Böbrek Kisti Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kist büyümesi sonucunda böbreğe baskı yapacağından ağrı, idrar yapamama gibi belirtileri olacaktır. Kistin tedavisi için içinin boşaltılması ya da cerrahi yöntem kullanılarak kistin çıkartılmalıdır.

Böbrek Kisti


Böbrek Kistleri

Böbrek kistleri içerisi sıvı dolu olan bir doku kapsülü olan bir boşluk oluşumu sonucunda karakterize edilen ürolojik bir hastalık olmaktadır. Bazen yuvarlak olacak bazen ise oval görünümde olacaktır. Genellikle tek bir böbrek üzerinde oluşurlar. Sayıları bir ya da daha fazla olabilir. Ayrıca bazı kişilerin her iki böbreğinde de meydana gelebilir. 40 yaş üzerinde ki kadınlarda daha çok görülmektedir. İyi huyludur. Kanser değildir. Böbrek tümörleri arasında an sıklıkla görülmektedir. Büyümeleri sonucunda boyutları 10 santime kadar büyüyecektir.

Böbrek Kist Türleri

Basit böbrek kistleri, böbreklerde meydana gelen ayrı kistler olmaktadır. Kistin duvarları çok ince olmaktadır. İçerisinde su benzerinde bir sıvı vardır. Basit böbrek lezyonları böbreklere asla zarar vermeyecektir. Böbrek çalışmasının fonksiyonlarını asla etkilemeyecektir.

Polikistik böbrek kistlerinin oluşması durumunda, böbreklerde çok fazla kist oluşmasına neden olacak, kalıtsal bir hastalığın olacağı durumdur. Bu kistler büyüyecektir. Böbreklere zarar verecek ve böbreklerin çalışma fonksiyonlarını da bu lezyonlar ciddi bir şekilde etkileyecektir. Bazı kistler ekzofitik yani dışa doğru büyüyen kistler olarak görülebilir.

Böbrek kistleri arasında farklı büyüklerde olan Parapelvik böbrek kistleri polikistik böbrek kistlerini andırmaktadır. Birçok oluşabilir. Zararlı olarak insanların Parapelvik kistler  böbrek fonksiyonları üzerinde etkili olacaktır. Çoğunlukla ekzofitik olmaktadırlar. Parapelvik böbrek kistleri 3 santimden büyük olması durumunda patlama riski vardır.

Böbrek üzerinde oluşan Anekoik kistler de bulunmaktadır. Bu kistlerin daha çok gençlerde görülmesi nedeniyle ve tehlikeli olması sebebiyle çok dikkat edilmesi gereken kistler olmaktadır. Anekoik kistler büyüme eylemi içerisinde olan kistlerdir. Tedavi edilmediği zaman çok büyük boyutlara ulaşması söz konusu olabilir. Bu nedenle de Anekoik kist bırakılmamalı ve tedavi edilmelidir. Anekoik kist oluşması durumunda kistin ilaç tedavisi ile sadece Anekoik kist olması nedeniyle büyümesi ve yayılması önlenebilir. 

Böbrek Kisti Nedenleri ve Belirtileri

Böbrek kistleri içerisi sıvı dolu olan kese görünümünde oluşan lezyonlardır. Tam olarak nedenleri günümüzde bilinmemektedir. Böbrek kistinin oluşmasında şu nedenler olduğu düşünülmektedir:

 • Hastanın yaşının ilerlemesi;
 • Vegatabasküler distoni;
 • Böbrek hasarı;
 • Tüberküloz;
 • Ürolitiyazis;
 • Genitoüriner sistemde oluşan bulaşıcı hastalıklar.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki erkeklerde daha çok görülmektedir. Ayrıca genler aracılığıyla da kalıtsal bir olgu olarak gelişme riski olacağı gibi anne karnında da bebeğin böbreğinde kist gelişimi görülebilir.

Kistlerin çoğunluğu zararsız olmaktadır. Bu kistlerin belirtileri olmadığı için kişi rahatsız olmayacaktır. Bazı böbrek kistleri 10 santim civarında olabilir. Bu durumda kist büyümesi sonucunda böbreğe baskı uygulaması ile birlikte ciddi oranda baskı yapmaya başlayacaktır. Bu baskı sonucunda aşağıda ki belirtiler görülecektir.

 • Yüksek ateş;
 • Koyu idrar;
 • Pelvis bölgesinde ağrı;
 • Kist patlaması durumunda şiddetli ağrı;
 • Üst karında oluşan ağrı;
 • Karnın şişmesi;
 • Sık sık kişinin idrara çıkması;
 • İdrarında kan gelmesi;
 • Sırt ağrıları;
 • Yüksek tansiyon.

Böbrek kistlerinin bazıları çok küçük olmaktadır. Bu küçük kistler mikroskopla bile görülmeyecek kadar küçük olacaktır. Fakat bazı durumlarda kistler 10 santime kadar büyüyebilir. Bu kistlerin büyümesi sonucunda böbreğe yakın olan organlara baskı uygulanacaktır. Ağrıya neden olmayacaktır. Bu durumda kişi doktora giderek tahlil ve görüntüleme testleri yaptırıp kist olup olmadığının tanısı konulmalıdır. Kist oluşması sonucunda bazı komplikasyonları olacaktır. Kistler bir problem yaratmayacak olsalar da, bazı komplikasyonların olmasına neden olacaktır. Kist enfeksiyonunun olması, patlama sonucunda sıvının içe yayılması, idrar yollarının tıkanması gibi durumlar olduğunda böbreklere zarar verecektir.

Gebelikte çekilen detaylı ultrason sonucunda anne karnında ki bebeğin böbreklerinde kist olduğu tespit edilebilir. Tedavisi bebek doğduktan birkaç hafta sonra gerçekleştirilir. İyi ya da kötü huylu olduğu ancak bebek doğduktan sonra anlaşılacaktır.

Böbrek Kisti Tedavisi

Böbrek sorunları için doktora gidilir. Üroloji uzmanı tarafından idrar, kan örneği ve ultrason çektirmeniz istenecektir. Bunun sonucunda böbreklerin nasıl çalıştığı konusunda bilgiler verecektir. Yapılacak olan sonuçlarda kist rastlanması durumunda bilgisayarlı tomografi ya da MR çekimi ile kistler tam olarak tesit edilecektir. Kist küçük olması durumunda herhangi bir tedavi gerektirmeden kalabilirler. Daha çok 3 santimin üzerinde olan kistler için tedavi gerekebilir. Ayrıca büyük olan kistler için skleroterapi yöntemi ya da cerrahi müdahale yapılması gerekmektedir. Küçük kistler bazı durumlarda kendiliğinden kaybolur. Ayrıca ilaç tedavisi sonucunda da kaybolur. Kist görülmesi ve küçük olması durumunda hasta dikkatli olmalıdır. Her altı ayda bir kistin durumu hakkında bilgi alabilmek için ultrason çekimi istenmektedir. Böbrek kistleri üroloji doktoru bakar. Bu nedenle de doktora gidilir ve takip etmelidir.

Skleroterapi

Bu yöntem böbrek kistinin türüne bağlı olarak yapılacaktır. Kisti boşaltmak amacıyla uygulanacak bir yöntem olacaktır. Kistin içini boşaltmak için hastanın herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmemesi amacıyla lokal anestezi bazı durumlarda da genel anestezi uygulanarak yapılacaktır. Cerrah tarafından ultrason cihazı yardımıyla uygulanacak olan bir yardım ile doktorun cilt üzerinde ufak bir kesik yaparak içerisine girecek ve kiste ulaşacaktır. Kistin içine girmesi sonucunda içinde bulunan sıvı boşaltılır. Daha sonrasında kist tekrar etme gibi bir durum olma ihtimali bulunmaktadır. Bu durumu aza indirmek amacıyla içine alkol sıkılarak yıkanacaktır. Skleroterapi yöntemi sonrasında hastanın aynı gün eve gitmesi mümkündür.

İlk birkaç gün ağrısı olabilir. Doktor tarafından reçete edilen ilaçlar hastanın uygun bir şekilde kullanmalıdır. Skleroterapi olanların kistin yenilenme gibi bir ihtimali söz konusu olabilir.

Cerrahi Müdahale

Böbrek fonksiyonunu ciddi bir şekilde etkileyecek kistin laparoskopi yöntemiyle ameliyat ile çıkartılması gerekecektir. Bu prosedürün genel anestezi altında yapılır. Açık cerrahi günümüzde hastanın iyileşme süresini uzatması nedeniyle çok tercih edilmemektedir. Bunun yerine laparoskopi adı verilen kapalı yöntem kullanılarak tedavisi mümkün olacaktır. Kişinin laparoskopi yöntemi için 3 tane kesi yapılacak ve hastanın içine bir ışıklı kamera yardımıyla girilecektir. Bunun sonucunda hastanın kistine ulaşılacaktır. özel aletler yardımıyla kistin içi boşaltılır. Daha sonradan kist duvarları kesilerek çıkartılır. Hastanın durumuna göre birkaç gün hastanede yatışı gerekebilir. Ameliyat olanlarda da kistin nüks etme durumu bulunmaktadır.

Bitkisel Tedavi

Ahmet Maranki tarafından böbrek kisti olması durumunda bir takım kürler ve bitkisel tedaviler tavsiye edilmektedir. Bunlardan bazıları bitkisel kürler olarak sizlerin kullanmanız durumunda Ahmet Maranki tarafından şu bitkisel kürler tavsiye edilmektedir:

 • 200 gram suyun içerisine bir avuç mısır püskülü atmalısınız. Birkaç tıkım kaynadıktan sonra ocağın altını kapatmalısınız. Gün içerisinde iki defa içmeniz fayda sağlayacaktır. Mısır püskülü yoğurt içine katılarak tüketilebilir.
 • Karahindiba otu da böbrek kistlerin de etkili olmaktadır. Bunun için 1 bardak su içerisine 10 gram kadar karahindiba bitkisinden atılmalıdır. Daha sonradan demlenmesi beklenir. Ilık olduğu zaman gün içerisinde 3 defa her içeceğiniz zaman tekrardan demlemeli ve içmelisiniz.

Böbrek kisti bulunan hastaların tuzu kısıtlamaları çok önemli olmaktadır. Tuz böbreklere zarar verdiği unutulmamalıdır. Alkollü içecekler çikolata gibi ürünler yenmemesi gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle