Bartolin Kisti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süresi

Bartolin kisti ameliyat sonrasında bir miktar kanama tarzı sıvı gelebilir. Hastanın hijyenine dikkat etmesi kistin nüks etme ihtimalini azaltacaktır. Ameliyat sonrası 2 gün sonra ayakta duş alabilir.

Bartolin Kisti Ameliyatı Sonrası


Bartolin Kist Ameliyatı

Bartolin kistinin ameliyat ile dışarıya çıkarılmasından sonra derinin bir miktar kanaması söz konusu olabilir. Bu kanama birkaç gün boyunca sıvı su şeklinde gelebilir. Akıntı tarzında gelecek olan bu kanama birçok ameliyat sırasında görülmektedir. Ameliyat sonrasında hastaya genellikle lokal anestezi verilmiş olacaktır. Bu nedenle de hastanede kalma süresi çok kısa olacaktır. Taburcu olarak evine gittiği zaman birkaç gün içerisinde normal yaşantısına dönecektir. Fakat hastanın hijyenine ve bakımına dikkat etmesi aksi takdirde enfeksiyon kapması sonucunda bölgenin iltihap kapacak olduğundan ciddi komplikasyonlara neden olacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden doktorunun reçete ettiği ilaçlar zamanında kullanmalı ve hasta özellikle de genital bölge temizliğine çok dikkat etmelidir.

Bartolin Kisti Ameliyatı Sonrası Bakım

Doktorun reçete ettiği antibiyotik iltihaplanmayı azaltacaktır. Aynı zamanda da ağrı kesici ameliyat sonrası oluşacak ağrının azalmasını sağlar. Bu nedenle de ilaçlar zamanın her daim kullanmanızda fayda olacaktır. Hastanın lokal anestezi ile ameliyat yapılacak olduğundan hastan içerisinde yatırmadan en fazla bir saat içerisinde taburcu olacaktır. Bu nedenle hastane de kalma süresi olmayacak evinde kendi bakımını kendisi yapacaktır.

  • 2 gün sonra banyo yapabilir;
  • Ameliyat sonrasında ilk birkaç gün ağrı olabilir;
  • Çalışan bayanlar iki gün sonunda işine dönebilir;
  • Ameliyat sonrasında dikişler nedeniyle şişlik olması normaldir;
  • İlk hafta içerisinde kişinin kanamalı akıntısı meydana gelir, ped kullanmaları tavsiye edilecektir;
  • Hastanın 3 hafta boyunca küvete, deniz ya da havuza girmemesi gerekmektedir;
  • En az 3 hafta boyunca cinsel ilişki yasak olacaktır;
  • Tuvalet temizliğine dikkat etmelidir. Önden arkada olacak şekilde temizlik yapılmalıdır.

Ameliyat sonrasında bakımına çok dikkat etmelidir. Hastanın ameliyat sonrasında normal bir yaşama dönmesi 1 ay içerisinde mümkün olacaktır. Dikişler kendiliğinden eriyen dikişler olması nedeniyle bu dikişleri aldırmaya gerek kalmayacaktır. Eğer normal dikiş atılmışsa hastanın 10 gün sonrasında bu dikişler aldırması gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında yapılan işlem sonucunda bir miktar şişlik olabilir. Bu şişlik ilk birkaç gün içerisinde geçecektir. Eğer ki geçmeyen ve az bile olsa büyüyen bir şişliğin olması durumunda, pis kokulu bir sıvı gelmesi gibi durumla karşı karşıya kaldığınız da hemen doktorunuza haber vermelisiniz.

Bartolin kisti sık sık tekrar etmesi durumunda kişilerin bartolin bezi ile birlikte kistin çıkartılıp alınması söz konusu olabilir. Bunun için hasta 4 gün boyunca hastanede yatışı yapılmalıdır. Hasta 2 gün sonrasında ayakta duş alabilir. Antibiyotik tedavisine başlanacak ve bunları düzenli olarak kullanmalıdır. Cinsel ilişki en az 4 hafta boyunca olmamalıdır. Hastanın bartolin bezi de tamamen alınması nedeniyle vajina kuruluğu meydana gelecektir. Dikiş atılacaktır. Bu dikişler kendiliğinden eridiği için 4 hafta içerisinde yok olurlar. Hastanın ameliyat sonrasında kanaması görülecektir.

Aşırı kanaması olan bir kişinin hekimine müracaat etmesi gerekmektedir.

Bartolin Kisti Ameliyatı İyileşme Süresi

İyileşmeyi hızlandırmak amacıyla özellikle de kanama gibi olan sıvının gelmemesi için hastanın bartolin kistinin hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Her tuvalet sonrasında batikon ile silinmeli ve oluşabilecek bakterilerin yok olmasını sağlaması gerekmektedir. Bazı doktorlar tarafından sıcak su banyoları önerilmektedir. Bunun için yapacağınız suyun tam olarak üstüne oturmadan sadece sıcak suyun buharının teninize değmesi olacaktır. Bu sayede yumuşak kalacak ve daha hızlı bir şekilde iyileşme sağlayacaktır.

Drenaj yöntemi kullanılarak kistin içerisinde bulunan sıvının boşaltılması durumunda hastanın içerisinde olan sıvı tam olarak dışarıya akabilmesi için ilk üç gün boyunca bartolin kistine masaj yapması tavsiye edilmektedir. Bu sayede drenaj tedavisi sonrasında kistin içerisinde tekrardan oluşmaya başlayan sıvı birikmesi dışarıya akacak ve batrolin kistinin tekrardan nüks etme ihtimalini de aza indirmiş olacaksınız.

Ameliyat sonrasında hastalar sıklıkla hemen banyo yapmak istemektedir. Ameliyat sonrasında 2 gün sonrasında ayakta duş alabilirsiniz. Fakat küvet doldurma ya da denize girmek gibi aktivitelerin yasak olduğu unutulmamalıdır.

Bunlar yaranızın iyileşmesini yavaşlatacak ve açık yara olduğundan enfeksiyon kaparak dikişlerin patlamasına bile neden olur.

Bu kist bir defa oluştuktan sonra tekrardan oluşma ihtimali daha yüksek olmaktadır. Bakirelerde bile vajinal hijyenine dikkat etmeyen bayanlarda görülebilen bir kist olduğu unutulmamalıdır. Kistin ameliyat esnasında alınması sonucunda tekrardan nüks etmemesi için hastanın hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer ki cinsellik yönünden aktif olan bir kadınsanız o zaman korunarak cinsel ilişkiye kalmanız her zaman tavsiye edilmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle