Beyindeki Kistin Zararları Nelerdir? Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Beyin dış yüzeyini kaplayan 3 yapraklı zar arasında oluşan kistik lezyonlar, beynin bilişsel noktalarında yaptığı basıdan dolayı vücutta bazı sorunlar ortaya çıkarabilmektedir.

Beyin yapısal olarak, cevizin görünümüne benzeyen, girinti ve çıkıntıları olan bir şekle sahiptir. Dıştan kendisini saran zarın 3 yapraklı bir yapısı olup, yapraklar arasında birbirine yapışmasını engelleyen ve zarı besleyip metabolik atıkları uzaklaştıran bir yapıya sahiptir. 

Beyin Kistleri Nasıl Oluşur?

Beyin zarı yaprakları arasında, doğumsal, çocukluk döneminde ve erişkinlerde oluşabilen, bazı durumlarda da travmayla ortaya çıkan, keseler içerisine Beyin Omurilik Sıvısı’na benzer kıvamlı bir sıvı dolu kesenin oluşmasıyla ortaya çıkarlar. 

Beyin Kistinin Zararları – Beyin Kistleri Tehlikeli Midir ?

Doğumsal olan kistlerde, bebeklik döneminde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bebeklerin henüz beyin gelişiminin tamamlanmadığı göz önünde bulundurulursa, kistin beyne yaptığı baskı ve o bölgenin beslenememesinden dolayı ortaya çıkan anomaliler kalıcı olabilmektedir. 

Çocukluk döneminde çıkan kistlerde ise yine beyindeki bölgesel baskıdan dolayı kişinin beş duyusunda anormalliklerle fark edilir. Önemsenmediği taktirde kötü sonuçlar doğurabilmektedir. 

Yetişkinlerde, beyin gelişimi tamamlanmış ve kendi vücut değişikliklerini kolayca fark edebilmektedirler. Bu nedenle erken evrede bir doktora başvurulması ile kalıcı bir hasara neden olmadan önlem alınmış, tedavisi yapılmış olur. 


Kistik lezyonları saptamak amacıyla çekilmiş bir MR görüntüsü

Hasta kişinin, beyinsel fonksiyonlarında yavaşlama, beş duyusuyla ilgili sıkıntılar ve en önemlisi de beynin deşarjından dolayı ortaya çıkan epilepsi nöbetleri beyin kistlerinin en önemli belirtileridir. Bu belirtilere istinaden kişide;

  • Görme bozuklukları ve ileri evrede körlük: Beynin görme alanında oluşan baskı nedeniyle beynin o dokusu beslenemez ve yavaş bir şekilde ölür. O nedenle geri dönüşsüz bir şekilde görme kaybına neden olabilir. 
  • Denge problemleri: Kistin işitme ve denge bölümüne yakın olması ve baskı uygulaması ile yürürken sendeleme, işitme problemleri, baş dönmesi ve buna bağlı olarak mide bulantıları olabilmektedir. Kişi yürürken yer ayağının altından kayıyormuş hissi ile düşebilir ve yaralanabilir. 
  • Motor hareket problemleri: Kişinin güçsüzlüğüne ek olarak beynin bu bölümünde yaşanan aksaklıktan dolayı kol ve ayakları hareket ettirememe ya da istemsiz hareketleri ile karşılaşabilir. Vücudun sağ ve / veya sol tarafının hissedilmemesi, felç durumu görülebilmektedir. 
  • Konuşma, anlama, algılama problemleri: Konuşma, duyduğunu işleme- yorumlama ve ifade etme problemleri basınç nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kişinin anlamsız kelimeler kullanması, işittiğini işleyip hayata geçirememe gibi problemlerle karşılaşabilir. 
  • Epilepsi nöbetleri: Nöbet, beynin kendi var olan eletriksel akımının sekteye uğrayarak kendini deşarj ettiği evredir. Kişinin o sırada bilinci kaybolur ve bir nöbet geçirir. Bu esnada ciddi yaralanmalar ve en önemlisi de kafa travması geçirebilir. Nöbet esnasına beyin kanaması ya da kistin patlaması ile karşı karşıya kalınır. Acil müdahale gerekebilir. 

Beyin Kistleri Hayati Tehlike Yaratabilir!

Yukarıda sayılan belirtiler göz önüne alındığında, en büyük tehlike kişinin beyin kanaması ve / veya kistin patlaması durumuyla karşı karşıya kalmasıdır. 

Beyni saran zarın yaprakları arasında negatif basınç oluşturarak yapışmasını önleyen ve beyin dokusunun beslenmesine, beynin beslenmesi sonucu oluşan atıkların uzaklaştırılmasında görevli olan bu yapıda kistler oluşabilmektedir. Oluşum yerine göre bir çok farklılıklar gösterebilmektedir.

Kist, içerisinde Beyin Omurilik Sıvısı kıvamında bir sıvı bulundurur. Beyin zarı, beyni beslediği gibi bu kisti de zamanla beslemeye başlar ve bir balon gibi şişen bu kist giderek beyne daha fazla baskı yapar. Beynin işlevsel bölümlerine yaptığı baskıya göre hayatı risk derecesi değişmektedir. 

Kistin bulunduğu bölgede beslenmesi ve giderek gerilmesi ile patlamaya yaklaştığının sinyallerini verir ve bu tehlikeli bir durumdur. Aynı zamanda kafa içi basıncının da arttığı göz önünde bulundurulursa; şiddetli baş ağrısı, bulantı, fışkırır tarzda kusma gibi belirtiler de verecektir.


HİDROSEFALİ HASTASI BİR BEBEK

Bebeklerde ise hidrosefali dediğimiz durum ortaya çıkabilmektedir. Hidrosefali; beyin zarları arasındaki emilimin bozulması ile ortaya çıkan beyin sıvısının kafa içerisinde birikme durumudur. Acil müdahale gerektirir ve cerrahi olarak şant açılmalıdır. 

Kistin patlaması ve beyin kanamasına neden olduğu teelikeli durumlarda, acil beyin ameliyatına alınmalı, kanama odağı durdurulmalı, zarlar arasında basınca neden olacak başka kistler var ise temizlenmelidir. 

Belirtileri kendisinde veya çocuğunda gözlemleyen bir kişinin en yakın zamanda nöroloji polikliniğine gitmesi ve detaylı tetkiklerinin yaptırılması gerekmektedir. Tetkikler sonucunda kiste rastlanan hastalarda kolay ve yaşam kalitesini etkilemeyen 3 tedavi yöntemi hekim tarafından seçilir. Kistin bulunduğu kese açılarak zarlar arasında sıvının emilip eski zar yapısına dönmesi beklenir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle