Belde Kist Belirtileri, Teşhisi ve Tedavi Aşamaları

Belde kist, pek çok kişinin yaşayabileceği sorunlar arasında yer almaktadır. Genç ya da yaşlı fark etmeksizin, herkes belinde kist problemi ile karşı karşıya kalabilir.

Belde Kist


Belde Kist

Belde kist bulunması, çok kişide meydana gelebilen hastalıklar arasında yer almaktadır. Kişilerin belinde meydana gelen dokular, kimi zaman içi boş kimi zaman da dolu olabilmektedir. İçi irin dolu olan ya da içi kas doku sıkışmış olan bu dokular, hasta için oldukça tehlikeli boyutlara taşınabilmektedir. Genelde orta yaşlı kişilerde görülmekle beraber, yeni doğanlarda dahi bu hastalığın görülebilmektedir. Belinizde (lomber) meydana gelen yapının uçlarının genelde sinirlere dayandığı bilinmektedir. Bel kisti, zararsız olsa bile kişinin oldukça sıkıntı çekeceği hastalıklar arasındadır. Zira lomber bölgesi, pek çok sinirin kesiştiği bölgelerden birisi olduğu için hastanın oldukça ağrı çekmesi mümkündür. Posterior sinir kökü, bu hastalığın oluştuğu bölge olarak bilinmektedir. 

Belirtileri

 • Yorgunluk
 • Belde gözle görülebilecek bir yumrunun oluşması
 • Eğilememe problemi
 • Cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrı
 • Bel sinirlerinizin sıkışması
 • Hareket edememe
 • Yoğun bel ağrıları
 • Ani sancılar
 • Düz yatamama
 • Oturamama
 • Bele dokunulduğunda ele kitle gelmesi

Yukarıda meydana gelen problemler, pek çok omurga hastalığında ortaktır. En az ikisinin bir arada görülmesi durumunda doğrudan doktora danışmanız gerekmektedir.

 Belinizde herhangi bir kist bulunuyorsa, yukarıda yazmış olduğumuz belirtileri yaşamanız mümkündür. Bununla beraber, belinde kist olduğundan haberi olmayan, ancak ani sıkışma sonucu doktora gelip belinde bu yapının bulunduğu öğrenen çok sayıda kişi bulunmaktadır. 

Belinizi muayene etmeniz sırasında, bel boşluğu ve kalça arasında kalan alanda bir yumru hissetmeniz, bu hastalığa sahip olduğunuzun bir göstergesi olabilmektedir. Yumru üzerine dokunduğunuzda, hareket ediyormuş gibi bir his yaşayabilirsiniz. Bu, kistin içinin sıvı ile dolu olduğuna işarettir. Bu kistler genellikle iyi huylu olmakla beraber, bel boşluğunda olduğu için sıkıntı yaratmaktadır. Ancak, kötü huylu olanları da mevcuttur.

Ani sıkışmalar yaşamanız, sürekli bel ağrıları, yürürken sıkıntı çekmeniz, oturamama problemleri ile karşılaşmanız ve tüm vücudunuza vuran ağrı, belinizde kist olmasının sebepleri arasında yer alabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında derhal bir doktora gitmeniz önerilmektedir. Bel kisti genellikle bel fıtığı ile karıştırılmaktadır. İkisi nispeten farklı şeyler olsa da, bel kisti olan biri bel fıtığı yaşayabilir. Bu genellikle tedavi aşamasında ortaya çıkmaktadır.

Tedavisi

Belde kist tedavisi, hastanın doktora danışması ve tıbbi görüntüleme yöntemleri ile tespit edilmesi sonucu başlanan uygulamalardır. Tedavi sırasında ilk uygulanan yöntem hiç kuşkusuz ki ilaçlardır. İlaçlar, kistin küçülmesine olanak sağlasa da, kisti tamamen yok etmek konusunda başarısız olmaktadır. Bu sebepten ötürü, ilaç tedavisi ve ağrı kesiciler bir arada kullanılmakta, hastanın bel kistinden dolayı yaşamış olduğu sorunlar en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Belinizde bulunan yapı selim, yani kendiliğinden küçülme özelliği gösteren yapılardan birisi olabilir. Bu tarz yapıların belirli bir süre sonra, kendiliğinden geçtikleri görülmektedir. Ancak kist, gittikçe büyüyebilmekte ve diğer kistlerle birleşerek bir polikist de meydana getirebilmektedir. 

Lomber drenaj yöntemi, bel kisti tedavisinde sıklıkla uygulanan yöntemler arasında yer almaktadır. Belinizin içine yerleştirilen bir enjektör ile omurilik sıvısının alınması ve böylece mevcut hastalıktan kurtulunması amaçlanmaktadır. Ancak bu uygulama ile hastalığın yeniden tekrarlanmayacağının garantisini vermek mümkün değildir. Belinizde bir kist bulunuyorsa, ameliyat çözüm için tek yöntem olabilmektedir. 

Cerrahi Operasyon

Bel kisti sorunundan muzdaripseniz, bu hastalıktan kurtulmanın yollarından birisi de cerrahi operasyondur. Oldukça zorlu geçebilen, bu sebepten dolayı mutlaka uzman bir doktorla çalışılması gereken bu operasyonda, hastanın beli açılarak mevcut kistin temizlenmesi amaçlanmaktadır. Bu işlem sırasında, sinir dokulara değmeden yapıyı temizlemek oldukça önemlidir. Aksi takdirde, hastanın felç olabilmesi ya da hayatını dahi kaybedebilmesi mümkündür.

Omurganın açılması ve kistin temizlenmesi, cerrahi operasyonun tanımıdır. Ameliyatın riskleri bulunmakla beraber, iyileşme evresi de oldukça uzun sürebilmektedir. Hastaya uygulanacak tedavinin biçimine doktor karar vermekte, mevcut kistin hastanın hayatını ciddi şekilde etkilediği düşüncesi hakim ise cerrahi operasyon önerilmektedir. Tedavinin sağlanmaması halinde, hastanın yaşamını belinde bir kistin varlığı ile devam ettirmesi oldukça zor olabilmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle