Bebek Beyninde Kist Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerin genel olarak henüz anne rahminde bulundukları dönemde meydana gelebilen beyin kistine uygulanabilecek tedavi yöntemleri ve tedavi uygulamalarının bebekler üzerindeki etkileri hakkında.

Bebekte Beyin Kisti Neden Olur?

Bebeklerin beyninde ortaya çıkan kist ağırlıklı olarak anne rahminde bulundukları dönem içerisinde gerçekleşen ‘gelişim’ esnasında ortaya çıkan bir takım ‘anormallikler’ etkisi ile oluşur. Vücudun genelinde ortaya çıkan kistlerin her birinde olduğu gibi içeriğinde sıvı, kan, omurilik sıvısı ile doku ve mineraller bulunan söz konusu yapı genel olarak iyi huylu olur.

Bebeklerde beyinde ortaya çıkan kist oluşumu, beyin dokusundan kaynaklı olarak ortaya çıkmadıklarından dolayı tümör niteliği taşımamaktadır.

Etkenler

Gebelikte anne rahminde bulunan bebeğin olağan gelişimi sırasında ortaya çıkabilen olağan dışı haller sonucunda meydana gelen kist oluşumunda etkili olan pek çok faktör bulunur. Bebeklerde beyin kistinin ortaya çıkışında etkili olan maddeler arasında;

  • Olağan dışı doku üretimi

Gebelikte bebeğin anne rahminde beyin zarı oluşumu sırasında ortaya çıkan normal olmayan doku oluşumu halinde ortaya çıkar.

  • Tümör hücreleri

Temel olarak tamamen farklı bir yapıya sahip olmalarına karşın beyinde tümör hücrelerinin hızla büyümesi kiste neden olabilir.

  • Beyinde bulunan parazitler

Son derece ufak ölçülerde olan ancak oldukça sert olan kistlerin ortaya çıkmasına neden olur.

  • Beyin hasarı ve buna bağlı anormal gelişimler

Genel olarak daha ileri yaşlarda kendisini gösteren kist oluşumları söz konusu olduğunda altında bulunan teme neden mevcut beyin hasarı ya da beyinde meydana gelen bir probleme ilişkin olarak gerçekleştirilen cerrahi operasyon müdahalelerin olumsuz etkileridir.

Belirtileri

Bebek beyninde kist oluşumuna neden olan etkenler değişken olabildiği gibi ortaya çıkardığı semptomlar/şikayetler de farklı olabilir. Bu durumda bebeklerdeki kist oluşumu için standart bir belirti yapısının oluşturulmasını mümkün kılmaz. Buna göre temel olarak ciddi bağ ağrıları, çok nadir olacak şekilde gece uykusunda nöbet geçirilmesi, sık baş dönmeleri, mide bulantıları ve istifa edilmesi gibi nedenler ile birlikte vücudun dengesini sağlayan beyindeki anormallikten kaynaklı olarak denge kaybının yaşanması ve yürümede sorun yaşanması ve görme ve işitme duyularında sorun yaşanması gibi belirtiler ortaya çıkartabilmektedir. Özellikle hamilelikte yapılacak ultrasonda bebeğin kafada kist oluşumu tespit edilebilir.

Erişkin ya da bebek olması fark etmeksizin vücutta beyin içerisinde meydana gelen kist oluşumlarının vücutta yaratacakları belirtiler, tam olarak bulunduğu konum ile doğrudan bağlantılıdır. 

Tedavi Yöntemleri

Bebekte görülen şikayetler ve semptomlar üzerine öncelikli olarak beyindeki kistin durumu, nerede olduğu ve yapısı ile ilgili olarak bilgi alabilmek üzere gerekli olan test ve değerlendirmeler uzman hekim tarafından gerçekleştirilir. Bu doğrultuda bebeklerde beyin kisti oluşumu için ağırlıklı olarak cerrahi müdahale tercih edilmemektedir. Bebek açısından belirtilerin yaşanmasına neden olmayan boyut ve yapılarda olan kistler için düzenli takibat gerçekleştirilmesi tercih ediliyor. Bunun nedeni ise beyin zarı etkisi ile ortaya çıkan çoğu kistin büyüme kaydetmemesi ve semptomlar yaratmamasıdır. Bu noktada ultrasonda bebeğin kafasında kist oluşumu tespit edilir ise hem hamilelikte hem de hamilelik sonrası süreçte büyüme ve gelişim durumu sıkı takip altına alınır ve gerekli olmadıkça cerrahi operasyon tercihi kullanılmaz.

Ancak bebekte gelişen beyin kistinin sağlığını tehdit ediyor ve ciddi semptomlar yaşanmasına neden oluyor ise uzmanlar tarafından cerrahi müdahale gerçekleştirilmesi kararı alınabilir. Özellikle de çocuğun beynindeki kist hızlı büyüme kaydediyor ya da çok ciddi semptomların yaşanmasına neden oluyor ise cerrahi müdahale uygulanarak, bölgeden kistin çıkartılması sağlanır. Ancak uygulanacak cerrahi müdahalelerde tıpkı oluşumu ve oluşturduğu belirtilerinde olduğu gibi oluşum yapısına göre değişiklik söz konusu olur. Bu kapsamda yeni doğan bebeğin kafasında kist ameliyatının gerçekleştirilmesinde 4 farklı yöntem söz konusu olur ki bunlar;

  • Eğer bebeğin olağan beyin zarı gelişimi sırasında olmaması gerekirken meydana gelen dokulardan kaynaklı olarak kist oluşumu söz konusu olursa bölgeye atılacak kesik küçük ölçülerde olur.
  • Vücuttaki hem cilt hem de saç dokusunun etkisi ile yaşanan kist problemlerinde tamamı alınmayan kistin süreç içerisinde yeniden büyümesi söz konusu olacağından kapsamlı bir cerrahi müdahale ile komple kist bölgeden çıkartılır.
  • Vücudun merkezi sinir sistemi dahilinde görülen beyin kistlerinin bulundukları bölgenin fazlasıyla risk taşıyan bölgeler olması ve kalıcı hasara yol açma riski bulunması nedeni ile uzmanlar tarafından cerrahi müdahale olarak endoskopik teknik kullanılır.
  • Tümör hücresi içeren bir kist söz konusu olduğunda ise kist bölgeden cerrahi operasyonla çıkartılır. Ancak tedavi süreci bununla sınırlı kalmayarak, kemoterapi ve radyoterapi ile hücrelerin tamamen yok edilmesi sağlanır.

Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle