Beyindeki Kistik Lezyon Belirtileri – Etki Alanları

Beyinde oluşan kistik lezyonların, beynin hangi bölgesinde olması ve büyüklüğünden dolayı yaptığı bası nedeniyle yaşamsal fonksiyonları etkilemektedir.

Beyin, dışında kendisini koruyan ve besleyen 3 katlı bir zarla çevrilidir. Beyinde gelişen kistik lezyonlar ise beyin ve zarlarında gelişim gösterebilmektedir. 

Beyinde Kistik Lezyon

Beyin zarının 3 yaprak olduğu düşünüldüğünde, aralarında sıvı birikmesi ile birlikte kistik lezyonlar oluşmaktadır. Bunların doğumsal, çocuklukta ve daha sonra travmaya bağlı olarak da görüldüğü bilinmektedir. 

Kistik lezyonların beynin hangi bölgesinde oluştuğu, büyüklüğü, yaptığı basınç gibi özellikleri önemlidir. Öte yandan bakıldığında, kistik lezyonların iyi huylu olduğu ve kötü huylu kanser gibi diğer organlara sıçrama, yayılma gibi bir durumları yoktur. Sadece kistik lezyonlarda önemli olan nokta, zamanla büyüyüp beyne yaptığı baskı nedeniyle hayati fonksiyonları etkileyebilir, patlayarak kafa içi basıncını arttırabilir ya da beyin kanamalarına sebep olabilmektedir. 

Nasıl Anlaşılır?

Beyinde oluşan kistik lezyonlarda, doğumsal ya da çocukluk döneminde ise annelere büyük görev düşmektedir. Bebeklerin, hareketlerinde yavaşlama, güçsüzleşme, emmede güçlük, reflekslerde değişimler ve nöbet geçirmeleri en önemli belirtileridir. Yine çocuklarda güçsüzlük, kolaylıkla yaptığı bilişsel oyunlarda zorlanma veya yapamama, hareketlerde kısıtlanma, epilepsi nöbetleri en önemli habercileridir. 

Yetişkinlerde ise kişinin kendi kendinin farkına varması, belirtileri göz ardı etmeden nöroloji polikliniğine başvurması gerekir. Epilepsi nöbetlerine sebep olan kistik lezyonlar, beyinde baskı yaptığı bölgedeki elektriksel akımın bozulması ve beynin kendi kendini deşarj etmesi ile ortaya çıkardığı bilinmektedir. 

Her hasta grubunda da yapılacak ayrıntılı kan tahlilleri, EEG, MR çekimleri sonucunda kistik lezyonlara rastlanırsa hastanın mutlaka tedavi altına alınması ve cerrahi müdahale ile lezyonun boşaltılması gerekir.

Belirtileri

Beynin vücuda etki sağladığı bölümleri vardır. Görme, işitme, tat, koklama vs. gibi yaşamsal olarak yaptığımız her şey beyin tarafından algılanır, yorumlanır ve harekete geçirilir. Beyin içerisindeki bu odakların tamamının üzerini kaplayan zarın içerisinde oluşacak kistik lezyonlar ise büyüklüğüne göre belirti gösterir. Kesin bir belirti söylenememekle birlikte başlıca belirtiler şunlardır:

  • Kistik lezyonun çok büyük olduğu durumlarda şiddetli baş ağrısı
  • Görme bölümüne etki ediyorsa, görmede bozulma, bulanık görme, göze perde inme hissi, baş dönmesi, çift görme vs’dir. Lezyonun görme bölümüne yaptığı bası ve o bölgenin beslenemediği durumlarda ise tamamen görme kaybına kadar gidebilir. 
  • Lezyon eğer denge organı kulak ve şakak yakınlarında ise, yürürken sendeleme, yer ayağının altından kayıyor hissi, baş dönmesi ve buna bağlı olarak mide bulantısı, sarhoşluk halidir. İşitmeyi de etkilediği durumlar olabilmektedir. 
  • Motor hareketlerin bölgesine yakın olan lezyonlarda, kol ve bacaklarda hareket güçlüğü ya da lezyonun anlamsız uyarmalarından dolayı kol ve bacaklarda istemsiz hareketler görülebilir. 
  • Konuşma ve anlama bölgesinde var olan lezyonlar ise bireyin kendini ifade etme ve duyduklarını yorumlayamama, anlayamama gibi durumlara getirebilir. Ağzından anlamsız kelimeler çıkabilir, konuşamaz hale gelebilir. 
  • Kistik lezyonları büyüdüğü ve beyinde ilerlediği taktirde demans rahatsızlığı gibi unutkanlık görülebilir. Fakat bundaki fark, hasta yakın ve uzak geçmiş ikisini birden unutabilir, birbirine karıştırabilir. 
  • Epilepsi nöbetleri en tehlikeli konumdur. Beynin deşarjı ile ortaya çıkan nöbetlerde, hastanın evde ya da sokakta geçirdiği taktirde zarar görebilir, başını yere şiddetli çarpabilir, kafa travması geçirebilir. En kötüsü ile kafa travması olduğunda kişide beyin kanaması ya da lezyon kapsülünün yırtılması ile tablo kötüye gidebilir. 

Teşhisi Ve Tedavisi

Kişi hastaneye başvurduktan sonra, ayrıntılı öyküsü dinlenir. Kan tahlilleri, bilgisayarlı tomografi ve Manyetik Rezonans ile beynin görüntülemesi yapılır. Epilepsi ile doktora başvuran vakalarda bunlara ek olarak Elektro Ensefalo Grafi dediğimiz beynin elektriksel akımının ölçüldüğü grafik yöntemi ile hasta incelenir. 

MR ve BT çekiminde hastaya duruma göre, görüntüleme yönteminin ayrıntılı olması açısında radyo aktif madde verilebilir. Tam teşkilatlı bir hastanede bu teşhis yöntemlerinin uygulandıktan sonra, radyoloji doktorunun yazacağı raporla tekrar ilgili hekime gidilir.

Hekim, kistik lezyonun boyutu ve etki alanına göre cerrahi tedaviyi planlar. Lezyon içerisindeki sıvının zar içerisine verilmesi ve emiliminin gerçekleştirilmesi için 3 yöntem vardır. Hekim sonuçlara göre bu 3 yöntemden birini tercih eder.

  1. Lezyon üzerine, içerideki sıvıyı tekrar toplanmaması için kalıcı şant uygulaması yapılarak lezyon içerisindeki sıvı dağıtılır. Basit ve kısa bir işlemdir. 
  2. Lezyon duvarına açık ameliyat ile bir pencere açılır ve sıvı zarlar arasına verilir. İşlemin ileriye dönüş başarı oranı fazla olduğundan tercih sebebidir.
  3. Açık ameliyat ile kiste ham pencere açılması hemde lezyon etrafına şant takılarak bir kanal sistemi oluşturulduğu yöntemdir. Genellikte beyin zarının araknoid kısmındaki kistler için uygulanır.

 

Kaynaklar


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle