Böbrek Üstü Bezi Kisti Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Böbrek üstü bezi kistleri büyümediği durumda herhangi bir belirti vermeyecektir. Nedeni tam olarak bilinmeyen kistler oluştuğu zaman ve hastanın ağrısı olması durumunda tedavisi gerekmektedir.

Böbrek Üstü Bezi Kisti


Böbrek Üstü Bezi Kist Görünümü

Böbrek üstü bezleri kisti, içi sıvı dolu olan duvarları kalın kistler olmaktadır. Bu kistlerin çoğunluğu böbrek fonksiyonlarının bozulmasına neden olacak, kişilerde çok ciddi rahatsızlık oluşmasına neden olacak kistler olmaktadır. İyi huylu olan ve kanser belirtileri göstermeyen kistler olmaktadır.

Böbrek üstü bezleri adrenal denilen bezler üzerinde bulunurlar.Tek başına olması durumunda böbreğe zarar vermeyeceklerdir. Fakat büyümesi ve birden fazla olması durumunda böbreğin işlevini ve adrenalin bezinin hormon salgılamasına engel olacaklarından sorun teşkil edeceklerdir. Kistlerin çoğunlukta olmaması durumunda zararsız olması ile bilinmektedir. Herhangi bir belirti oluşmayacaktır. Bu durumda rutin tetkikler sırasında fark edileceklerdir. Bazı kişilerde böbrek üstü bezi kistleri çok küçük olur.

Bazı kişilerde ise yumruk büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Bunun sonucunda böbreğe baskı yapacak ve ağrıya neden olacaktır. 

Böbrek Üstü Bezi Kisti Belirtileri

Basit ve tek olan kistlerin herhangi bir belirti vermeden kalacağı gibi büyümesi sonucunda kistin enfekte olması söz konusu olacaktır. Bu durumda ise şu belirtiler ortaya çıkacaktır.

  • Ateş;
  • Sırt ağrısı;
  • Pelvis ağrısı;
  • Üst karın ağrısı,
  • İdrarda kan;
  • Yüksek tansiyon;
  • Çok koyu renkli ağrı;
  • Sürekli idrara çıkma.

Böbrek Üstü Bezi Kisti Nedenleri

Böbrek kistlerinin tam olarak neden kaynaklandığı günümüzde tam olarak bilinmemektedir. Kistlerin oluşumuna neden olan birçok teori ortaya atılmaktadır. Bunlardan bazıları böbreğin idrar toplarken var olan tüpleri engellenmesi sonucunda ortaya içi sıvı dolu olan bu kese görünümünde olan kistler çıkacaktır. İçerisine sıvı dolmaya başlaması durumunda ortaya çıkar. Tüplerin zayıflamış olması sonucunda divertikül adı verilen böbreklerde ki torbaların sıvı dolması sonucunda da meydana geleceği söylenmektedir. Kişilerin yaşının ilerlemesi sonucunda böbrek kistlerinin olma riski daha fazla olmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki erkeklerde böbrek kisti kadınlardan daha çok görülmektedir.

Böbrek kistleri daha çok kişilerde meydana gelmesi durumunda herhangi bir komplikasyon olmasına neden olmayacaktır. Fakat kistin enfeksiyon kapması sonucunda, patlaması ya da idrar kanalını tıkaması ve baskı yapmasıyla birlikte yüksek tansiyonun olmasına neden olacaktır. Bu durumda böbrek yetmezliği bile meydana gelebilir. Bu durumda kistin tedavisinin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Böbrek Üstü Bezi Kisti Tedavisi

Böbrek kistleri olması durumunda Üroloji doktoruna gitmeniz gerekmektedir. O sizden bir takım idrar, kan testleri ve ultrason muayenesi isteyecektir. Ultrasonu radyoloji uzmanı çeker. Ayrıca diğer testler de böbrek kisti konusunda yardımcı olacaktır. Bu testler içerisinde röntgen filminin çekilmesi, MR taraması ya da bilgisayarlı tomografi çekimi sonucunda kistin tanısı konulacaktır. Kistin çok küçük olması durumunda herhangi bir tedavisi gerektirmeyecek ve her altı ayda bir doktora giderek muayene olmanız istenecektir. Bunun sonucunda doktor izleme yapacak ve kistin boyutlarını inceleyecektir.

Skleroterapi

Bu yöntem kistin içerisinde ki sıvıyı boşaltmak amacıyla uygulanacaktır. Lokal anestezi altında yapılacağı için kişiler herhangi bir acı hissetmeyecektir. Cilt üzerinden bir kesi yapılır ve ultrason cihazı yardımıyla iğne ile içerisine girilmesi sonucunda kiste ulaşılır ve iğne yardımıyla kistin içerisi boşaltılacaktır. Kistin büyümesini engellemek amacıyla içerisinde oluşan mikropları öldürmek amacıyla kistin içerisine bir miktar alkol enjekte edilir. Genellikle hastanede kalmazsınız.

Cerrahi Müdahale

Ameliyat öncesinde doktor tarafından kan değerleriniz, idrar değerleriniz ve ultrason muayenesi tekrardan istenebilir. Ameliyat günü söylenen saatte hastanede olmalısınız. Gece yarısından sonra herhangi bir şey yememeli ve içmemelisiniz.

Ciddi oranda kişilerin böbrek fonksiyonlarını etkilemesi durumunda kistin ameliyat edilerek çıkartılması söz konusu olacaktır. Bu işlem laparoskopi adı verilen kapalı yöntem uygulanarak yapılır. Bu nedenle de her laparoskopi ameliyatında olduğu gibi kişi genel anestezi verilerek uyutulur. Küçük kesikler yapılarak bir kamera yardımıyla böbreğe ve ardından da böbrek üstü bezlerine ulaşılır. Kistin boyutu ve sayısına göre işlem yapılacak ve büyük kistler bir miktar sağlam doku alınarak çıkartılacaktır. Kist duvarlarının çıkarılmaması durumunda ise yakma işlemi sayesinde tekrardan kist oluşumunu engelleyeceklerdir. Kist tamamen çok dikkatli bir şekilde dışarıya çıkartılır. Bu işlem yapıldığı zaman en az iki gün boyunca hastanede kalmalısınız.

Ameliyat sonrası kesiklerde atılan dikişler 10 gün sonrasında alınır. Doktor tarafından enfeksiyon kapmamanız ve iltihaplanma olmaması için bir takım ilaçlar reçete edilecektir. İlk bir kaç gün ağrı olması normaldir. Hastanın hijyenine dikkat etmesi ve bu durumda bol sıvı tüketmesi tavsiye edilmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle