Böbrek Kisti Ameliyat Yöntemi ve Riskleri Nelerdir?

Böbrek kistleri ameliyatı daha çok laparoskopik yöntem kullanılarak bir kamera yardımıyla yapılan cerrahi yöntem olmaktadır. Ameliyat süresi bir ile üç saat arasında sürmektedir.

Böbrek Kisti Ameliyatı

Böbrek kisti büyümesi durumunda ve dokulara karar vermesi sonucunda kişilerde ciddi oranda idrarın tam olarak yapılamaması sonucunda ve kişilerin şiddetli ağrısının olması durumunda kist büyüklüğü belirlenmesi sonucunda bu kistlerin ameliyat ile bulunduğu bölgeden çıkartılması söz konusu olacaktır. Kistin büyümesi ve birden fazla olma durumunda kişilerde ameliyat yapılması söz konusu olacaktır. Kistin birden fazla olması durumunda detaylı olarak incelenme yapılması ve belirtilerin şiddetine bağlı olarak ameliyat kararı verilecektir. Böbrek fonksiyonlarının çalışmasını engelleyecek olması nedeniyle kist sonucunda kişilerde sorunların oluşması hayatı durumunu olumsuz yönde etkileyecek olduğundan kist çıkartılacaktır. Ameliyatlar SGK güvencesinde olan kişilerin herhangi bir ücret ödemeden devlet tarafından karşılanacağı bilinmelidir.

Böbrek Kisti Ameliyat Öncesi

Hastalığın MR çekimi, bilgisayarlı tomografi, röntgen testleri ve ultrason sonucunda kist tespiti yapılacaktır. Kistin tespiti sonucunda hastanın üroloji doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Bunun sonucunda ameliyat kararı ve hangi yöntem ile kişinin ameliyat edileceği kararlaştırılacaktır.

Ameliyat günü kararlaştırıldıktan sonra, hastanın gece yarısından itibaren herhangi bir şey yememesi ve içmemesi gerekmektedir. Sabah saatinde hastanede hemşire tarafından damar yolu açılacaktır. Bu damar yolu anestezi almak ve ameliyat sırasında serum alınması gibi durumlar için gerekli olacaktır. Bazı kişilerde bir gün öncesinde kan inceltici ilaçlar reçete edilmesi durumunda bunlar kullanılmalıdır.

Hastanın özel hastane kıyafetleri giymeli ve hastane personeli eşliğinde ameliyathaneye gitmesi sonucunda burada açılan damar yolundan anestezi doktoru tarafından hastanın uyutulması için gereken ilaçlar verilecektir. Kısa bir süre içerisinde hasta uyuyacaktır. Hastanın uyumasından sonra sonda takılacak ve üroloji doktoru ameliyat ekibi ile ameliyata başlayacaktır.

Böbrek Kisti Ameliyat Aşaması

Laparoskopik Yöntem

Kapalı yöntem olarak bilinen laparoskopik cerrahi son yıllarda böbrek kisti ameliyatlarında uygulanmaktadır. Bunun için kistin bulunduğu böbrek üzerinden 3 tane kesik yapılacaktır. Bu kesiklerden birinden karbonmonoksit gazı verilecek ve organların birbirinden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Bundan sonra cerrah büyük kesikten ışıklı bir kamera yardımıyla böbrek kistine ulaşacak ve monitöre yansıyacaktır. Diğer iki küçük kesikten tıbbi cihazlar yardımıyla kistin içerisinde ki sıvı boşaltılacaktır. Ardından doktor tarafından kistin duvarları başarılı bir şekilde çıkartılır ya da özel bir cihaz ile yakılmalıdır. İçerisinden tıbbı cihazlar ve kist çıkartıldıktan sonra kesiklere dikiş atılır ve hasta uyandırılır. Ameliyat süresi bir buçuk saat ile üç saat arasında değişen bir süre içerisinde gerçekleşecektir. Kişinin laparoskopik yöntem ile alınması sonucunda ilerleyen zamanlarda nadiren de olsa kist yenileyebilir.

Açık Cerrahi Yöntem

Açık yöntem ile kistin çıkartılması günümüzde daha çok laparoskopi ya da robot yöntemi ile çıkartılmış olan kistlerin tekrar etmesi durumunda ya da kistin çok büyük olması sonucunda yapılan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Genel anestezi altında yapılmaktadır. Kistin olduğu böbrek üzerinden 5 ile 10 santim arasında büyük bir kesik yapılacaktır. Böbreğe ve kist açık bir şekilde görülecektir. Kist bulunduğu bölgeden patlatılmadan çıkartılacaktır. Bu çıkarma işlemi sırasında böbreğin sağlıklı dokusundan da bir kısım çıkartılacaktır. Böylelikle kist tekrar etmesi gibi bir durum olmayacaktır. Hastanede yatış süresi uzun olacak ve iyileşme süresi daha geç olacaktır.

Robot Yöntemi

Robot yöntemiyle yapılan cerrahi müdahale laparoskopik yönteme benzemektedir. Sadece bu işlem sırasında tıbbi cihazları doktor kullanmayacak bunun yerine aynı şekilde 3 tane kesikten robot aletleri ile ulaşılacaktır. Bu kesikler 1 cm civarında olacak ve 3 adet olmaktadır. Kistin özel robot aletleri kullanılarak görüntülendikten sonra kistin içerisinde ki sıvı boşaltılacaktır. Bu sıvı iç kısma boşalmaması ve diğer organlara bulaşmaması çok önemlidir. Bu nedenle de robot yöntemiyle yapılacak olan cerrahi müdahaleyi uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Sıvı boşaltılması sonucunda kist duvarları başarılı bir şekilde çıkartılmalıdır. Robot cihazlarının hastadan çıkartıldıktan sonra dikişler dikilmesi gerekmektedir. Kistin bir süre sonra tekrarlama riski vardır. Ameliyat süresi bulunan kistin yerine, kistin boyutuna ve adetine göre bir saat ile üç saat arasında değişmektedir.

Böbrek Kisti Ameliyat Sonrası

Laparoskopi yöntemi ya da robot cerrahisi ile kiste müdahale edilmesi durumunda hastanın hem hastanede yatış süresi kısa olacak hem de iyileşmesi daha kısa süreceği için tedavi yöntemi olarak daha çok tercih edilmektedir. Bütün cerrahi yöntemler sonrasında hastanın ilk birkaç gün sıvı ile beslenmesi gerekmektedir. Ameliyattan 12 saat sonrasında sonda çıkartılacaktır. Bazı kişilere dren takılacaktır. Bu dren eğer ki sıvı gelmemesi sonucunda 24 saat sonra çıkartılır. Hastaya 8 saat sonrasında sıvı gıdalar verilecektir. Çok katı tüketmemesi, verilen ilaçları düzenli kullanması ve dikiş bölgesine pansuman yapması gerekmektedir. Hastanın bol bol sıvı tüketmesi, gerekmektedir. Hemşire tarafından her saat başı tansiyon, ateş ölçümü yapılacaktır. Doktor tarafından almanız gereken ilaçları düzenli olarak saatinde sizlere verecektir.

Laparoskopi ve robot cerrahi sonrasında hastanede 2 ile 3 gün arasında kalınmalıdır. Açık tedavi yöntemi ile hastanın kisti çıkartılması sonucunda 5 ya da 6 gün hastanede yatış süresi gerçekleşecektir.

Böbrek Kisti Ameliyat Riski

Böbrek kisti ameliyatı sonrasında bir takım riskler bulunmaktadır. Bu riskler her geçirilen ameliyat sonucunda görülebilen komplikasyonlar olmaktadır. Kanama çok az rastlanan bir durum olmaktadır. Kistlerin damar yakınında ya da damar üzerinde olması durumunda çok detaylı bir ameliyat olacaktır. Bu nedenle de hem cerrahın hem de ekibin tecrübesi çok önemli olacaktır. Ameliyat sonrasında dikiş yerinden pis kokulu bir akıntı gelmesi kişinin enfeksiyon kaptığı anlamına gelecektir. Bu nedenle de tekrardan hastaneye yatışı ve enfeksiyon tedavisi başlayacaktır. Bunun olmaması için hastanın hijyenine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca reçete edilen antibiyotiği zamanında kullanması gerekmektedir.

Verilen anestezi sonrasında bazı kişilerde mide bulantısı ve ishal gibi durumlar meydana gelebilir. Baş ağrısı ya da ses kısıklığı olacağı gibi aynı zamanda da boğaz ağrısının olması da meydana gelebilir.

Herhangi bir komplikasyon olmaması durumunda kişinin 10 gün içerisinde normal yaşantısına laparoskopik ya da robot cerrahisinden sonra dönmesi mümkün olacaktır. Açık cerrahi sonrasında bu süre uzayacaktır.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle