısık ateşte kaynatın. İçerisine ilk önce 1 tatlı kaşığı karabaş otunu, ardından da 1 yemek kaşığı melisa otunu atmanız gerekmektedir. Kaynamakta olan suyun içerisine attığınız şifalı bitkiler toplam 7 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Bu kürü hastalık iyileşene kadar her gün akşam yemeğinden 2 saat kadar önce aç karnına içmeniz gerekmektedir. İçerisine hiçbir katkı maddesi koymadan tüketmelisiniz. Ayrıca tükettikten sonra yarım saat boyunca herhangi bir şey yememeli ve içmemelisiniz.

Karabaş otunu hamilelerin kullanması sakıncalıdır. Ayrıca yan etkileri arasında fazla tüketilmesi durumunda mide bulantısı da yapacaktır.

Bartholin Apsesi Şifalı Bitkiler

Soğan her zaman için iltihap ya da apse tedavisinde yüzyıllardan bu yana kullanılmakta olan şifalı bir bitki olmaktadır. Özellikle bartholin apsesi olması durumunda kırmızı soğan kullanmalısınız. Bu soğanı çiğ tüketeceğiniz gibi, haşlayıp yiyebilir ya da yemeklerinize de koyabilirsiniz.

Özellikle kişilerin antiseptik özelliği olan şifalı bitkiler tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bunların tedavi edici özelliği olduğu bilinmektedir. Kişilerin et ya da kemik suyu tüketmeleri de her zaman için ağrının azalmasını sağlayacak kişilerin belirtilerini de azaltacaktır. Bunun dışında kişilerin armut, elma, okaliptüs, meşe kabuğu gibi ürünleri tüketmeleri ya da çaylarını içmeleri de tavsiye edilmektedir.

Sıklıkla tavsiye edilen ekinezya tentürü olmaktadır. Koruyucu özelliğinin olması ile bilinmektedir. Vücudun iyileşmesini ve kistin ameliyatla alınmasından sonra tekrar etmesini engelleyecektir. Fakat ekinezya tentürü Bartholin kisti yaşamakta olan hamile kadınların kullanılması önerilmemektedir.

Bayanların bağışıklık sistemini güçlendirmeleri bu durumda çok önemli olmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirecek sarımsak tüketmeleri gerekmektedir. Fakat sarımsağın tansiyon düşüklüğü yaşamakta olan kişilerin kullanması tavsiye edilmez. Yemeklere konulacağı gibi aynı zamanda çiğ olarak da tüketilebilir. Aloe yaprakları, çam fıstığı, ceviz, dereotu gibi bitkileri de tüketmek Bartholin kisti tedavisinde çok önemli olmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle