Böbrek Kisti Olanlar Nasıl Beslenmesi Gerekmektedir?

Böbrek kisti tanısı konulan kişilerin beslenmesine normalden daha çok dikkat etmeleri sağlıkları açısından çok önemli olacaktır. Özellikle tuz tüketimini azaltmalı ve elma gibi sağlıklı yiyecekler yemelidir.

Böbrek Kisti Beslenme


Böbrek Kisti

Böbrek kisti ameliyatı olanlar ya da kisti olanlar sağlıklı bir şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Diyetlerine ekleyecek oldukları gıdalar daha çok sebze ve meydana ağırlıklı olması gerekmektedir. Fakat zararlı olan bazı sebze ve meyvelerin olduğu da unutulmamalıdır.

Özellikle de elma tüketmek vücutta bulunan zararlı toksinler konusunda çok faydalı olmaktadır. Eklemlere birikmiş olan ürik asitleri çözülmesi konusunda faydalı olmaktadır. Gün içerisinde en fazla 3 tane elma ile sınırlandırmanız gerekmektedir. Ayrıca kolesterol bakımından düşük olan kavun ya da karpuzun da böbrek kistleri olanlar için faydalı olacağı unutulmamalıdır.

İyi bir şekilde beslenme için her zaman tuzu sofralarınızdan eksik etmeniz gerekmektedir. Böbrek fonksiyonlarını etkileyecek kistin tuz yoğunluğu olması durumunda tuzun daha fazla kullanan kişilerde şişme ve basınç olmasına neden olur. Bu durum kişinin hayatını etkileyecektir. Bu nedenle de yemeklerden tuzu azaltmalı ve ayrıca çok fazla tuz içerecek olan turşu, salamura, konserve ve işlenmiş gıdalar, hazır yemekler, füme etler asla tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında olmaktadır.

Tuz ayrıca yüksek tansiyona da neden olacağından asla tavsiye edilmemektedir. Daha çok kişilerin baharatlı yemeklerden, kızartmalardan, alkol tüketiminden, kafeinli içecekler, kakao, siyah çay içiminden, kırmızı et, mantar, siyah ekmek deniz ürünlerinin bazılarından ve yağlı yiyeceklerden, cips ve kuru yemişlerden olabildiği kadar uzak durması gerekmektedir. Yasaklı gıdalar tüketilmesi kistin tedavisinde olumsuz etkileyecek kistin çoğu beslenme sorunundan kaynaklı olarak büyümesine de neden olacaktır.

Kızılcık suyu, yeşil çay, papatya çay, çilek ise böbreklerin oluşumunu korumakta ve meydana gelen kistin küçülmesi konusunda yardımcı olacaktır. Bu nedenle de tüketecek olduğunuz normal çay ya da kafein yerine bu çayları içmeniz tavsiye edilmektedir.

Böbrek kisti olan kişilerin daha çok şu yiyecekleri tüketmesi gerekmektedir.

  • Kabak;
  • Elma;
  • Kavun;
  • Somon balığı;
  • Yeşil Çay
  • Maydanoz;
  • Lahana;
  • Karpuz.

Kişilerin beslenmesi içerisinde protein ağırlıklı olmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Yağlı süt ve süt ürünleri zarar verecektir. Ameliyat sonrası diyetine mutlaka uygulaması gerekmektedir. Günlük su miktarını 2 litreye çıkarması gerekmektedir. Yemeklerinde tamamen tuzu kaldırmalıdır. Ameliyat sonrasında ilk iki hafta boyunca çikolata gibi yüksek kalori içeren gıdalar da tüketilmesi son derece sakıncalı olacaktır.

Diyete uyarken mutlaka günde 4 ya da 5 defa yemek tüketmelisiniz. Haşlama ürünlerini tüketin.

Böbrek Kistine İyi Gelen Besinler

Böbrek kisti tanısı koymuş bir insanın öncelikle yememesi gerekenleri bilmesi gerekmektedir. Bu yiyecekler böbrek kisti oluşumda etkilidir. Böbrek fonksiyonlarının kistin baskı yapması nedeniyle tam olarak çalışamayacak olması nedeniyle kişilerin yasaklı ürünleri tüketmemesi gerekmektedir. 

Protein miktarı gün içerisinde sadece 40 gram ile sınırlandırılması gerekmektedir. Maydanoz böbrek sağlığına çok faydalı olmaktadır. Evinizde yapacak olduğunuz maydanoz çayını sık sık tüketmeniz gerekmektedir. Sıvı miktarına özen göstermelisiniz. Un ürünleri ve tahıl ürünlerini sınırlandırmanız gerekmektedir. Her zaman için diyet yapacak olan kişilerin balık yiyecekleri zaman haşlanmış olmalarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Maydanozun içerisinde C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca diğer vitaminler ve mineraller de unutulmamalıdır. Maydanoz böbrek temizleme ve çalışmasında çok etkili olmaktadır. Böbrek fonksiyonlarını düzenleyecektir. Maydanoz sabah kahvaltısında çiğ olarak tüketmek ya da suyunu içmek son derece önemli olacaktır.

Böbrek sağlığına faydalı olan besinler arasında somon balığı bulunmaktadır. Çok fazla tüketmeniz sakıncalı olacaktır. Fakat sizlerin böbreğinizi rahat bir şekilde çalışmasını ve kistin de küçülmesi konusunda yardımcı olacaktır. Böbrek fonksiyonlarını temizleme konusunda yardımcı olacak ve çinko ve demir içermesi nedeniyle kişilerin böbrek kistinin baskı yapması sonucunda rahatsız olmamanız için haftanın 3 günü somon balığı tüketmelisiniz.

Pirinç lapaları böbrek kisti konusunda kişilerin sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Hastalığın seyrini azaltma konusunda faydalıdır. Fakat böbrek kisti olan bir de şeker hastası olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir.

Yağsız yoğurt tüketmeniz önerilmektedir. İçerisinde D vitamini bol miktarda olduğu gibi probiyotik olması da bilinmektedir. Bu nedenle de kistin içerisinde ki sıvının zaman içerisinde azalmasını sağlayacak ve böbrek fonksiyonlarının tekrardan düzelmesini de sağlar.

Kistin oluşması sonucunda böbreklerin fonksiyonlarında sorun olması durumunda kızılcığın böbrek üzerinde ki faydaları saymakla bitmez. Bakterilerin yok olmasını ve en iyi şekilde kişinin kistinden kurtulması ya da ameliyat sonrasında daha hızlı bir şekilde beslenmeleri konusunda yardımcı olacaktır.

Yaban mersini çayını özellikle böbreklerinde kist olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilecektir. Lif ve C vitamini bakımından zengin olmaktadır. Çayını, çiğ olarak ya da pişirip tüketebilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 3 oy, ortalama: 2,33 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle