Basit Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Basit kist genellikle iyi huylu olan ve büyümemesi durumunda belirtileri olmayacak, büyümesi sonucunda hamile kalma sorunu gibi sorunlar oluşacağından tedavisi yapılmalıdır.

Basit Kist


Yumurtalıkta Basit Kist

Basit kist over bölgesinde oluşması içi sıvı bir madde ile dolu olan ve kese benzerinde dokular üzerinde oluşacaktır. Over kist yapmaya çok uygun olan bir doku olmaktadır. Birçok lezyon çeşidi over üzerinde meydana gelebilir. Ergenlik dönemi öncesinde ya da menopoz sonrasında yumurtalık kisti çok fazla görülmemektedir. Adet gören kadınlarda sıklıkla görülen kistlerin içerisinde oluşan sıvının sarı renkte şeffaf bir görüntüsü vardır. Bu kistler daha çok iyi huylu zararsız kistler olarak bilinmektedir. Fakat büyümesi sonucunda bayanlarda hamile kalamama gibi sorun oluşmasına bu lezyon sebep olacaktır. Bazı kistlerin kansere neden olması ile bilinmektedir. Daha çok menopoz sonrasında görülen kistler varken kanserden kadınların korkmasına neden olacak durum oluşabilir.

Basit Kist Belirtileri

Basit kistlerin oluşması sonucunda hastaların dokuya baskı yapmaması ya da büyümemesi sonucunda herhangi bir belirti vermeyecektir. Fakat oluşan over kistlerin de büyümesi sonucunda bazı bayanlarda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Adet düzensizliği;
  • Karında şişme;
  • Mide bulantısı;
  • Göğüslerde hassaslık;
  • İlişki sırasında şiddetli ağrı;
  • Lekelenme;
  • Aşırı tüylenme;
  • Gebe kalmakta sorun;
  • Kilo artışı;
  • Kist patlaması.

Sıklıkla bu yukarıda yazdığımız belirtilerin oluşması sonucunda hastanın basit kist tanısı konulması sonucunda tehlikeli mi sorusu akıllara gelmektedir. Basit kistin basınç sonucunda yırtılması neticesinde hızlı nefes alıp vermek, baş ağrısı karın bölgesinde gelişen bir anda şiddetli ağrının oluşması, kanamanın meydana gelmesi gibi durumlar gelişirse bu durum tehlikeli bir sorun olması gibi bir neden olacağından hastanın şok geçirmesi gibi sorun olacağından bir an önce müdahale edilmesi gerekmektedir.

Basit Kist Nedenleri

Yumurtalıklarda kistlerin oluşması daha çok folikül kesesinin oluşması neticesinde adet dönemi içerisinde yumurta bırakması ile bilinmektedir. Fakat normal adet döngüsü içerisinde folikül kesesinin büyümesi sonucunda çatlamaması sonucunda kist meydana gelir. Basit kist olarak adlandırılan bu kistler bazı bayanlarda tedavisi yapılmadan kendiliğinden kaybolacaktır. Fakat çatlamaması sonucunda kistin gelişmesi ve içerisinde ki sıvının artması sonucunda sorun oluşumuna neden olur. Kistlerin semptomları daha çok hamile kalmasına engel olması, ağrının oluşması ve bayanlarda adet görme sırasında sorun oluşumuna neden olacaktır. Bunların çoğunlukla meydana gelme nedenleri arasında hormonların etkili olması ile de bilinmektedir. Over bölgesinde meydana gelen kistlerin hayvanlardan bulaşan bir virüs sonucunda da nadiren olsa hepatik kist olarak meydana gelmesi sonucunda oluşabilir. Bu kistlerin karaciğerde oluşacağı gibi bayanların yumurtalıklarına virüsün ulaşması sonucunda kistin oluşmasına neden olur.

Hayvanların dışkısı sonucunda sebzelerde bu parazit yumurtaları bulaşması sonucunda parazit varken tüketilen sebzelerde meydana gelebilir.

Basit Kist Zararları

Bayanlarda meydana gelecek olan over kistlerinin zararları da bulunmaktadır. Bu kistin zararlarının oluşması daha çok kistin bulunduğu bölge ve boyutu çok önemli olmaktadır. Hamile kalamama sorunu sıklıkla görülecek en büyük sorunlar arasında olmaktadır. Kistin büyümesi sonucunda yumurtalıklarda meydana gelen basit kistin torsiyonu gelişecektir. Bunun neticesinde kistin patlaması neticesinde hastanın şiddetli bir şekilde pelvik bölgesinde ağrının gerçekleşmesi olacağından bayanlarda kanama görülecek, mide bulantısı olacaktır. Bunlar kan akşının azalması ve bayanların yumurtalıklarında kan akışının durması gibi bir sorun gelişebilir. Bunun sonucunda bayanların yumurtalıklarında fonksiyon kaybının oluşmasına neden olur. Şiddetli bir ağrı oluşması durumunda iç kanamanın oluşumuna neden olur. Bu daha çok ilişki sırasında ya da bir travma geçirilmesi sonucunda oluşacak bir sorun olur.

Basit Kist Tedavisi

Kistin büyüklüğü göz önüne alınarak her zaman tedavi ona göre uygulanmalıdır. Basit kistler 8 santimden daha küçük olması durumunda doğum kontrol hapları ile tedavisinin mümkün olacağı bilinmelidir. Basit kistlerin hamile kalmaya engel olacağı için bazı bayanlarda yumurtalıklara baskı yapacağından ilaç tedavisine rağmen hamile kalamayan bayanların yapılan kontrol sonucunda kist küçülmemesi sonucunda kistin büyüklüğüne bağlı olarak cerrahi yöntem uygulanması gerekmektedir. Bunun için laparoskopi cerrahi yöntem ya da açık cerrahi müdahale gerekmektedir. Kist olduğu bölgeden duvarları ile birlikte çıkartılması sonucunda bayanlar 6 ay sonrasında hamile kalabilirler. Kistin çok büyük olması sonucunda tedavisinin yapılması açık yöntem uygulanarak yumurtalık bölgesinden büyük bir kesi yapılarak kist yumurtalıklardan çıkartılacaktır. Eğer kist yumurtalıklardan birine zarar vermesi sonucunda oluşan lezyon sonucunda zarar gören yumurtalığın da lezyon ile birlikte çıkartılarak tedavisinin yapılması gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle