Beyinde Kist Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Beyinde kist oluşumu doğumsal olacağı gibi geçirilecek herhangi bir beyin kanaması gibi travma sonucunda da ortaya çıkan cerrahi tedavi yöntemiyle müdahale edilecek kistlerdir.

Beyinde Kist


Beyinde Kist Tomografi Görüntüsü

Beyin ve omurilik etrafını sarmakta olan araknoid adı verilen zarın omurilik sıvı olan BOS benzerinde bir sıvı ile dolu olan keseciklerin olmasıdır. Beyinde kist oluşmasının nedenleri arasında beynin ve omurilik zarının ikisinin de farklı olması sonucunda zarların içerisinde kistin sıvı ile doluşması sonucunda kist oluşacaktır. Her yaşta görülebilen bu kistler daha çok çocukluk yaşında görülmektedir. Bazı bebekte beyin kisti olarak dünyaya gelmektedir. Beyinde kist çeşitleri arasında en çok görülen kist isimleri şunlardır:

Kolloid Kisti

Bir kapsül kılıfı ile çevrili olan fındıktan biraz daha büyük olan kist türü olmaktadır. Zardan oluşacağı gibi içerisi BOS adı verilen sıvı ile dolu olmaktadır. Oluşması sonucunda büyümesi neticesinde kist beyne baskı yapacağından hafıza kaybı ve baş ağrısının oluşmasına ve bayılma nöbetlerinin olmasına neden olacaktır. İyi huylu bir kist olsa da tedavisinin yapılacağı yol mutlaka belirti vermeye başlayınca cerrahi yöntem olmalıdır.

Epidermoid Kist

Travmaya bağlı olarak gelişeceği gibi doğumsal olarak bebekte beyinde kist olarak da karşımıza çıkmaktadır. İçerisi deri döküntüleri ile dolu olan bir lezyon olmaktadır. Görme kaybının oluşmasına ya da hastanın felç geçirmesi gibi riskleri olan, duyma kaybının gelişmesi ve kuvvetsizlik oluşmasına neden olacak durumdur. Tedavisinde en iyi yol ise iyi huylu olsa bile tekrarlama riskini ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale olacaktır.

Pineal Kist

İyi huylu olan kistler arasında olmaktadır. Hastanın doğumsal olacağı gibi kitlenin oluşması herhangi bir travma sonucunda da ortaya çıkabilir. İçerisinde sıvı dolu olan kistler arasında olmaktadır. Kistin tespiti için MR çekimi ya da tomografi çekimi sonrasında ortaya çıkacaktır.

Beyinde Kistin Belirtileri

Beyinde kist meydana gelmesi sonucunda küçük olması sonucunda herhangi bir belirti vermeden bulunduğu bölgede rastlanılmadığı süre içerisinde kalacaktır. Küçük kistlerin semptom vermemesi nedeniyle tesadüfen bulunacaktır. Eğer ki kistin büyümesi sonucunda kafa üzerinde şekil bozukluğunun oluşmasına makrosefaliye adı verilen kafa genişlemesine de neden olacağı gibi hastanın sıklıkla kistin büyük olması sonucunda şu belirtiler ortaya çıkacaktır:

  • Şiddetli baş ağrısı;
  • Bayılma;
  • Serebrospinal sıvı birikmesi;
  • Basınç hissi;
  • Gelişmesinde gerilik;
  • Davranışlarında değişiklikler;
  • Vücudun bazı bölgesinde güçsüzlük;
  • Kasları kontrol edememe.

Özellikle yenidoğan bebeklerde doğumsal olarak bebekte beyin kisti neden olur şeklinde soru insanların aklına gelmektedir. Anne karnında gelişimi sırasında sorun olması nedeniyle oluşacaktır.

Şiddetli olarak baş ağrılarının yaşaması, bebeklerde huzursuzluk olması ve mide bulantısı sıklıkla kusma görüleceği gibi kafasında biçimsiz bir şekilde büyüme oluşacağından şekil bozukluğu meydana gelecektir.

Beyin Kisti Nedenleri

Doğumsal olacağı gibi geçirilen herhangi bir beyin kanaması gibi sorun neticesinde de oluşması söz konusu olacaktır. Kistlerin habis olmaması sonucunda insan hayatını tehlikeye atacak bir durum söz konusu olmaz. Diğer organlara yayılması da görülmemektedir. Beyinde kist oluşması sonucunda herhangi bir belirtisi olmaması nedeniyle kistin çok büyük olarak dokuya baskı yapmaması sonucunda belirtisi de olmayacaktır. Bazı kişilerde oluştuğu bölgenin üzerinde büyümesi sonucunda beynin o kısmının görevini yerine getirmemesine neden olacaktır. Beyinde kist oluşması daha çok bebek anne karnında iken gelişimi sırasında meydana gelecektir. Beynin en sıklıkla rastlanan yeri ise beynin ön taban kısmı olan sylvian fissür adı verilen bölge üzerinde olacaktır.

Beyinde meydana gelen kistlerin içi sıvı dolu olurken, beyin kanaması sonrasında gelişen kistlerde bazı durumlarda içi katı olabilir.

Beyinde Kist Tedavisi

Bazı kişilerde meydana gelen kistlerin herhangi bir belirti vermeyecek olması nedeniyle kişilerde ortaya çıkmadan tanısı konulmadan yıllarca beyin üzerinde kalabilirler. Bilgisayarlı tomografi ya da MR sonucunda beyinde kist tanısı konulacaktır. Eğer ki yukarıda yazmış olduğumuz belirtileri vermeye başlaması durumunda ise beyin kistleri beyin cerrahları tarafından ameliyat edilerek alınması gerekmektedir. Ameliyat şant yöntemi kullanılarak ya da kistin tam olarak oluştuğu bölgeden bir kesik açılarak çıkartılması gerekmektedir. Kistin ameliyat ile alınması içerisinde oluşan sıvının tamamen boşaltılması ile gerçekleşecektir. Daha sıklıkla şant ameliyatı beyin kistlerin de gerçekleştirilmektedir. Bunun için cilt atına bir tüp yerleştirilecek ve beyin üzerinde oluşan kistin içerisinde ki sıvının bu tüpün içerisine boşaltılması ile tedavisi gerçekleşecektir.

Bitkisel Tedavisi

  • 10 gram mısır püskülü;
  • 1 bardak su.

Beyinde ödem oluşması ya da kist oluşması durumunda İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bitkisel tedavi yöntemi sayesinde beyinde kist neden olur şeklinde sorusunu yanıtladık. Şifalı otlar kullanılarak hastalığın tedavisi için mısır püskülü ve bir bardak suya ihtiyacınız olacaktır. Taze mısır püskülü kullanmanız gerekmektedir. 1 bardak suyun içerisinde 10 dakika boyunca kaynatın. Daha sonrasında ılık olması sonucunda içmelisiniz. Kistin tedavisinde özellikle de hamilelikte oluşması durumunda bu yöntem ile kistin küçülmesini ve belirtilerini hafifletebilirsiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle