Bartholin Kisti Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bartholin bezinin ağzı tıkanması durumunda sıvı akışı sağlanamaması durumunda kist oluşacaktır. Kistin mikrop kapması sonucunda apse meydana gelir. Çok ağrı yapar. Cerrahi yöntemle çıkartılır.

Bartholin Kisti

Bartolin bezi vajinanın alt tarafında her iki tarafta da bulunan salgı bezleri olmaktadır. Bu bezlerin sıvı salgılamakla görevi bulunmaktadır. Eğer hijyene uymayan bayanlarda bezin ağız kısmının tıkanması durumunda sıvı salgılaması yapamayacaktır. Bu durumda da şişme sonucunda kist meydana gelecektir. Kistin içerisinde mikropların çoğalması sonucunda apsesi ve kist oluşumuna neden olacaktır. Genital bölgede oluşan bartholin kisti birkaç santim boyutuna kadar ulaşabilir. Kist içerisinde eğer ki mikrop ulaşması durumunda genital bölgede oluşan bartholin kisti apse yapabilir. 

Bartholin kisti neden olur sorusuna şu şekilde yanıt verilmektedir. Kistin gelişiminde bazı durumlarda iltihap sonucunda gelişebilir. Doğum esnasında vajinanın daralması sonucunda ya da dikiş atılması neticesinde de bu bezin daralması sonucunda da görülebilir. Geçirilen bir enfeksiyonun neticesinde de meydana gelebilir. Genital bölgenin hijyenine dikkat etmeyen bakirelerde de görülmektedir. Bartholin kisti genital bölgede oluşması durumunda ilk başlarda belirti vermeyecektir. Daha sonraları mikrop kapması durumunda kişilerde genital bölge de şiddetli ağrının oluşmasına neden olacaktır.

Bartholin Kisti Belirtileri

Kistlerin boyutları genellikle küçük olacağı için insanların dokunarak fark etmesi mümkün olmayacaktır. Kistin zaman içerisinde büyümesi sonucunda vajinanın sağ ya da sol alt kısmında kistin oluşması sonucunda şişlik oluşacaktır.

  • Vajina bölgesinde hassaslık;
  • Kızarıklık;
  • Ağrı;
  • Yürürken ya da otururken batma hissi;
  • Cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı;
  • Yüksek ateş.

Bu kistlerin gelişimi daha çok tek taraflı olacaktır. Nadiren her iki tarafta ki barholin bezinin ağzının tıkanması sonucunda her iki tarafta da görülebilir. Bu kist daha çok 20 ile 30 yaş arasında kadınlarda görülmektedir.

Bartholin Kisti ve Hamilelik

Bartholin kisti oluşması sonucunda tedavisi yapılan bir kist türü olmaktadır. Bazı kişilerde sık sık tekrar edecektir. Bu kişiler hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle de bakirelerde oluşması sonucunda ilerleyen zamanlarda hamile kalmaya engel olup olmayacakları merak edilmektedir. Bu kist tedavi edildikten sonra hamile kalmaya herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Hamilelikte oluşması durumunda tedavisi biraz gecikmeli ve zor olacaktır. Bu nedenle de hamilelik düşünüyorsanız önceden kistin tedavisinin yapılması gerekmektedir. Eğer ki hamilelikte kist oluşması durumunda anne karnında ki bebeğe herhangi bir zarar vermeyecektir.

Gebelikte oluşması durumunda da kistin ya da apsesinin boşaltılma yoluyla tedavisi gerçekleşecektir.

Bartholin Kisti Tedavisi

Bartholin kistinin belirtilerinin çok şiddetli olması durumunda kişilerin tedavi olması gerekmektedir. Hastanın belirtileri yaşadığı zaman pantolon bile giyemeyecek kadar hassas bir dönem içerisinde olacaktır. Bu kist eğer ki mikrop bulaşması durumunda apsesinin olması söz konusu olacaktır. Bartholin apsesi bazı durumlarda müdahale edilmeden kendiliğinden patlayacak ve içerisinde oluşan iltihap dışa akacaktır. Bu uzun bir süreç olacaktır.

Bu süreç içerisinde kişilerde sıklıkla ağrı devam edeceğinden hayatını olumsuz etkileyecektir. Ayrıca kistin kendiliğinden patlamasını beklemek oldukça sakıncalı olmaktadır.

Kistin ya da bartholin apsesinin içinin boşaltılması için drenaj yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem lokal anestezi altında yapılacaktır. Word kateter uygulaması sonucunda kistin içerisi boşaltılacaktır. Daha sonradan bölge alkol ve özel su ile kistin içerisi yıkanacak ve içerisinde herhangi bir mikrobun kalmasını engelleyecektir. Hastaların daha sonrasında ağrısı çok fazla olmaktadır. Ayrıca bartholin kistinin ya da apsesinin her zaman için tekrarlaması da bulunmaktadır. 

Marsupializasyon yöntemi kist sonucunda apsesi olması durumunda daha çok tercih edilecek olan bir yöntem olmaktadır. Tekrar etme riski oldukça az olmaktadır. Kist açıldıktan sonra drenaj takılır ve bunun sonucunda içerisinde ki sıvının tamamen boşaltıldıktan sonra dikilir. Bu operasyon sonrasında bir süre boyunca kişinin cinsel ilişkiye girmesi ya da yüzmesi gibi durumlar yasaklanmaktadır. Antibiyotik tedavisi ile desteklenecektir.

Kistin tam olarak cerrahi yöntem kullanılarak çıkartılması gerekmektedir. Bu daha çok sık sık tekrar eden kist oluşumunda tercih edilmekte ve bakirelerde çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Daha çok orta yaşın daha üzerinde olan bayanlarda tercih edilmektedir. Cerrahi yöntem kistin tamamen çıkartılması ve daha sonradan da dikilmesi sonucunda gerçekleşecektir.

Eğer ki kistin sürekli olarak sık sık tekrar etmesi durumunda bartholin kistinin tamamen alınması söz konusu olabilir. Bu durumda da vajinal kuruluk meydana gelecektir. 

Bartholin Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 1 yemek kaşığı beyaz dut kurusu;
  • 2 su bardağı su.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından bartholin kisti için bitkisel kür önermektedir. Bunun için beyaz dut kurusu tavsiye edilmektedir. 2 su bardağı dinlenmiş suyun içerisine 1 yemek kaşığı beyaz dut kurusu konulacaktır. 6 dakika boyunca kaynatılır. Demlenmesi ve ılıması beklenecektir. Ardından yarısı sabah aç karnına, diğer yarısı da akşam aç karnına içilmelidir. Bu kürü 3 hafta boyunca uygulamalı, 1 hafta ara verilip gerek duyulması halinde tekrar uygulanmaya başlanmalıdır. Bartholin kisti tedavisinde iyi gelmesi nedeniyle sürekli olarak tekrar eden vajina da kist oluşumuna iyi gelmesi ile bilinmektedir. Bu nedenle sizlerde bu kürü uygulayabilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 2 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle