Böbrek Kisti Tedavi Yöntemleri ve Bitkisel Kürler

Böbrek kisti teşhisi konulan bir hastanın evinde uygulayacak olduğu bitkisel kür tarifleri ile kistin erimesi ve yok olmasını sağlayabilir. Kist tedavisinde en çok soğan kürü tavsiye edilmektedir.

Böbrek Kisti Tedavi Yöntemleri


Böbrek Kisti

Polikistik böbrek kistleri şayet büyümesi ve böbreklere baskı uygulaması durumunda, kistin tedavisi söz konusu olacaktır. Kist küçük olduğu zamanlarda ilaç tedavisi uygulanarak kistin erimesi beklenir. Fakat bazı durumlarda kist küçülmeyecek ve büyüme meydana gelecektir. Bu durumda baskı yapacak ve bu baskı sonucunda böbrek fonksiyonları olumsuz yönde etkilenecektir. Böyle bir durumda kişinin üroloji doktorları tarafından tedavisi gerekmektedir.

Skleroterapi

Bazı durumlarda ultrason cihazı ile kistin içerisine girilerek kistin içerisinde ki sıvının boşaltılması gerekecektir. Bu işlem için kişiye lokal anestezi uygulanacak ve bu durum sonucunda kişi herhangi bir ağrı hissetmeyecektir. Bazı durumlarda ise genel anestezi uygulanır. Kişilerin ultrason cihazı yardımıyla özel bir iğne yardımıyla ciltten yapılan bir kesik sonucunda kistin içerisine girilecektir. Bu durumda iğne sonucunda kistin içerisinde ki sıvı boşaltılacaktır. Polikistik böbrek kistin içerisinde ki sıvı boşaltılması sonucunda alkol ile kistin içerisi temizlenir. Tekrardan oluşması engellense bile içi boşaltılan kistin tekrarlama riski vardır.

Cerrahi Yöntem

Cerrahi yöntem daha çok kisti laparoskopi yöntemi ile çıkarılması sonucunda gerçekleşecektir. Bu durumda kist geçer ve iyileşme görülecektir. Kistin iyileşmesi için bu yöntem bir daha tekrar etmeyecektir. Genel anestezi altında yapılacak olduğundan hastanın herhangi bir şey hissetmesi söz konusu olmayacaktır. Kist kameraya yardımıyla görüldüğü zaman özel tıbbi cihazlar yardımıyla polikistik böbrek kist bulunduğu bölgeden çıkartılacaktır. Bazı durumlarda sadece içi boşaltılır ve duvarları ise yakılır ve kist yok olur.

Böbrek Kisti Bitkisel Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu’ndan Böbrek Kisti Kürü

 • 2 tane kuru soğan;
 • 300 gram su.

Dinlenmiş ya da klorsuz su uygulamanız gerekmektedir. Kuru soğan birkaç eşit parçaya bölündükten sonra suyun içerisine konularak beş dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. Kaynadıktan sonra ılıması beklenecek ve bu kürü her defasında taze bir şekilde yapmanız İbrahim Saraçoğlu tarafından tavsiye edilmektedir. İçerisine tatlandırıcı konmamalı ve kür sadece öğle yemeğinden biraz önce aç karnına içilmelidir. Akşam yemeğinden önce de aynı şekilde hazırlamalı ve içilmelidir. Böbrek kisti tedavisinde uygulayacak olduğunuz bu kür için 15 günlük kullanım süresi olmaktadır. 10 gün ara verilmesi sonucunda tekrardan küre başlayabilirsiniz.

Bu kür aynı zamanda Mustafa Eraslan tarafından da verilmektedir. Bütün kistlerin tedavisinde Mustafa Eraslan tarafından tedavisi amacıyla uygulanacağı ve basit böbrek kisti olan kişilerin akşam ve öğle yemeğinden önce kullanmaları önerilmektedir. Fakat Mustafa Eraslan basit böbrek kisti tedavisinde soğan kürünü yaparken sadece beyaz soğan ile yapılmasının uygun olacağını ve asla kırmızı ya da mor soğanı kullanmamaları gerektiği konusunda tüketicileri bilgilendirmektedir. 

Ahmet Maranki’den Böbrek Kisti Kürü

Ahmet Maranki tarafından böbrek kisti tedavisinde uygulanacak olan birçok bitkisel kür tarifi verilmektedir. Bunlar sağlığa zararlı olmaması nedeniyle güvenli bir şekilde böbrek kisti olan kişiler kullanabilir.

 • 200 gram su;
 • 20 gram mısır püskülü.

Kaynamakta olan suyun içerisine 20 gram mısır püskülü ilave edilerek 5 dakika boyunca kaynatılır. Bu kür için içerisine hiçbir katkı maddesi kullanılmadan tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kürün tavsiye edilen kullanım süresi 20 gün olmaktadır. Daha sonradan 5 gün ara verildikten sonra tekrardan küre başlanılabilir. Kürün sabah ve akşam aç karnına kullanılması tavsiye edilmektedir. Kür belirli aralıklarla basit böbrek kisti yok olana kadar söylendiği şekilde kullanılmalıdır.

 • 10 gram funda yaprağı;
 • 10 gram ada çayı;
 • 1 litre su.

Kaynamakta olan dinlenmiş suyun içerisine ada çayı ve funda yaprağı konulur. 20 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalıdır. ılık olduğu zaman süzülmesi gerekiyor. Karışımın gün içerisinde yemeklerden önce içilmesi uygun olacaktır.

Maydanoz Çayı

 • 1 bağ maydanoz;
 • 500 gram su.

Böbreklerin sağlıklı çalışmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda da idrar yollarının da temizlenmesini sağlamakta olan maydanoz kürünü böbrek kisti olan kişilerin de kullanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca böbrek kisti olan kişilerin maydanozu çiğ olarak da tüketmeleri her zaman için tavsiye edilmektedir. 1 bağ taze maydanoz 500 gram suyun içerisine atılarak 30 dakika boyunca kısık ateşte pişirildikten sonra demlenmesi için 1 saat boyunca bekletilmelidir. Daha sonradan bu kürü 3 saat ara ile içmeniz tavsiye edilir.

Dulavrat Otu Kürü

 • 10 gram Dulavrat Otu yaprakları;
 • 300 gram su.

Bir kabın içerisine koyacak olduğunuz suya dulavrat otu yaprakları küçük parçalara bölünerek konulmalıdır. Ardından basit böbrek kisti ya da polikistik böbrek kisti tedavisinde uygulamak için 10 dakika boyunca orta ateşte kaynatılmalıdır. Sabah ve akşamları yemeklerden 2 saat sonra 30 gün boyunca içilmelidir. Bir ayın sonunda küre 1 hafta ara verilmeli ve daha sonrasında tekrar edilmelidir. Kistin yok olana kadar bu kürü söylendiği şekilde tüketmeniz gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle