Bebeklerde Kist Nedenleri, Zararları ve Tedavisi

Bebeklerde kist doğum öncesinde çekilen ultrason görüntüsünde tanısı konulmaktadır. Bazı kistler kendiliğinden geçmektedir. Dokulara zarar veren kistlerin cerrahi müdahale ile alınması gerekmektedir.

Bebeklerde Kist


Ultrason Görüntüsü

Bebeklerde kist oluşumu daha çoğunlukla anne karnında çekilecek ultrason görüntüsünde tespit edilmektedir. Bu kistlerin iyi huylu ya da nadirende olsa kötü huylu olma ihtimalleri de vardır. Yetişkinlerde meydana gelen kist oluşumu gibi yeni doğan bebeklerde de kist görülmektedir. Çoğu kistler günümüz teknolojisinde anne karnında tespit edilmektedir.

Bebeklerde meydana gelen kist oluşumu yetişkinlerde görülen nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Bebek gelişimi sırasında embriyo olarak adlandırılmaktadır. Embriyonun gelişimi sırasında anormallikler olması sonucunda organlarda içinin sıvı dolu olan keseciklerin meydana gelmesi ile kist tanısı ultrason görüntüsünde konulacaktır.

Kistin içerisinde sıvı ya da yarı katı olan sıvılar bulunmaktadır. Dış tarafı ise bir zar ile kaplı olan kese görüntüsündedir. Anne karnında gelişmekte olan bebeğin birçok dokusu üzerinde bu kistler meydana gelebilir. En sıklıkla bebeklerde meydana gelen kistler şunlardır:

  • Over kistleri;
  • Beyin kistleri;
  • Kemik kistleri;
  • Pankreas kistleri;
  • Böbrek kistleri;
  • Hidatik kist;
  • Koledok kisti.

Bazı parazitlerin neden olduğu hidatik kist gibi oluşumlar anneden bebeğe geçmektedir. Hayvanların dışkısı ile insanlara bulaşmış olan bir kist gebelik içerisinde oluşması durumunda, annenin karnında olan embriyonunda anneden bu paraziti kapacaktır. Bunun sonucunda da bebeğin parazit sonucunda hidatik kist gelişimi söz konusu olabilir.

Bebeğin gelişimi sırasında anneye birçok test yapılacaktır. Bu testler çoğunlukla bebeğin anne karnında nasıl geliştiğini anlamak için yapılacak olan testler olmaktadır. Ultrason görüntüleme yönteminde anne karnında ki bebeğin organlarında kist oluşup oluşmadığı anlaşılacaktır.

Bebeklerde kist meydana gelmesi ile birlikte tanı konulması sonucunda kontroller artacak ve bebeğin organlarında tespit edilen kistin gerilediği ya da daha da büyüdüğünün kontrollerle izlenmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Kist Nedenleri

Bebeklerde anne karnında oluşması ile birlikte her geçen gün hızla organları gelişecektir. Bu gelişmekte olan organların üzerinde kist oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Embriyonun gelişmesi ile birlikte bir bozukluk olması sonucunda kist gelişmesi söz konusu olacaktır.

Özellikle de bebeklerin gelişmesi sırasında yapılan kontroller sırasında bebeğin beyninde kist gelişmesi ilk haftalar içerisinde görülmektedir. Bu beyin kistlerinin çoğunluğunun gebeliğin ilerleyen zamanlarında kendiliğinden geçmesi beklenmektedir. Eğer ki beyinde meydana gelen beyin kistleri gebeliğin ilerleyen zamanlarında geçmemesi durumunda bebeğin gelişimini engeller.

Daha çok kız bebeklerde anne karnında görülmekte olan yumurtalık kistleri olmaktadır. Bunların nedeni anneden bebeğe geçmekte olan gebelik hormonları sonucunda artış olacağından gelişmekte olan bebekte görülmektedir. Bebeğin doğması ile birlikte over kistleri kendiliğinden çoğunun geçtiği bilinmektedir.

Böbreklerde meydana gelen kistlerin bazılarının neden geliştiği bilinmemektedir. Basit böbrek kistleri gibi bebeklerde anne karnındayken gelişmiş olan kistlerin nedeni bilinmiyor. Böbreklerde gelişmiş olan kistlerin nedeni tam bilinmese bile bebeğin idrar yollarını etkileyeceği için doğumundan sonra tedavisinden sonra düzelme görülmektedir.

Bebeklerde ultrason görüntülemesi sırasında meydana gelen deri kistlerinin oluşma nedenleri arasında kıl kökleri neden olarak gösterilmektedir. Çoğunlukla zarar vermemekte ve tedavisinin doğumdan sonra gerçekleşmesi mümkün olacaktır.

Bebeklerde Kist Tedavisi

Doğum sonrasında oluşan yumurtalık kistlerinin doğum sonrasında over kistlerin kendiliğinden küçüldüğü ve yok olduğu görülmektedir. Bu over kistlerinin tanısı ilk olarak anne karnında ultrason görüntüsünde tanısı konulacaktır. Fakat doğum sonrasında over kistlerinin iyileşmemesi durumunda cerrahi müdahale ile kistin alınması gerekmektedir.

Anne karnında kist görülmesi ile birlikte tedavisi anne karnında olabilir mi tarzında sorular genellikle sorulmaktadır. Over kistleri hakkında bebeklerde oluşması ile birlikte bilgiyi doktor tarafından verilecektir. Kendiliğinden geçmemiş olan kistlerin tedavisinde doğum sonrasında yapılması gerekmektedir. İç organlarda oluşan ve organa içerisinde ki sıvının baskı uygulaması sonucunda organın işlevini ve fonksiyonlarını kaybetmesi sonucunda kistin doğum sonrasında cerrahi operasyon sonrasında alınması gerekmektedir.

Çocuk cerrahları tarafından ya da oluşan kistin alanında uzmanlaşmış bir cerrah tarafından doğumdan sonra kist tedavisinde yapılması beklenmektedir. Bu kist tedavisinde daha çoğunlukla tedavisi için bebeğin doğumundan sonra 2 hafta en az geçmesi ile birlikte gerçekleşecektir.

Normal yollarla bebek sahibi olamayan anne adaylarının tüp bebek ile çocuk sahibi olmaya karar verdikleri zaman yumurtalıklarında kist olmasına rağmen tüp bebek yoluyla gebe kalınabilir. E2 isimli hormonun değerlerine bakılacaktır. Eğer ki kistin boyutlarının 3 santimden küçük olması durumunda ve yumurtalıklara çok fazla zarar vermemesi halinde yumurtalık kisti olmasına rağmen bayanların çoğunda tüp bebek başarılı olunmaktadır. Ayrıca kadınların tüp bebek sonrasında bazılarında kist oluşumu da hormonlarda ortaya çıkan değişiklikler nedeniyle görülmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle