Basit Kemik Kisti Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Basit kemik kistleri gelişme çağındaki çocukların kemiklerinde meydana gelen, kemiğin incelerek kırılmasına neden olan, bazı kistlerin ameliyat ile alınması gerekmektedir.

Basit Kemik Kisti


Basit Kemik Kisti Röntgen Görüntüsü

Basit kemik kistleri daha çok 5 ile 15 yaş arasında olan gelişme çağındaki çocuklarda görülmektedir. Kemikte büyüme kısmı olan metafize yerleşecek olan kist ergenlik çağında olan çocuklarda görülmektedir. Basit kemik kisti erkek çocuklarında daha çok görülmektedir. Bu kistlerin daha çok kol kemiği olan üzerinde, uyluk kemiğinde ve proksimal kemik üzerinde daha çok bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda çocukların yarısından fazlasında basit kemik kisti meydana gelmesi durumunda kol kemiğinde gelişmektedir. Çok az da olsa tibia kemiği, distal ve talus kemiğinde de meydana gelmektedir. Kemik kistleri kemiğin büyüme plağında meydana gelecek ve metafiz üzerinde oluşacaktır. Kemik üzerinde meydana gelecek olan kemik kisti iyi huylu olmaktadır. Kemikte lezyon biçiminde olması sonucunda büyümekte olan kemiğe yakın olan yerde aktif olarak bulunacak ve latent olarak sınıflandırılan kist büyüyecektir. 

Bu kistler çok yavaş bir şekilde büyüme belirtisi gösterecektir. Kemik korteksinin incelmesine neden olacak ve büyümekte olan kemiğin incelmesine neden olacaktır. Kist oluşması sonucunda latent durumuna gelmesi daha çok çocuklarda 10 yaşına gelmeleri sonucunda olacaktır. Çocukların gelişimini tamamlaması durumunda bu kistlerin büyümesi de duracaktır. Bazı çocuklarda meydana gelen kistler herhangi bir tedavisi gerçekleşmeden kendiliğinden kaybolacak kistler olmaktadır. Basit kemik kistinin tam olarak çocuklarda neden meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir.

Fakat büyümekte olan kemiğin üzerinde olan hücrelerde venöz tıkanma yaşanması durumunda hücreler arasında sıvıların toplanması sonucunda basınç uygulanacağı için kist duvarları oluşacak ve zamanla da içi sıvı ile dolarak, kist meydana gelecektir. 

Basit Kemik Kisti Belirtileri

Kemik kistleri çocuklarda meydana gelmesi sonucunda içerisinde sıvı bulunan kemik üzerinde bir boşluk meydana gelecektir. Kemiğin zayıflamasına neden olacak ve bu durumda kemik septaların incelmesi söz konusu olacaktır. Oluştuğu kemik üzerinde yavaş bir şekilde genişlemesi ve kemik korteksinin kalınlaşarak kisti oluşması sonucunda septalar yüzünden multilobüler haline de gelebilir. Kist ilk oluşmaya başladığı zamanlarda herhangi bir belirti vermeyecektir. Kistin meydana gelmesi sonucunda herhangi bir belirti vermemesi durumunda çekilecek herhangi bir röntgen filminde tesadüfen görülecektir. 

  • Kemik üzerinde fonksiyon kaybı;
  • Ağrının olması;
  • Şişkinliğin olması;
  • Kemik dokusunda incelme;
  • Kemiğin kırılması.

Basit kemik kisti meydana gelmesi durumunda, patolojik olarak kemik üzerinde kırık oluşmaması ve kistin çok büyümemesi durumunda ağrı olmayacaktır. Kistin görüntüleme teknikleri olan röntgen filmi, bilgisayarlı tomografi ya da MR sayesinde hastalığın tanısının konulması mümkün olacaktır.

Basit Kemik Kisti Tedavisi

Basit kemik kistleri çocuklarda küçük olması durumunda hastanın takip edilmesi ve ilaç tedavisi uygulanarak kistin yok olması beklenecektir. Eğer ki kemiğin incelmesine neden olması durumunda, ağrı olması ve kemikte kırılma riski taşıması durumunda ise kistin anestezi altında içinin boşaltılması gerekmektedir. Basit kemik kistlerinin ameliyatla alınması için bir iğne yardımıyla kiste ulaşılacak ve özel enjeksiyon sayesinde kistin içindeki sıvı boşaltılacaktır. Kistin içerisinde oluşan sıvının rengi sarı renge yakın ve berrak olması ile bilinmektedir. Kistin içi boşaltılması sonucunda radyoopak bir tıbbi madde kistin içerisine enjekte edilecektir. Bu sayede kistin tekrardan oluşumu da engellenmiş olur. Bu kistler tek bir tane ya da çok odalı olması durumunda doktor tarafından hepsinin içinin boşaltılması gerekmektedir. Daha sonradan oluşacak boşluğun kapatılması için tıbbi çimento ile oluşan boşluğun kapatılması gerekmektedir.

Kistin çok büyük olması durumunda, kırık olması ya da kırık riskinin artması durumunda ise doktor tarafından basit kemik kistlerin de küretaj ve greftleme uygulanarak operasyon ile kistin alınması gerekmektedir.

Basit Kemik Kisti Bitkisel Tedavisi

  • 2 yemek kaşığı andız otu;
  • 1 yemek kaşığı dulavrat otu;
  • 1.5 su bardağı su.

Basit kemik kisti yaşamakta olan çocukların, kistin küçük olması durumunda ve ameliyatla alınmaması söz konusu olduğunda kistin küçülmesi için bitkisel tedavi de uygulanabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı andız otunun ve 1 yemek kaşığı dulavrat otunun 1.5 su bardağı hazır suyun içerisine atılarak kaynatılır. Ardından 2 saat boyunca demlenmesi beklenir ve günde 1 defa çocuklara aç karnına içirilir. Kür 21 gün boyunca uygulanmalıdır. Daha sonradan 1 hafta ara verilmeli ve tekrardan uygulanmalıdır.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle