Bilekte Kist Ameliyatı Nasıl Yapılır? Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

El ve ayak bileklerinde, parmak eklemlerinde ve parmak tabanlarında görülen boyutları değişkenlik gösteren, sinirlere baskı yapan kistlerdir.

Bilek Kisti


Eklem üzerinde anormal oluşum

Vücut uzuvlarının bilek kısımlarında, parmaklarda ve parmaklarla organın birleşim yerlerinde görülen kistlerdir. Genellikle iyi huylu bening kitleler olarak anılmaktadır. İyi huylu olmasına karşın, uzuvun hareketini sağlayan ve uzuvun his duygusunu beyne ileten sinirler üzerinde baskılara neden olabilmektedir. Kistler bir ya da birden çok şekilde görülebilmekte ve bazen eklem hareketini kısıtlamaktadır. 

El ve ayaklarda görülen bu kistler tendon kılıftan veya eklem yüzeyinden çıkmaktadır. Herhangi bir belli nedeni yoktur. Ayaktaki kistler, uzun yürüyüş sonrasında ya da egzersiz sonrasında şiddetli ağrı, elde oluşan kistler ise ağır iş yapıldığında, elle çalışılan işler sonrasında ağrılar yapabilmektedir. 

Vücut uzuvlarının yüzeylerinden görülebildiği gibi derin yerleşimli de olabilmektedir. El ve ayaklarda oluşan ağrılar önemsenmeli ve ortopedi polikliniğine muayene olmak gerekmektedir. 

Bilek Kisti Teşhisi

Bilek kistlerinin boyutları değişmekle beraber zamanla kaybolabilirler. Hastanın yaşamının olumsuz yönde etkilendiği durumlarda ise beklenmeden kistin oradan alınması gerekmektedir. Bilek kistlerinin tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Kistlerin nedeni tam olarak bilinmezken tendon ve eklem kapsülündeki değişimler nedeniyle dışa doğru çıkıntılıkların olması olarak tanımlanır. 

El ya da ayakla saptanan kistler için elle muayene yapılır. Ardından kistin içerisinden özel yöntemle sıvı alınır ve teşhis amaçlı laboratuvarda incelenir. Kistler genellikle iyi huyludur fakat kötü huylu olup olmadığı bu test ile anlaşılır. 

Kistin olduğu bölgede ultrason incelemesi yapılır. Ultrasonda kemik dokusunun dışında oluşmuş dokunun içerisinde sıvı ya da katı madde olduğunun anlaşılması için bu tekniğe başvurulur. Ayıca kistin boyutu da ultrasonla belirlenir. 

Ultrason tekniğine ek olarak Manyetik Rezonans görüntülemesi de gerekebilir. Eklemlerin daha ayrıntılı incelenmesi için gerekli olan bu yöntem, el ya da ayak bileği kistinde rahatlıkla kullanılmaktadır. 

Kistin Tedavisi

Kistler kendiliğinden kaybolduğu gibi yine aynı noktada çıkabilirler. Tedavisi için bir kaç yöntem vardır.

Enjektör İle Sıvının Boşaltılması

Enjektör yardımıyla yüzeyel kistlerin içlerindeki sıvının ya da yarı katı maddenin boşaltılması ile kist dokusu oradan kaybolur. Yapılan girişimden dolayı eklem dokusunda iltihabın olmaması için içeriye antibiyotik verilerek işleme son verilir. 

Kistin Ameliyatla Alınması

Kistin yeri ve boyutu saptandıktan sonra, elde ve ayakta uyuşmalar, ağrılar ve iğne batması şeklinde karıncalanmalar varsa ameliyat ile alınması gerekmektedir. Sinir hücreleri yenilenemeyen dokular olduğundan sinirleri köreltebilir, kalıcı his kaybına neden olabilmektedir. 

Ameliyat, kolun ya da bacağın tamamının uyuşturularak ya da genel anestezi altında yapılır. Operasyon bölgesinden kist varsa kapsülüyle beraber çıkartılır ve kapatılır. Kist bazı durumlarda tekrar incelenmek için patolojiye gönderilebilir. 

Ameliyat İyileşme Süreci

Operasyon sonrasında eklemin bir süre hareketsiz kalması, iyileşmesi için sabitlenir. Sabitleme için özel ateller ya da yarım alçıdan atel oluşturularak uzuv içerisine yerleştirilir. El ve ayak bileğindeki eklem derisinin kalınlığı ya hareketin kolayca dikişleri açmaması için kalın iplikler ya da zımba yöntemli dikiş tekniği kullanılabilmektedir. 

Operasyon sonrasında enfeksiyon riskine karşı uygun antibiyotik tedavisi başlanır. Ağrılar için ağrı kesiciler verilir. El ya da ayağın hareketsizliğinden dolayı kan dolaşımının bozulup şişlikler olmaması için uzuvu kalp seviyesinde tutmak gerekir. Kol boyuna asılarak, ayak ise uzanır vaziyetteyken ayağın altına yastık koyularak elevasyona alınmalıdır. 

Kol ya da bacakta şişme, dolaşımın bozulması ameliyat bölgesindeki dikişlerin zorlanmasına ve en kötüsü de açılmasına neden olabilir. Elevasyona alınan uzuv belli aralıklarla üst  eklemden hareket ettirilerek, ameliyat bölgesi dışındaki kaslara masaj yapılarak dolaşım hızlandırılmalıdır. Dolaşımın bozulması, ameliyat bölgesindeki kanlanmanın az olması nedeniyle de iyileşmeyi geciktirecektir. 


Ayakta Dolaşım Bozukluğu Sonucu Ödem

Hastanın ayağı yaşa ve operasyon bölgesine bağlı olarak bir hafta 10 gün kadar atel içerisinde kalması gerekebilir. Yaşlı hastaların doku yenilenmesi daha yavaş olacağından bu süre uzayabilmektedir.

İyileşme sürecinde dikkat edilecek diğer bir konu pansumanıdır. Operasyon bölgesindeki temizliğin, kirliliğin giderilmesi ve yara iyileşmesinde de faydalı olan pansuman sırasında bazı durumlarda doktor istemiyle antibiyotikli solüsyonlar kullanılabilir batikon dışında. Atel çıktıktan sonra yara bölgesi tamamen açılarak dikişler sağlam dokuyu birleştirmiş ise dikişlerin alınması gerekmektedir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle