Bartholin Kisti Tedavi Yöntemleri ve Bitkisel Kürleri

Barholin kisti oluştuğu zaman şiddetli ağrıların olması ve gündelik hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Evde yapacağınız yöntemler suya oturma ya da bitkisel çaylardır. Geçmediği zaman doktor gidin.

Bartholin Kisti Tedavisi

Bartholin bezleri vajinanın sağlı ve sollu olarak her iki tarafında bulunan salgı bezleri olmaktadır. Vajinanın kuru kalmaması için sıvı üretirler. Sıvı üreterek vajinaya ulaştırdıkları kanalların tıkanması sonucunda sıvı curada birikir ve kist haline gelir. Daha sonradan ise apse yapması neticesinde bayanların şiddetli ağrısının olmasına ve rahatsızlık duymasına neden olur. Çok küçük kistlerin herhangi bir tedavisi olmamaktadır. Bunlar zararsızdır. Fakat her ihtimale karşı büyümesi durumu göz önüne alınarak hasta takibe alınmalıdır. Bartholin kisti ya da apsesi oluşmaya başlaması sonucunda cinsel ilişkiye girememe, oturma sırasında ağrı gibi durumlar meydana gelecektir. Tedavisi kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Gebelikte bartholin kisti oluşması durumunda gebe kadının son aylarında olması durumunda boşaltma işlemi yapılacağı gibi aynı zamanda da antibiyotikler de reçete edilebilir. Ayrıca bakire bir bayanda da görülme riski olacaktır. Daha çok tuvalet hijyenine dikkat etmeyen bakirelerde meydana gelir. Bu durum herhangi bir kısırlığa yol açmaz. Hamileliğin son aylarında olması durumunda tedavisi doktorunuz tarafından bartholin apsesinin içi boşaltılır.

Bartolin Kisti Aspirasyonu ve Drenajı

Yaptığı sıcak su banyolarının bir işe yaramaması durumunda hastanın düzelme olmayacağından ötürü bartholin kistinin enjektör yardımıyla aspire edilmesi söz konusu olacaktır. Bunun için neşeter kullanılır. Küçük bir kesik açılır ve drenaj içindeki sıvının boşalmasını sağlayacaktır. Bu tedavi yöntemi esnasında kistin tekrardan nüks etme oranı çok fazla olmaktadır. Hastanın sık sık kisti oluyorsa ve hayatını olumsuz yönde etkiliyorsa o halde bu yöntemi bir daha uygulanmayacaktır.

Cerrahi Yöntem

Sıvı boşaltıldıktan sonra tekrardan nüks etmesi durumunda hastanın marsupializasyon adı verilen yöntem ile ameliyatının yapılması gerekmektedir. Bu işlemin kolak anestezi ortamında ve hastane odasında yapılmalıdır. Bartolin kisti cilt üzerinden bir kesik yapılarak kistin görünümü ulaşacaktır.

Kistin kesilerek içerisinde ki jel kıvamında olan sıvı dışarıya boşaltılır. Daha sonrasında dikiş işlemi yapılacağı sırasın da gümüş nitrat ile iç kısmı temizlenecektir. Kistin bir daha tekrar etmemesi için mutlaka marsupalizasyon ameliyatı esnasında gümüş nitrat uygulaması yapılması gerekmektedir. 

Marspializasyon yöntemi sayesinde bartholin bezinin salgılamakta olduğu sıvıya neden olan tıkanıklık giderilmesi sayesinde bartholin bezi tekrardan eskisi gibi çalışacaktı. Hastaya yapılan bu yöntem sonrasında hastanın günde 4 defa sıcak su banyosu yapması gerekmektedir. Kistin tekrar etme riski düşük olsa da bazı kişilerde tekrarlama ihtimali bulunmaktadır.

Bartolin Kisti Evde Tedavi

Sıcak Su Banyoları

  • 2 litre su;
  • 100 gram kuru papatya.

2 litre suyun içerisine atacak olduğunuz 100 gram papatya kaynatılmalıdır. Bu yaptığınız suyu leğene boşaltmalısınız. İlk önce suya oturmamalı sadece buhar teninize değecek şekilde oturmalısınız. Su ılık olduğu zaman ise tam olarak suyun üzerine oturun. Bartholin kistinin olduğu bölgeye hafif masaj yapmalısınız. Bu işlemi Bir hafta boyunca 2 kez uygulamanız gerekmektedir. Su buharının değmesi ve oturma işlemi en az 15 dakika olmalıdır. Sıcak su banyonu yapabildiğiniz kadar yapmalısınız. Kişilerin ağrısı olacaktır. Fakat bu ağrının dinmesi konusunda çok başarılı sonuçlar verecektir. Kişinin sıcak su oturma banyosu yapamadığı zamanlarda ise bir miktar pamuk papatya suyu ile ıslatılmalı ve bartholin kistinin olduğu bölgeye sürülmelidir. Kistin üzerine tampon yapılır. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz. 

Bu sıcak su banyosu yaparken kişinin bazılarının şiddetli ağrıları olacaktır. Suyun içerisine Parasematol atmanız ağrılarınızın azalmasını da sağlayacaktır. Bu tedavi yöntemiyle kişinin iyileşmesi neredeyse az olmaktadır. Fakat evinizde bartolin kisti tedavisini rahatlıkla doktora gitmeden önce uygulayacağınız bir yol olmaktadır.

Bitkisel Tarif

  • 200 gram aloe vera yaprakları;
  • 400 gram bal.
  • 1 litre bardağı su.

Aloe vera yapraklarını ezmelisiniz. Macun kıvamına getirdikten sonra suyun içerisine konulmalıdır. Bal yavaş bir şekilde karışımın içerisine konulmalıdır. Bu işlem kısık ateşte macun kıvamına gelene kadar pişirilmelidir. Ardından oluşan macun gün içerisinde 1 defa yemeklerden önce aç karnına almalısınız. 10 gün boyunca tedaviye devam etmeniz fayda sağlayacaktır. Şeker hastalarının ve emziren annelerin tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Karabaş ve Melisa Otu Çayı

  • 1 tatlı kaşığı karabaş otu;
  • 1 tatlı kaşığı melisa otu;
  • 1 su bardağı su.

Kaynamakta olan suyun içerisine karabaş otunu ve melisa otunu koyup iki dakika boyunca kaynatın. Daha sonrasında 20 dakika boyunca demlenmesi için bekleyin. Bu kürün 3 hafta boyunca uygulamalısınız. Ardından bir hafta ara vererek tekrardan uygulayabilirsiniz. Yemeklerden önce aç karnına için ve kürü içtikten sonra yarım saat boyunca başka bir şey yememeli ve içmemelisiniz. Ayrıca içerisine herhangi bir tatlandırıcı da atmamalısınız.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle