Böbrek Kisti Ağrı Yapar mı? – Belirtileri ve Tedavi Süreçleri

Bilinen böbrek kisti hastalarının yanı sıra bu hastalığın kendisinde olduğunun farkında olmayan hasta sayısının da fazla olduğu tahmin ediliyor. kesinlikle erken tedhiş bu hastalık için çok önemli.

Böbrek Kisti Ağrısı

Nedeni hala bilinmeyen ürolojik sorun olan kistler nadir belirtiler göstermektedir. Genel olarak hastalığın teşhisi çok güç olan lezyonlardır. Bu nedenle kistlerin belirtileri ile tedaviye gelen hastaların yanında bu lezyonlarından haberdar olmayan hastaların olduğu da tahmin edilmektedir.  Böbrek kisti ağrıları birçok hastalık ağrısı ile karıştırılmaktadır. Bu nedenle hangi tip ağrıların ya da bulguların böbrek kistini işaret ettiğini bilmek erken teşhis için oldukça önemlidir. Erken teşhis, söz konusu olan böbrek kistinin doğurabilecek istenmeyen durumlarının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Söz konusu lezyonlar çok az da olsa ağrı yaparak belirti göstermektedir. Başlıca bilinen ağrılar şu şekilde sıralanabilir:

 • Yan taraflarda
 • Bel
 • Sırt
 • Karın
 • Kasık
 • Mesane

Olarak gösterilir. Bu tip ağrılar eğer sıklıkla görülüyorsa muhakkak doktora danışılmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır. Şiddetli bir şekilde ağrı yapmadığını da bilmeniz gerekir. Genel olarak şiddetli ağrı yapan kistler zararlı tümörler veya zarar verebilecek boyutlara ulaşmış tümör tarafından oluşur. Aynı zamanda bu şekilde şiddetli ağrılara sebep olan başka bir etken de böbrekte oluşan taştır. Kistler de ağrı eşiği en alt seviyededir. Genellikle donuk ve rahatsız edici olarak bilinirler. 

Böbrek Kisti Belirtileri

Böbrek kistleri genellikle bir belirti göstermezler. Rastlantısal olarak bilgisayarlı tomografi, MR gibi tetkiklerde görünürler.

 • Çok nadir olarak büyümüş böbrek kistlerin de idrarda kanama gözlemlenebilir.
 • Bazı hastalarda nadiren tansiyon belirtileri gösterebilir.
 • Basit kistler büyüdükçe karın bölgesinde ve yan ağrılar oluştururlar. Kilo kaybı ve baş ağrısı da yaptığı da bilinmektedir.

Çok fazla belirti göstermese bile birçok kişide mevcut olduğu düşünülmektedir. Hatta hastalıktan haberdar olmayan hasta sayısının hastalıktan haberi olan hasta sayısından daha fazla olduğu bilinmektedir.

herhangi bir kist başlangıcı olup olmadığını düzenli kontroller yaptırarak öğrenmenizde fayda var.

Böbrek Rahatsızlıkları ve Belirtileri

Sağlığımızı etkileyecek birçok böbrek rahatsızlığı bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak gözüken böbreklerde oluşan basit kistlerdir. Birçok kişi de görülmesi olası bir durum olan böbrek kistlerin de hastayı rahatsız edebilecek ağrılar başlamadan genel olarak cerrahi bir operasyon kesinlikle önerilmez.

 • Basit kistlerin doğuştan olabileceği gibi erişkinlik evrelerinde de sıklıkla karşımıza çıkmaktadırlar.
 • Kansere dönüşmeyen basit kistler nadir olarak kanama yapabilir.
 • Kistlerin içindeki sıvı zamanla daha fazla toplanarak kistler de büyümeye sebep olur.
 • Büyüyen kistler yan ağrıları ve karın ağrılarını beraberinde gösterir. 
 • Aynı zamanda kusmaya da neden oldukları bilinmektedir.

genel olarak hastalarda basit kistler gözlemlenmektedir. Oluşan kistin basit kist olup olmadığı detaylı muayeneden sonra anlaşılır.

Böbrek kisti için Tedavi Yöntemleri

Tek olan böbrek kistlerin de ultrasonografi eşliğinde kiste iğne gönderilerek içinin içinde ki sıvının alınması sağlanırbu yöntem;

 • Kistin içinde ki şeffaf sıvı iğne yardımı ile boşaltıldıktan sonra tekrar içinin dolmaması için skleroza yani yapıştırıcı bir madde verilir. Bu yöntem sayesinde içi sıvı ile dolu olan kist boşaltılır, fakat yalnızca içinde ki sıvının alınması yeterli olmayacağı için kist kısa süre sonra yeniden eski haline geri döner ve zaman içinde eski haline tekrar ulaşır. Eski haline ulaşmasının ardından daha önce gösterdiği belirtileri göstermeye tekrar başlayacaktır.

Kesinlikle tekrarlayan kistler de veya organın içinde bulunan kiste ulaşımın zor ve riskli olduğu bölgelerde kistlerin laporoskopik dekortikasyon adını alan tedavi önerilmektedir.

 • Bu yöntem ile açılan üç delikten böbreğin olduğu bölgeye girilir. Kamera yardımı ile kistin normalinden fazla büyütülmüş görüntüleri ve çevresinde ki tüm yapılar görüntülenir. Bu görüntüler sayesinde böbreğe ve diğer organlara zarar verilmeden kist boşaltılır. Ve kiste ait duvarlar tamamen çıkartılarak temizlenir. Bu işlem sayesinde kistin tekrar oluşması engellenmiş olur. Klinik tedavide hastanın bir gün hastahane de misafir edilmesi gerekir.

Küçük operasyon ile giderilebilecek bir hastalık olan basit böbrek kisti gerekli boyutlara ulaşmadan alınması önerilmez.

Ayrıca cerrahi operasyon gerektirecek kadar büyüyen kistler, cerrahi operasyon ile alınan kist duvarı ile aynı yerde bir daha kist oluşumu engellenmiş olacaktır. Özellikle ultrasonun yaygınlaşmasıyla sıklıkla karşılaşılan basit böbrek kistleri tedavisinde dokulara zarar vermeden kolaylıkla operasyonlar gerçekleştirilmektedir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle