Beyinde Kist Ameliyatı Aşamaları, Riskleri ve İyileşme Süresi

Beyinde kist ameliyatı, mevcut sorunu yaşayan hastaların çekinmesine ve korkmasına neden olacak durumlar arasında yer almaktadır. Beyinde bulunan kistler, ameliyatla alınabilir.

Beyin Kisti Ameliyatı


Beyin Kisti Ameliyatı


Beyinde kist ameliyatı, pek çok kişinin korkmasına neden olan; ameliyat türleri içerisinde değerlendirildiğinde riskli olarak kabul edilecek operasyonlardır. Mutlaka uzman kişiler tarafından uygulanması gereken bu ameliyatlar, kistin türüne bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Beyninizde bulunan bir kistin varlığı, tıbbi görüntüleme teknikleri ile teşhise kavuşturulduğunda ameliyat tedavi için tercih edilebilecek yollardan yalnızca bir tanesidir. 

Uzman doktor tarafından beyinde tespit edilen kistin niteliği (iyi huylu olup olmadığı) belirlendikten sonra, ameliyat kararı verilebilir. Her ne kadar kötü niyetli bir tümör olmasa da beyinde aykırı bir maddenin bulunması, son derece riskli olabilmektedir. Bu sebepten ötürü beyin ameliyatı, her zaman son derece önemsenen operasyonlar arasında yer almaktadır.

Ameliyat Öncesi Hazırlıklar

Ameliyat öncesinde yapılacak hazırlıklar son derece önemlidir. Ameliyatı gerçekleştirecek beyin cerrahı ve ekibinin, operasyonun şekline dair mutlaka bir planları olması gerekmektedir. Kistin yerinin doğru şekilde belirlenmesi ve bu kisti temizleme yöntemi ameliyat öncesi yapılacak hazırlıklar arasında yer almaktadır. Hastanın ameliyat için motive edilmesi, gerekli görülürse kisti küçültmek için uygulanacak olan ilaç tedavisi, ön hazırlıklar arasında gösterilebilmektedir.

Hastanın imzasının alınması ve hastanın süreç hakkında bilgilendirilmesi, asla atlanmaması gereken; mutlaka üstünde durulması gereken konular arasındadır. Ameliyat sonrası gelişebilecek komplikasyonlar hakkında önlem almak da mutlaka ameliyat öncesinde gerçekleştirilmelidir. 

Operasyon Aşamaları

Operasyon aşamaları da hastanın yaşına ve durumuna bağlı olarak faklılık gösterilebilmektedir. Beyin ameliyatı, riskli ve hafife alınmaması gereken operasyonlar arasında değerlendirildiğinden ötürü, genellikle tek işlem yapılması esas alınır. Cerrahi işlemin süresi 1 ile 2 saat arasında değişebileceği gibi; kistin türüne, kapsadığı risk grubuna göre de bu süre uzayabilir. Ancak işlem öncesinde öngörülecek tahmini süreler bulunduğundan dolayı bu konuda ön bilgi sahibi olmanız beklenmektedir.

Ameliyat yapılacak alanın hijyenin sağlanması ve ekipmanların sterilizasyonunun yapılması sonrasında operasyon yapılmaktadır. Kistin bulunduğu bölge açılarak, mevcut yapının alınması; hastada herhangi bir komplikasyon görülmemesi halinde de kesinin kapatılması operasyonun aşamaları arasında yer almaktadır. Beyinde kist ameliyatı olanlar ve bu konudaki görüşleri analiz edildiğinde, beyin ameliyatı genellikle 2 ile 5 saat arasında sürmektedir. 

İyileşme Süreci ve Gelişebilecek Komplikasyonlar

Beyinde bulunan kistin cerrahi müdahale ile temizlenmesi, beynin artık iyileşme süresine girdiğinin habercisidir. Ancak bu süreç çok dikkate alınmalı ve önemsenmelidir. Ne yazık ki tıbben iyileşme süresinde de hastanın hayati tehlikesi bulunmaktadır.

 • Bulantı
 • Geçici Hafıza Kaybı
 • Yüksek Ateş
 • Baş Ağrısı
 • Sürekli Uyku Hali
 • Konuşmakta Güçlük
 • Beyin Kanaması ( Güçlü bir ihtimal)
 • Baygınlık
 • Hareket Ederken Güçlük
 • Kısmi Felç
 • Halsizlik 
 • Beyinde Ödem Görülmesi

Beyinde ödem görülmesi, ameliyat sonrasında sıklıkla karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Yukarıdaki belirtilerin en az 2’sinin bir arada görülmesi halinde derhal doktorunuza görünün.

Beyin ameliyatı sonrasında yukarıda görülen sorunlar yaşanabilmektedir. İyileşme süresi 1 yılı bulabilen beyin ameliyatı, diğer bütün ameliyatlarla kıyasla süresi en uzun olan operasyonlardır. Operasyon sonrasında baş ağrısı, yorgunluk ve halsizlik karşılaşılması sık olan durumlar arasında bulunmaktadır. Beyin, vücudun tamamının yönetim merkezi olduğundan ötürü, iyileşme süresinde de organlarınızın pek çoğunda hareket kaybı ya da ağrı görülebilir. Bu süre boyunca, kendinize çok dikkat etmeli ve güç harcayacak aktivitelerden kaçınmanız gerekmektedir.

Ameliyat Riskleri

 Beyinde kist ameliyatı riskleri, kistin bulunduğu alana göre değişiklik gösterebilmektedir. Tıbben, en ufak bir operasyonda bile aksi bir durum görülmesi ihtimali bulunmaktadır. Beyin ameliyatı da riskli olmakla beraber, kistin tehlikeli bölgede olması, polikistler bulundurması ya da niteliği itibari ile kötü huylu olması, riskleri artıran etmenler arasında bulunmaktadır. 

Kistin varlığı görüntüleme teknikleri ile belirlendiğinde, cerrahların hastayı ameliyatın risklerine dair bilgilendirmesi ve bu konuda onay alması esastır. Bu sebepten ötürü ameliyatın riskinin değişiklik gösterdiğini söylemek doğru olacaktır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle