Bartholin Kisti Patlaması Sonrası Tekrardan Nüks Eder Mi?

Bartholin kistinin kalın duvarları vardır. Bazı kişilerde oluşan küçük bir delikten bu kistin içerisinde ki sıvı dışarıya boşalır. Hastanın ağrıları hafiflese de tam geçmez. Nüks etme ihtimali fazladır.

Bartholin Kisti Patlaması


Bartholin Kisti

Bartholin bezi vajinanın iki yan tarafında bulunan bezelye büyüklüğünde olan bir bez olmaktadır. Vajinanın kuru kalmamasını sağlayan bir bez olmaktadır. Fakat bu kistin vajina kuruluğunu sağlamakta olan kanallarının tıkanması sonucunda içerisine sıvı dolması sonucunda kist meydana gelecektir. Kist oluşmaya başlaması durumunda bez vajina da belirgin bir hale gelecektir. Deri altından ceviz büyüklüğüne kadar ulaşan bir boyuta gelebilir. Bu durumda hastanın bartholin kistinin apse yapması durumunda da şiddetli ağrısının olmasına neden olacak bir durum söz konusu olur. Bunun sonucunda hastanın kistin kendiliğinden patlamadan kadın doğum uzmanına gitmesi gerekmektedir.

Kist patlaması sonucunda sınırlarının keskinliği yok olacaktır. Bu durumda da alınacak olan kist ameliyatının daha da zor olacağı unutulmamalıdır. Bartholin kistinin kendiliğinden patlaması durumu içerisinde ki sıvının dışa akması ile sonuçlanacaktır. Bu durum bayanların yaşadığı ağrının biraz hafiflemesine neden olur. Fakat kist tekrardan nüks etme ihtimali bu gibi durumlarda çok fazla olmaktadır. Bu nedenle de kist patladıktan sonra doktora gidilmesi sonucunda ameliyat olacak hastanın kist duvarlarının tamamen bulunduğu bölgeden çıkartılması da zorlaşacaktır. Kist duvarları içerisinde kalması demek, hastalığın hızlı bir şekilde tekrardan nüks etmesi anlamına gelecektir. Bu nedenle de doktorlar tarafından bartholin kisti yaşanması durumunda hastanın bir an önce yaşadığı ağrılar sonucunda ve hayatını olumsuz yönde etkileyecek olan bu kistin tedavisinin yapılabilmesi için kadın doğum uzmanına görünmesi gerekmektedir.

Kist oluştuğu zaman kişi oturmakta hatta yürümekte bile zorluk çekecektir. Kistin kendiliğinden patlamasını beklemek yaşadığı ağrıların daha da artmasına neden olacak bir sorun olur. Bunun olmaması, hastanın ağrılarının artmaması amacıyla tedaviye bir an önce başlanmalıdır.

Bartholin Kist Patlaması Sonrası

Bartholin kisti patlaması durumunda kistin apse yapması sonucunda bu kist bazı durumlarda bir yol bularak patlayacaktır. Bu durumda kişilerin rahatlaması sağlanacaktır. Patlaması sonucunda kadınların vajinasından kistin içerisinde ki sıvı dışa akacaktır. Fakat bazı bayanların kistinin içerisinde ki sıvının hepsi patlama sonucunda dışarıya boşalmayacaktır. Bu durum içerisinde kalan bir bayan kiste masaj yaparak ya da sıkarak içerisinde ki sıvının boşalmasını sağlamalıdır. Hastanın ağrıları azalacaktır. Fakat kistin patlaması sonucunda hastanın vajina bölgesinde iltihaplanma olma riski bulunmaktadır. Bunun gibi birçok komplikasyonlar olması nedeniyle hastanın mutlaka doktora giderek, doktor tarafından reçete edilen ilaçları almalıdır.

Özellikle de hastaya verilen antibiyotik ilaçlar hem hastanın ağrısını daha da azaltacak hem de ilerleyen zaman içerisinde iltihaplanmasının da önüne geçecektir.

Kistin kalın duvarları bulunmaktadır. Bu tür kistlerin sıklıkla kendiliğinden patlaması beklenmeyecektir. Bu durum çok sık olmayacaktır. Kistin patlama durumu kist üzerinde gözle görülmeyecek kadar küçük bir delik olması sonucunda meydana gelir. Böylelikle de kist içerisinde ki sıvı o delikten dışarıya akacaktır. Bu şekilde sıvı kendiliğinden boşalır. Boşalması sonucunda kistin içerisinde ki sıvının çoğunluğu kendiliğinden akacaktır. Fakat bazı durumlarda tam olarak içerisinde ki sıvı akmayacaktır. Böylesi bir durumda ise kistin içerisinde ki kalan sıvı deliğin kendiliğinden tıkanması sonucunda tekrardan yoğun bir şekilde oluşmaya başlayacaktır. Kistin içerisinde ki sıvının boşalması durumunda hem görüntü olarak küçülecektir. Hem de hastanın ağrılarında hafifleme görülecektir. Sonucunda da hastanın çok kısa bir süre içerisinde kist duvarları içeride kalacak olduğundan bu bölgeye sıvı birikmesi sonucunda kist oluşur.

Kist patladıktan bir süre sonrada hastanın ağrıları devam edecektir. İçerisinde ki sıvı tamamen boşalıncaya kadar bu ağrı hafif olarak da görülecektir. Doktora giderek doktor tarafından ameliyat ile kistin alınması gerekebilir. Eğer ki ameliyat ile kisti bulunduğu bölgeden aldırmamanız durumunda hastanın ağrıları devam edecek olduğundan cinsel ilişkiye de bartholin kistinin olması durumunda giremeyecektir.

Her zaman için kistin kendiliğinden patlaması, içerisinde ki sıvının dışarıya akması hasta için ve tedavisi açısından riskli bir durum olmaktadır. Kist büyümesi sonucunda apse oluşacaktır. Şiddetli ağrıların oluşmasına neden olur. Böylesi bir durum içerisinde hastanın kalmadan bir an önce ameliyat ile kistin bulunduğu bölgeden çıkartılması için doktora gitmelidir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle