Bartholin Kisti Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Yaşanır?

Bartholin kisti özellikle apse yapınca çok fazla ağrının olmasına neden olur. Bunun sonucunda hastanın cinsel ilişkiye girmesi ağrılı olur. Ameliyat sonrası 3 hafta sonrasında cinselliği yaşayabilirsiniz.

Bartholin Kisti Ve Cinsel İlişki


Bartholin Kisti

Bartholin bezi kadınlarda bulunan, vajinanın alt kısmında her iki tarafta da olan küçük bir bez olmaktadır. Bu bezin görevi kadınların vajinasının kuru kalmamasını sağlamaktır. Özellikle de cinsel ilişki sırasında kadınların uyarılması sonucunda bezin salgıladığı salgı ile vajina sıvısı meydana gelecektir.

Bazı kadınların hijyenine dikkat etmemesi ya da başka nedenlerden dolayı bu bezin sıvı taşımakta olan kanallarında tıkanma meydana gelecektir. Tıkanması sonucunda da sıvı tam olarak vajinaya ulaşamayacak olduğundan birikme başlar. Bu nedenle de bu bölgede kist oluşacaktır. Kistin büyüklüğü bir ceviz kadar olabilir. Ayrıca enfeksiyon kapması sonucunda da apse yapacaktır. Kist olduğu zaman şu belirtiler sıklıkla görülür:

  • Vajina ağrısı;
  • Yürüme zorluğu;
  • Genital bölgede şişlik;
  • Yüksek ateş;
  • Yorgunluk;
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı;
  • Yürüme zorluğu.

Bartholin kisti ilk başlarda küçük olacağı için herhangi bir belirti vermeyecektir. İlk gelişmeye başladığı zamanlarda yeteri kadar sıvı salgılama yapmadığı için cinsel ilişki sırasında kuruluk meydana gelecektir. Kısa süre içerisinde apse yapmasıyla birlikte daha da büyüyecek ve ciddi bir ağrının olmasına neden olacaktır. Bu ağrı kişinin pantolon giyinmesini bile engelleyecek olduğu için kişinin cinsel ilişkiye girmesini bile engelleyecek duruma gelecektir. Barholin kistinin mikrop kapması durumunda apseye dönüşmesi ile birlikte bayanlar oturmakta bile çok ciddi sorun yaşayacaklardır.

Bezin kiste dönüşmesi durumunda dokunulması bile çok ciddi bir ağrının oluşmasına ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemesine neden olacak sorunlar yaratacaktır.

Bartholin Kisti Ameliyat Sonrası Cinsellik

Kist ve apse oluşması durumunda genital organda ciddi bir ağrının etkileri sonucunda ağrı meydana geleceği için oturmakta bile güçlük çekecektir. Bu durumda kişinin ateşi çıkacak ve halsiz olacaktır. Hareketleri kısıtlanacak, sürekli olarak ağrı yaşayacak ve bu kist tek taraflı ya da iki bezinde kiste dönüşmesi gibi durumlar görülebilir. Cinsel ilişki sırasında çok ciddi ağrı yaşanacak olması nedeniyle kişinin cinsel ilişkiye giremez. Hayatını kötü yönde etkileyecek olması nedeniyle kistin içinin boşaltılması ya da kistin ameliyat ile bulunduğu yerden çıkartılması gerekmektedir. Bunun sonucunda ağrı olmaz. Fakat ameliyatla kist alınmış olsa bile bazı bayanlarda nüks etme ihtimali her zaman bulunmaktadır. Bu nedenle de hijyenine çok dikkat etmesi gerekmektedir.

Bartholin kisti ameliyat ile alındığı zaman kişinin iyileşme süresi içerisinde cinsel ilişki yaşaması doktor tarafından yasaklanacaktır. Kistin hızlı bir şekilde iyileşmesi için bayanların dikkat etmesi gereken birçok husus olacaktır.

İyileşme sırasında bir enfeksiyon kapmaması ve hızlı bir şekilde iyileşme belirtilerinin olması amacıyla doktor tarafından antibiyotik tedavisi uygulanacaktır. Ameliyat sonrasında kişi genellikle hastanede kalmayacaktır. Birkaç gün sonrasında çalıştığı işine geri dönebilir. Ameliyat sonrasında ilk günlerde ağrı oluşması normal olmaktadır. Ameliyat gerçekleştikten sonra kişinin hızlı bir şekilde iyileşmesi beklenmektedir. Fakat kistin alındığı bölgede şişlik oluşması meydana gelebilir. Ayrıca kanama ya da sıvı gelmesi de söz konusu olabilir. Bu nedenle de en az üç hafta boyunca deniz ya da havuza girmemesi gerekmektedir.

Kist cerrahi yöntem ile alındıktan sonrasında 3 hafta boyunca cinsel ilişkiye girmesi sakıncalı olacağı için yasaktır.

Ameliyat sonrasında iki gün boyunca duş almaması hastanın gerekmektedir. Ayrıca kist çıkartıldıktan sonra oluşan kesiğin dikilmesi için daha çok eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bazı hastalara normal dikiş atılacaktır. Bu durumda dikişler 10 gün sonrasında alınacaktır. Hastanın hızlı bir şekilde iyileşme görülmesi ve kistin tekrar etmemesi için tuvalet temizliğine çok dikkat etmeli ve mümkünse her tuvalete çıktıktan sonra batikon ile temizlenmesi gerekmektedir.

Hastanın ameliyat sonrasında vajina kuruluğu meydana gelebilir. Bu kuruluk bir ay içerisinde ortadan kalkar ve bartholin bezi eskisi gibi sıvı salgılamaya başlar. 15 gün sonrasında eğer ki cinselliği yaşarken vajina kuruluğu yaşamaktaysanız cinselliği biraz daha ertelemeniz ya da kayganlaştırıcı jel kullanmanızda fayda vardır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle