Koroid Pleksus Kisti Nedir? Bebeklerde Tanı Ve Tedavisi Nasıldır?

Koroid pleksus, beyin içerisinde yer alan ve beyin omur ilik sıvının üretimi yapan bir bezdir. Koroid pleksusta oluşan, kapsülle kaplı, çevresi düzgün sınırlarda ve içi sıvı dolu kistler oluşabilmektedir.

Koroid Pleksus Kisti Görülme Sıklığı ve Teşhisi


Annenin ve Fetüsün DNA’sının farklığı

Gebeliklerin %2-3 oranında, bebeğin ultrasonu sırasında rastlanan koroid pleksus kisti, beyin omurilik sıvının yapımında görevli olan salgı bezinde görülmektedir. 

Gebeliğin 6-8. haftaları arasında gelişimi başlayan kist, 9-10. haftalarda beynin iki yarım küresinin arasında bulunan ventrikülün %70-75’ini kapladığı görülür. Yapılan ultrason görüntülemesinde, baş bölgesindeki anormal bulgular ve anneden alınan tarama testlerindeki anormalliklerle saptanan kist, fetüsün 28. haftasının sonuna doğru kendiliğinden kaybolması beklenir. %90-91 oranlarında kendiliğinden iyileştiği ve kaybolduğu görülen koroid pleksus kistlerinin 28’inci haftadan sonra da varlığını sürdürmesi halinde daha ayrıntılı bir ultrason incelemesi için anne yönlendirilir. 

Koroid Pleksus Kistinin Bebek Üzerindeki Etkileri

Annenin kanından yapılan tarama testleri Trizomi denilen genetik faktörlere bakılmaktadır. Genellikle anneler 2’li ve 3’lü taramayı atlayıp gebeliğin ilerleyen trimestrında 4’lü tarama yaptırmaktadır. Fakat bu, fetüsün kromozomal bir bozukluğunun teşhisinde zaman kaybına neden olabilmektedir. 

Yapılan tarama testlerinde yanlış pozitiflik oranı %5-10 civarında olup, kesin sonucu anne karnından alınacak amniyon sıvısının incelenmesi ile alınır. 2’li tarama testinde pozitiflik çıkmış ise ve anne ya da babada soy geçmişinde herhangi bir kromozom anomalisi yoksa 3’lü test için beklenebilir. Fakat takibi yapan doktor riske atmayıp ayrıntılı ultrason ve amniyosentez yapabilir. 

Bebekte koroid pleksus kisti kromozom anomalilerine sebep olacaktır. Anneye durum açıklandıktan sonra heyet kararı ve anne isteği ile bebeğin yaşamına son verilmesi mümkündür. Fakat annenin bebeği doğurmak istemesi ya da gebeliği boyunca hiç kontrole gitmemiş, kist fark edilmemiş yeni doğan bebeklerin çok azında Trizomi 18 gen bozukluğu yani Edward’s Sendromu görülecektir. 

Koroid pleksus kisti, kistin tek sendromu değildir. Sendroma eşlik eden Trizomi 18’in yanı sıra Trizomi 21 ve Trizomi 13 ile birlikte daha sık görülmektedir. Anne karnındaki fetüsün kafa ultrasonu sırasında ventriküllerde kist saptanan bebeklere, vücutlarında başka bir anomali var mı diye ayrıntılı ultrason yapılmalıdır. 


Trizomi 18-21-13 Kromozom Bozuklukları Sonucu Bebek Vücudunda Etkileri

Gebelikte Yakın Takip Gerekebilir!

Gebeliğin 9-10. haftalarında ventriküllerde saptanan kist için anneye durum açıklanır ve rahatlatılır. Kistin 28. haftasının sonuna kadar %90-91 oranında genelde kaybolduğu, yapılan kan testlerinde herhangi bir kromozomal bozukluk yok ise anneye amniyosentez yapılmaz. 

Annelerin bebeği dünyaya getirme kararlarında ise karşılaşacağı durumları bilmesi gerekir. Trizomi 18 kromozom bozukluğunda, bebeğin kalbinde doğum sonrası rahatsızlıklar olacaktır. Bebeğin kalbinde, odacıklar arasındaki duvarda delikler görülme ihtimali çok yüksektir. Bebeğin doğumundan sonra yapılan ekokardiyografi ile kalbin ventrikülleri arasında defekt ve atriyum ile ventrikül arasında defekt tanısı koyulacaktır (%15-20 oranında). Santral sinir sistemi üzerindeki etkileri de hastalarda yapılan incelemelerde %22 oranında saptanmıştır. Çoğunlukla Trizomi 18′ e eşlik eden 21 ve 13 kromozom bozukluğu da düşünüldüğünde tablo daha ağır olabilmektedir. Anne bebeğinin yaşadığı süre boyunca çok özel bir bakıma ve vücuttaki anomalilerin yarattığı sorunları azaltmaya karşı yapılacak tedavileri bilmeli ve ona göre karar vermelidir. 

Gebenin, Bebeğe Koroid Pleksus Kisti Tanısı Koyulduktan Sonraki Psikoljisi

Gebelik döneminde hormonlar nedeniyle duygusallığı normalin biraz üzerinde yaşayan anne adaylarının, bebeğine kist teşhisinin konulması ve genetik bozukluktan bahsedilmesi ile üzülebilir ve depresyona bile girebilir. Gebeliğini takip eden doktorun bebeğin ve anne sağlığının 28. haftasına kadar yakın takip edileceğini, gerekli testlerin gerekli zamanlarda yapılacağını ve annenin bu dönemde beslenmesine ara vermeden devam etmesi konusunda telkin verilebilir. 

Tarama testleri yapılan gebelerin, taramalarında herhangi bir pozitiflik yok ise amniyosentez yapılmaz. Tarama testleri sonucunda pozitiflik çıkmış ise riske atılmaz ve amniyon sıvısı incelenmek üzere karın dışından 10 ml kadar sıvı alınır. Amniyosentez, bebeğin kromozom sayısının tam sonucunu verecektir. Testin sonucu alındıktan sonra annenin bebeği aldırmak için kararını da vermiş olması gerekir. Annelerin amniyosentez sonucunda 200’de bir ihtimalle bebeğini kaybettiği de bilinmektedir. Bebek ve kendisi için doğru kararı verecek olan anneye, doğum yapması ya da yapmaması konusunda ısrarcı olmak yanlış bir davranış olacaktır. 

Fetüste saptanan koroid pleksus kisti için, anne adaylarının doktoru ile iletişimde kalması, kontrollerini kaçırmadan gitmesi gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle