Bartholin Kisti Tedavisinde Sıcak Su Faydalı Mıdır?

Bartholin kisti oluştuğu zaman sıcak suyun içerisine oturup, bartholin kistine masaj yaparak bezin mukus salgılayan kanalı tıkandığı için oluşan kistin iyileşmesi için yapılmaktadır.

Bartolin Kisti Sıcak Su Tedavisi


Bartholin Kisti

Bartolin bezinin kanallarının tıkanması sonucunda mukus salgılanmadığı için birikecektir. Bunun sonucunda da meydana gelen kist ve apse sonucunda yaşanan ağrı sonucunda tedaviye ihtiyaç duyulacaktır. İlk tedavi yöntemi olarak sıcak su tedavisi uygulanacaktır. Bunun için kişiler doktora muayene olmadan önce de evlerinde yapabilirler. Sıcak suyun bartholin kisti üzerinde etki etmesi için çok kaynar su kullanılmamalıdır. Dayanabileceğiniz kadar sıcak su olması gerekmektedir. Vajinanın girişinde olan bartholin bezinin kanallarının tıkandığı için oluşan bu kistin sıcak su banyosu sonucunda açılması hedeflenmektedir. Kistin kişilerde her zaman için fayda etmesi beklenemez. Sıcak su sayesinde kanalların tıkaçları vardır. Sıcak su banyosu sayesinde bu kapalı olan tıkaçların açılması hedeflenmektedir. Bazı kişilerde başarılı olunsa da bazı kişilerde başarılı sonuç verememektedir. Sıcak su oturma banyosu yapacak olan kişi sadece suyun içerisine oturmaması gerekmektedir. Dokunma sırasında çok ağrısı olacağı bir gerçektir. Fakat buna rağmen sıcak suyun içerisine oturduğu zaman eliyle kiste dokunarak masaj yaparak kistin açılmasını sağlamak amacıyla hafif dokunuşlar yaparak masaj yapması gerekmektedir. Bu masaj sayesinde ve dokunuşlar sayesinde tıkanan kanalların daha hızlı bir şekilde açılması hedeflenmektedir.

Bartholin kistine sahip olan bir kişinin oturma banyosunu 4 ile 7 gün süresi içerisinde yapması gerekmektedir. Bu süre içerisinde kişinin gün içerisinde iki defa yapmalıdır. Süresi ise en az 10 ile 15 dakika arasında olmalıdır. Sıcak su banyosu aksatılmadan yapılmalıdır.

Ağrı olması nedeniyle sıcak suyun içerisine oturacağınız zaman içerisine isterseniz parasematol gibi ya da ibuprofen tarzında ağrı kesiciler de koyabilirsiniz. Bunlar hastalığınız içerisinde oluşan ağrının azalması konusunda etkili olacaktır. Ağrı kesicileri yutmak yerine suyun içerisine koymak oturma sorasında yapacak olduğunuz masajı daha kolay bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır.

Bartholin Kisti Sıcak Su Uygulaması

Bunun için büyük bir leğen ya da küvet doldurma sureti ile yapabilirsiniz. Suyun sıcak olması gerekmektedir. Fakat aşırı sıcak olması sizi yakacak olduğundan soruna neden olur. Bu durum olmaması için hafif sıcak su uygulaması yapmanız her zaman için uygun olacaktır. Suyun sıcaklığının ortalama olarak 15 dakika boyunca kalıcı olması gerekmektedir. Banyosunda küvet bulunmayan kişiler temiz bir leğende de yapabilirler. Kaynatmış olduğunuz suyu leğen içerisine koyun ve suyun üzerine oturun. Suyun bartholin kistine temas etmesi çok önemli olacaktır. Kist özellikle de apse yaptığı zaman çok şiddetli ağrısı olacaktır.

Birçok kişi yaşadığı bu ağrı nedeniyle oturmakta zorluk çekecek ve hatta kiste dokunamayacaktır. Ama sizler dayanabildiğiniz kadar kiste masaj yapmaya çalışmalısınız. Bu konuda çok şiddetli ağrılarınız olabilir. Bu nedenle çok şiddetli ağrı hissetmeniz durumunda yapmayı bırakabilirsiniz.

Ağrıya dayanabiliyorsanız sıcak suyun içerisinde toplam 10 ile 15 dakika boyunca kalmalı ve masaj yaparak kiste neden olan kanalların açılmasını sağlamalısınız. Bu işlemi günde 2 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Bartholin Kistine Sıcak Kompres

Bazı durumlarda sıcak suya oturmak çok ağrılı olması nedeniyle gerçekleştirilemeyecektir. Ağrının çok yoğun olduğu için bayanların bazıları oturmakta bile zorluk çekecektir. Bu durumda kişiler için önerilen bir yöntem barholin kisti ya da apsenin üzerine sıcak kompres uygulamak olacaktır. Sıcak kompres uygulamasını da bazı kişiler ağrısı nedeniyle yapamaz. Daha çok ağrı eşiği düşük olan kişiler bu işlemi uygulamakta zorluk çekeceklerdir. Barholin kisti ya da apsesi üzerine bir pamuk ya da yünlü bir bez koymalısınız. Bezin ya da pamuğun sıcak su ile ıslatıp daha sonradan fazla olan suyun sıkıldıktan sonra sıcak pamuk ya da bezin kistin üzerine konulması gerekmektedir. Sıcak suyun çok aşırı olması cildinizi yakacaktır. Bu nedenle de dayanabilecek olduğunuz kadar bir sıcaklık olması gerekmektedir. Aşırı sıcak olması sonucunda yanıkların oluşmasına neden olacaktır. Uzmanlar tarafından kompres yapmaktansa dayanabilecek olan kişilerin sıcak su oturma banyosu yapmalarının daha faydalı olacağı belirtilmektedir.

Bu tedavi yöntemi denenebilir. Fakat unutmamalısınız ki tedavi şansı oldukça düşük olmaktadır. Uygulama basit olması nedeniyle ve doktora gitmeden önce bu uygulamayı sizlerde sıcak kompres ya da su oturma banyosunu evinizde yapabilirsiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle