Bartolin Kisti Ameliyat Aşamaları ve Riskleri Nelerdir?

Bartolin kisti sık sık tekrar etmesi durumunda cerrahi yöntem kullanılarak kist çıkartılacaktır. Yapılan cerrahi müdahale lokal anestezi altında yapılır. SGK kapsamında ücret ödenmemektedir.

Bartholin Kisti Ameliyat Öncesi


Barholin Kisti Ameliyatı

Bartholin kisti oluştuğu zaman sık sık tekrar etmesi durumunda cerrahi yöntem ile ameliyat edilmesi gerekmektedir. Hastanın ameliyat esnasında öncesinde ve sonrasında oluşacak riskleri öğrenmesi gerekmektedir. Ameliyat öncesinde gece yarısından itibaren herhangi bir şey yememeli ve içmemelidir. Daha öncesinde kullanılmış olan ilaçlarınız, vitamin ve eğer alıyorsanız bitkisel ilaçları doktorunuza mutlaka söylemelisiniz. Bunların bazıları kanama riski olacağından doktorun haberi olmalıdır. Doktor tarafından tedavisi için reçete edilen ilaçları muhakkak ameliyattan önce almaya başlamalısınız.

Yemek yememeli ve içmeden hastaneye gelmelisiniz. Hemşire tarafından giyinmeniz için bir hastane önlüğü verilecektir. Bu sırada sizden damar yolu açılacak ve burada ilk olarak almanız gereken ilaçlar verilecektir. Ameliyat öncesinde duş almalısınız. Fakat herhangi bir parfüm ya da losyon sıkmamanız gerekmektedir. Genital bölgenizi kendiniz tıraş etmemeli ve tüy dökücü gibi kremler kullanmamanız gerekmektedir. Vücudunuzda ameliyata giderken herhangi bir mücevher ya da başka bir takı üzerinizde bulunmayacağı gibi aynı zamanda da lens ya da takma dişlerinizi de çıkarmanız gerekmektedir.

Ameliyat özel hastanelerde, doktor kliniği ya da devlet hastanelerinde cerrahi tedavisi mümkün olacaktır. SGK hastalarının hiçbir ücret ödemeden tedavisi gerçekleştirilecektir.

Anestezi doktoru tarafından genel ya da lokal olarak bölge uyuşturulur. Sonda takılır ve ameliyat esnasında sizlere verilmesi gereken ilaçlar verilir. Göbekten aşağısı hijyen açısından batikon ile temizlenir.

Bartholin Kisti Ameliyatı

Bartholin kisti çok ağrılı olması nedeniyle kişilerin yaşamını zora sokacaktır. Bu durumda kalınması halinde de içinin boşaltılması ya da bartholin kistinin bulunduğu bölgeden çıkartılması için cerrahi müdahale gerekecektir. Bunun için kullanılacak olan tedavisi için antibiyotikler çok fazla fayda etmeyecektir. İçinin drenaj yöntemiyle boşaltılması ya da apsenin doktor tarafından çıkartılması söz konusu olacaktır. Bu işlem doktor kliniğinde ya da hastan ortamı içerisinde yapılması gerekmektedir. Bunun için özel bir lokal anestezi kullanılacaktır. Hastaya sıkılmasından sonra kistin bulunduğu bölgeden bir kesi yapılacaktır. İlk olarak kistin içinin boşaltılması ve ardından da kist duvarlarının alınması gerekebilir. Bu işlem yarım saat ile 1 saat arasında değişen bir süre ile yapılacaktır. Hastanın ameliyat esnasında lokal anestezi sayesinde herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Kist çıkartıldıktan sonra bölgeye kendiliğinden eriyen dikişler atılacaktır. Daha sonrasında da batikon sürülerek temizlenir ve hasta masadan kaldırılır. Hastanın evinde kullanacak olduğu ilaçlar tedavisi için reçete edilir. Daha sonrasında hastanın hijyenine nasıl dikkat edeceği ve kontrole ne zaman geleceği doktor tarafından belirtilecektir.

Kist çıkartılırken eğer ki kist apse yapması durumunda boşaltma işleminin biraz rahatsızlık verebilir. Çünkü lokal anestezi iltihaplı bölge de her zaman için iyi sonuçlar vermeyecektir. Ameliyat sırasında doktor tarafından hastanın ağrısına uygun olacak bir takım ağrı kesiciler de verebilir.

Bartholin Kisti Ameliyat Sonrası

Kist alındıktan sonra hastanın günde birkaç defa olmak üzere ılık banyo yapması ve sıcak su buharına oturmaları tavsiye edilmelidir. Bunlar enfekte olunan bölge açısından çok önemli olmaktadır. Hastanın kisti çıkartıldıktan sonra bir saat içerisinde taburcu olacaktır. Evine gidince ilaçlarını kullanmaya başlamalıdır. Mikrop kapmaması ve hastanın enfeksiyon kapmaması için çok dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle de sağlıklı olabilmesi için ve enfeksiyondan korunmak için tırnak, ağız temizliğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Sonuçta bunun da bir cerrahi müdahale olduğunu ve bu nedenle de hastanın enfeksiyon riski taşıdığı unutulmamalıdır. İki gün sonrasında hasta ayakta banyo yapabilir. Oturarak banyo yapması sakıncalı olacaktır. Bir miktar ağrısının olması ilk günlerde normal olmaktadır. Özellikle de yürürken ya da otururken ağrı görülmektedir. Bu ağrı doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciler sonucunda azalacaktır.

Ayrıca hastanın 2. gün sonrasında çalıştığı iş çok yorucu olmaması durumunda işine dönebilir. Hastanın mutlaka ilaçlarını özellikle de antibiyotiği zamanında kullanmalı ve düzenli kullanarak yarım bırakması asla önerilmez. Kişilerin küvete girmeleri yasak olduğu gibi aynı zamanda da enfeksiyon oluşturma riskinin oluşması nedeniyle deniz ya da havuz gibi yerlere de ilk üç hafta boyunca girmemeleri gerekmektedir. Hastanın dikişleri iyileşene kadar tuvalet temizliğine de çok dikkat ederek yapması gerekmektedir. Ameliyat bölgesinin enfeksiyonlara açık olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle de tuvaletten sonra batikon sürerek ameliyat yerinin her zaman için temiz ve sağlıklı tutulması tavsiye edilmektedir. Çoğu ameliyat sırasında atılan dikişlerin kendiliğinden düşecek olan eriyen dikişler olacaktır. Ama normal dikiş atılması durumunda kişilerin bu dikişleri 10 gün sonrasında aldırması gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında kişilerde kanama meydana gelebilir. Bu kanama normaldir. Fakat hastanın çok fazla kanama olması normal değildir. Bu durumda doktoruna danışmaları gerekmektedir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle