Beyinde Kist Nasıl Tedavi Edilir? Tedavi Yöntemleri

Beyin ve çevresini saran zarın katları arasında oluşan, beyin omurilik sıvısına benzer bir sıvı bulunan keselere beyin kisti adı verilmektedir. Beyinde dolaşıma ve yaşamsal fonksiyonları etkileyebilir.

Tedavi Yöntemleri

Beyin kisti, beyni saran zarın 3 katlı bir yapraktan oluşması nedeniyle aralıklarında oluşan, içi beyin omurilik sıvısına benzer bir sıvı ile dolması ile meydana gelen kese şeklinde yapılardır. Kistler beyindeki yaşamsal fonksiyonları yürüten bölgelere bası yapması ve beynin beslenmesini engelleyebilir. 

Beynin vücudu yönettiği yaşamsal fonksiyonları etkilediği, beynin beslenmesini etkilediği durumlarda cerrahi yöntemle çıkarılması, kist üzerine şat uygulanması ve pencere açılarak kist içerisindeki sıvının dağılması ve zamanla o sıvının emiliminin olması sağlanır. 

Kistin herhangi bir yaşamsal fonksiyona etkisi yoksa, kişinin psikiyatrik bir problemine neden olmuyorsa radyolojik görüntüleme yöntemiyle rutin olarak izlenir ve kistin neden olduğu baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, görme bozukluklarıyla ilgili medikal tedaviye başlanır. 

Cerrahi Yöntemler

Beyindeki kist yaşamsal fonksiyonları etkiliyorsa, hastanın 5 duyusunda sorunlar yaratıyorsa, hasta epilepsi nöbetleri geçiriyorsa, ve tüm bu sorunlara medikal bir çözüm bulunamıyorsa ve kistin radyolojik görüntülemelerinde büyüdüğü saptanmışsa cerrahi yöntem en uygunudur. 

  1. Kiste şant takılarak kistin içerisindeki sıvının zar içerisindeki dolaşıma katılması sağlanır.
  2. Kiste iki yanından pencere açılarak kistin içerisindeki sıvının drene edilmesi amaçlanır. 
  3. Kist kesesiyle beraber çıkarılır. 

Cerrahi yöntemler sonucunda hasta 25 gün nörolojik muayeneden geçirilir ve normal muayene sonuçlarına ulaşılınca taburculuğu yapılır. Rutin aralıklarla hastanın bilgisayarlı tomografisi, manyetik rezonans görüntülemesi, nörolojik muayenesi yapılır. Yaklaşık 3 ay sonra hasta eski hayatına dönmüş olur. 

Yapılan nörolojik muayenede, Elektro Ensefalo Grafi çekiminde halen epilepsi bulguları varsa epilepsi tedavisi medikal olarak devam eder. 

Kist Cerrahi Olarak Alınsa Bile Sekeller Kalabilir!

Beyinde oluşan kistin cerrahi tedavisi yapılsa bile, eğer kişinin cerrahi tedavi yapılana kadar beyinde etkilediği bölgelerde geri dönüşümsüz olarak sorunlar olmuş ise onun geri dönüşü olmayacaktır. 

Kist beyinde bulunduğu bölgelerdeki sorunlar ile belirti vermektedir. Bunlar görme bozuklukları, denge bozuklukları, konuşma ve anlama bozuklukları, kollarda ve bacaklarda istemsiz hareketler ya da hissizlik gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bu belirtiler önemsenmediği, beynin bu yönden incelenmediği durumlarda kist etki ettiği bölgedeki dolaşımı etkilediğinden dolayı geri dönüşsüz olarak 5 duyudan bir kaçı kaybolabilmektedir. 

Etkileri

Beyin zarında meydana gelen kist, beynin üst tarafından beynin vücudu yönettiği bir bölgeye etki eder. Bu bölgelerden hangisine etki ederse o bölgedeki fonksiyonlarda aksaklıklar oluşur. Görme bozuklukları, hissizlik, psikolojik sorunlar, denge bozuklukları, kol ve bacaklarda istemsiz hareket ya da his kayıpları görülebilir. 

Kist dediğimiz yapı, kese içerisine sıvı dolması ile bir balona benzetilebilir. Beyin nasıl beyin omurilik sıvısı ile besleniyor, metabolik atıkları bu sıvı ile uzaklaştırıyorsa var olan kistte zar içerisinde beslenir ve giderek büyüme eğilimi gösterir. Kistin kesesi giderek büyüdüğü, hacminin arttığı düşünülürse yaptığı basınç da o denli artacaktır. Beyin bu basınçtan kistin büyümesiyle paralel olarak etkilenmektedir. 

Yapılan araştırmalar, kistin fizyolojik etkilerinin yanı sıra psikolojik – psikiyatrik olarak da etki göstermektedir. Şizofreni, bipolar duygu surum bozukluğu, depresyon, manik depresif duygulanım bozukluğu, kişilik değişiklikleri görülebilmektedir. Kişilerde bu tür durumlar fark edildiği zaman beyindeki kist varlığı araştırması yapılmalı ve var ise tedavisi bir an önce yapılmalıdır. 

Bitkisel Tedavi

Kistin semptomatik tedavisinde, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi ya da epilepsi gibi durumlarda ilaç tedavisi başlanır. Hastalar analjeziklerin yerine bitkisel olarak da ağrı kesici etkileri olan çaylar, mide bulantıları için ise yine mide bulantısına iyi gelecek çaylar veya macunlar kullanılabilir.

Ağrı kesici olarak lavanta, papatya, melisa, ıhlamur çayları tüketilebilir. Bu çayları günde 2 – 3 fincandan fazla tüketilmemelidir. 

Mide bulantısı için ise; taze zencefil çayının içerisine 1 çay kaşığı bal koyularak tüketilmesi iyi gelecektir. Yine ada çayı ve ıhlamur çayının mide bulantılarına iyi gelecektir. 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle