Böbrek Kisti İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Böbrek kisti oluşumundan sonra halk arasında sıklıkla tavsiye edilen bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkiler kullanımı kistin büyümesini engelleyecek ve böbrek fonksiyonlarını düzenleyecektir.

Böbrek Kistine İyi Gelen Bitkiler

Böbrek kisti oluşması durumunda hastanın yaşam kalitesinin düşmesine neden olacak ciddi komplikasyonlara yol açacak bir sorun olmaktadır. Hastalığın tedavisi için doktor tarafından belirtilen ilaçlar kullanılmalı ve ön görülmesi durumunda hastanın ameliyat olması da gerekebilir. Kişiler hastalığın tedavisi içerisinde halk arasında yıllardır kullanılmakta olan bitkisel tedavi yöntemleri ile kistin büyümesi duracak ve idrarın daha kolay bir şekilde yapmalarını sağlayacaktır.

Maydanoz

Maydanoz bitkisi uzun yıllardır böbrek hastalıkları tedavisinde kullanılmakta olan bir bitki olmaktadır. Özellikle de bir litre suyun içerisine 200 gram maydanoz atarak kaynatmak ve bu suyu sekiz saat ara ile içmek böbrek sağlığına ve böbrek üzerinde oluşan kistlerin tedavisinde oldukça faydalı olması ile bilinmektedir.

Kırmızı Pancar

Kırmızı pancar doğal bir antibiyotik olmaktadır. Tentür olması sebebi ile kan basıncını arttıracaktır. Bu bitkinin yüksek tansiyon hastalarının kullanması sakıncalı olacaktır. Ayrıca kırmızı pancarın idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Tonik söktürücü özelliğinin olması nedeniyle de kişilerin karaciğer sağlığına da son derece faydalı olacaktır. Sizlerde böbrek kisti olması durumunda gün içerisinde 50 gram tüketecek olduğunuz kırmızı pancar kökü son derece faydalı olacaktır. Böbreklerde meydana gelen kistlerin günlük olarak kullanımı sonucunda kistin küçülmeye başlayacağı da söylenmektedir.

Karahindiba Kökü

Geleneksel tıp bakımından uzun zamandır kist tedavisinde kullanılmakta olan karahindiba kökünün yaygın olarak böbrek kistlerin de kullanılır. Karahindiba kökü ve çiçekleri son derece faydalı olmaktadır. Ayrıca bu bitkinin aynı zamanda da böbrek hasarlarına da faydası olması ile bilinmektedir. Karahindiba kökü öğütülmesi durumunda çayı demlenerek içilmelidir. Karahindiba kökü ve çiçeklerinin çayını içmek ya da bitkisini tüketmek antibakteriyel gibi olması ve antimikrobiyal özelliği bulunmaktadır. Tonik özelliği sayesinde kişilerin böbrek sağlığına çok faydalıdır. 

Dulavrat Otu

Dulavrat otunun bütün parçaları böbrek kisti tedavisinde kullanılan ve iyi gelen bitki olmaktadır. sindirim sistemi üzerinde etkili olmasının yanı sıra kan şekerini de normalleştirecek bir bitki olmaktadır. Özellikle de kistin engellenmesi ve yok olması sonucunda fitosterol oluşumu konusunda çok etkili olmaktadır. Bitkinin daha çok çayı yapılarak içilmektedir.

Özellikle de kist teşhisi konulması sonrasında tedavisinin mümkün olması amacıyla uygulanacaktır.

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavisi

Kartopu Bitkisi ve Bal Karışımı

 • 1 yemek kaşığı kartopu bitkisi;
 • 1 tatlı kaşığı bal;
 • 1.5 su bardağı su.

Kartopu bitkisinin taze ya da kurutulmuş olması fark etmeyecektir. 1 yemek kaşığı kartopu bitkisi 1.5 su bardağı suyun içerisine konularak 20 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Kaynadıktan sonra 10 dakika boyunca demlenmesi için beklenir. Süzüldükten sonra içerisine 1 tatlı kaşığı bal konularak eritilmesi gerekmektedir. Sabah ve akşam aç karnına içilmesi durumunda böbrek kistleri üzerinde etkilidir.

Böbrek kistlerinin patolojik olarak gelişiminin ortaya çıktıktan sonra gelişmesini engellemek amacıyla kişilerin bir takım bitkisel tedavi yöntemleri uygulamaktadır. Bunlardan biri de bu kür olmaktadır. Vitamin çayı olarak uygulayacağınız için sizlerin böbrek kistinin büyümesini engellemekte etkili olacaktır.

Kırlangıç Otu Çayı

 • 2 yemek kaşığı kırlangıç otu;
 • Yarım litre su.

Yarım litre suyun içerisine 2 yemek kaşığı kırlangıç otu katılarak yarım saat boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Süzüldükten sonra günde birkaç kez tüketilmesi böbrek kistinin etkilerini azaltma konusunda yardımcı olacaktır. Ayrıca bu çayı yaparken aynı zamanda da süt ve süt ürünlerini tüketmekte böbrek kisti belirtilerinin azalması konusunda yardımcı olacaktır

Bitkisel Çay Karışımı

 • 1 kaşık ardıç meyvesi;
 • 1 yemek kaşığı ahududu;
 • 1 yemek kaşığı alıç;
 • 1 yemek kaşığı köpek gülü;
 • 1.5 litre su.

1.5 litre suyun içerisine bütün bitkiler eklenir ve 30 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Daha sonradan 4 saat boyunca demlenmesi beklenir. Daha sonrasında süzülmesi neticesinde yapılan çayın her sabah 1 su bardağı içilmesi gerekmektedir. Ardıç meyveleri ve alıç meyvelerini çiğ olarak da tüketilmesi de kist oluşumunun büyümesinde etkili olmaktadır. Çayın acı olması nedeniyle bazı kişilerin içmekte zorlanabilir. Bu durumda ise kişiler 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek içmesi son derece faydalı olacaktır.

Yulaf Suyu

 • 2 çay bardağı yulaf ezmesi;
 • 4 su bardağı kaynar su.

Böbreklerin temizlenmesinde son derece yardımcı olacak ve kistlerin önlenmesi konusunda yardımcı olacaktır. Sizlerde yulaf ezmesini 2 çay bardağı olarak kullanmalısınız. Üzerine söylenen miktarda kaynar su eklenir ve 5 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan soğuması beklenir. Ardından süzülmesi sonucunda yapılan bu karışımı günde iki kez sabahları ve akşam olmak üzere içilmesi gerekmektedir. Yemeklerden yarım saat önce içilmeli ve içildikten sonra yarım saat boyunca herhangi bir şey yenmemeli ve içilmemelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle