Bartholin Kistinin Riskleri ve Kansere Dönüşür Mü?

Bartholin kistinin kansere dönüşmeyecek ama 65 yaş üstü kadınların bartholin bezinde kanser hücreleri sonucunda bartholin kanseri yaşanması durumunda ameliyatla alınmalıdır.

Bartholin Kisti Gelişimi


Bartholin Kisti

Bartholin bezleri vajinanın alt tarafında hem sağ kısımda hem de sol kısımda bulunan nohut büyüklüğünde bez olmaktadır. Bu bezin görevi vajinanın kuru kalmamasını sağlamaktır. Yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak kadınların %2’sinde risk olacağından bu kist görülmektedir. 20 ile 30 yaş aralığında cinsel yönden aktif olan kadınların daha çok görüleceği gibi bakire olan kadınların da genital bölge temizliğine dikkat etmemeleri durumunda görülecektir. Bartholin bezinin ergenlik sonrasında görüldüğü için çocuklarda bu kist oluşmayacak ergenlik sonrasında görülecektir. Ayrıca menopoz dönemine girmiş bir kadının bartholin bezlerinin küçülmesi nedeniyle adet görmeyen bri kadında olması olasılığı çok düşük olmaktadır.

Bartholin bezi salgı yaptığı kanalların tıkanması sonucunda içerisinde ki sıvının birikmeye başlamasından sonra kist haline dönüşecektir. Bunun dışında da birçok bartholin kistinin oluşumuna neden olacak durum bulunmaktadır. Bunlardan biri de bakterilerin cinsel ilişki sırasında buluşması olacaktır.

Ayrıca anüs ve vajina birbirine çok yakındır. Anüs temizliğini yaparken arkadan öne doğru yapılması sonucunda enfeksiyon kapması durumunda da meydana gelebilir. Belirtileri şunlardır:

  • Küçük kistlerin belirtisi olmayacaktır;
  • Tek ya da iki taraflı ceviz büyüklüğünde şişlik;
  • Ağrı; Yürüme zorluğu;
  • Oturma zorluğu;
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı;
  • Ateş.

Kist oluşmaya başlamasından sonra çok küçük olduğunda herhangi bir belirti vermez. Kistin büyümesi sonrasında şiddetli bir ağrı gelecektir. Bölge hassaslaşacak, yürüme ya da oturma sırasında da çok ciddi ağrının olmasına neden olacaktır.

Bartholin kisti gelişmesi sonucunda yaşanacak olan ağrı nedeniyle bayanlar cinsel ilişkiye giremeyecektir. Bu ağrı uzandığı zaman bile meydana gelecektir. Hastanın belirtileri sürekli olarak artacaktır. Böylesi bir durum karşısında ise hastanın yapması gereken vakit kaybetmeden doktora gitmesi olacaktır.

Bartholin Kisti Riskleri

Bartholin kisti kişinin hayatını çok olumsuz yönde etkileyecektir. Yukarıda yazmış olduğumuz belirtiler gerçekten de ciddi olan ve insanların hayatını çok etkileyecek ve ağrının sonucunda rahatsızlık hissedeceği durumları olacaktır. Hastalığın riskleri arasında kistin içinin boşaltılmaması ya da cerrahi yöntemle alınmadığı zamanlarda patlaması sonucunda içinde ki sıvı dışarıya akacaktır. Bu süre bir saat ile bir gün boyunca sıvı dışarıya akar. Bu durumda kısa süre içerisinde kist kendisini yenileyecektir. Kistin ameliyat ile alınmasına rağmen birçok bayanın tekrardan nüks ettiği görülmektedir. Bu nedenle de kistin cerrahi yöntem kullanılarak alınmasına rağmen sık sık tekrar ediyorsa bartholin bezlerinin tamamen alınması gerekebilir. Bu durumda kadınlarda sürekli olarak vajina kuruluğu meydana gelecektir.

Bartholin kistinin gelişimi ile birlikte kişinin dokunduğu yerde eline bir parça gelecektir. Kişinin bu kisti kendi kendisine sıkarak ya da delerek patlatması çok ciddi komplikasyonların oluşmasına neden olacaktır. Kistin bu durumda kısa zaman içerisinde tekrardan nüks edeceği ayrıca bölgenin enfeksiyon kapması sonucunda iltihaplanarak kişinin ateşlenmesi, mide bulantısı gibi durumlar sonucunda ve bölgeden pis kokulu akıntı geleceği için tedavisi daha uzun sürecektir. Kistin tedavisini her zaman için uzman kadın doğum uzmanı olan doktor tarafından yapılması gerekmektedir.

Bartholin Kisti ve Kanser

Bartholin kisti kansere dönüşmez. Fakat bartholin bezinin daha çok 65 yaş üzerinde ki kadınlarda kanser olma gibi bir durum görülebilir. Cinsel yolla geçen bir virüs sonucunda, sigara tüketen kişilerde, çok eşlik olan kadınlarda bartholin bezi kanseri olma riski çok fazla olmaktadır.

  • Menopoz sonrasında kadınların vajinasının alt kısmında oluşan şişlik;
  • Vajinanın alt bölgesinde ağrı;
  • Elle dokunulma sonucunda ya da büyümesi neticesinde de gözle görülür bir kitlenin olması.

Kanser olması durumunda ağrı çok nadir görünen bir belirti olmaktadır. Bartholin bezi kanseri tanısını koymak için bazı zamanlarda parça alınarak biyopsi yapılması söz konusu olabilir. Tanı konulduktan sonra tedavisi cerrahi olmaktadır. Kadın doğum uzmanları tarafından yapılacaktır. Ameliyat süresi 1 ile 3 saat arasında değişmektedir. Kitlenin bulunduğu bölgeden tamamen çıkartılması gerekmektedir. Ayrıca kitle çıkartılırken vulvanın hepsinin de cerrahi yöntem ile alınması gerekmektedir. Hastanın kanser tanısı sonrasında iyileşmesi ve vücudunda ki kanser hücrelerinin ölmesi amacıyla kemoterapi ve radyoterapi uygulanacağı da unutulmamalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle